Hindistanlı Oyo, Kopenhag Merkezli Veri Bilimi Şirketi Danamica’yı 10 Milyon Dolara Satın Aldı 0

Hindistanlı Oyo,geçtiğimizhaftalarda yaptığı bir açıklamayla, Kopenhag merkezli veri bilimi firması Danamica’yı Avrupa’daki işlerini büyütmek üzere satın aldığını duyurdu.

İki taraf da anlaşmanın finansal şartlarını açıklamadı; ancak konuya ilişkin bilgisi olan bir kaynak TechCrunch’a, Oyo’nun Danimarkalı bir firmayı satın almak için yaklaşık 10 milyon dolar ödediğini söyledi.

2016 yılında kurulan Danamica, kiralık mülklerin dinamik fiyatlandırılması konusunda uzmanlaşmış makine öğrenim araçları ve “ticari istihbarat yetenekleri” geliştirmiştir. Oyo, firmanın “algoritmasının her bir saate 144.000 veri noktasını analiz ettiğini ve otellerin gelirlerini artırmalarına yardımcı olmak için her gün % 97 oranında bir tahmin doğruluğu ile 60 milyon fiyat değişikliği yaptığını” belirtti.

Hindistanlı başlangıç şirketi, Danamica’nın, denizaşırı pazarlarda ayak izini genişlettiği için teknik uzmanlığını arttırmasına yardımcı olacağını söyledi.

Hindistan’daki en büyük otel zinciri olan Oyo, diğer ülkelerde hızla büyüyor. Altı yıllık bir girişim olan Oyo, 80 ülkede zaten varlığını kanıtladığını belirtti. 1 milyon odasının yaklaşık yarısı, geçen yıl girişimde bulunduğu Çin’de bulunuyor.

Oyo’nun bu satın alıma ilişkin açıklaması, Avrupa’daki kiralık tatil mülklerine ilişkin 300 milyon € yatırım yapmayı ve önümüzdeki yıllarda ABD’ye genişlemek üzere 300 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını açıklamasından birkaç hafta sonra geldi. Oyo, bu yılın Mayıs ayında, Amsterdam merkezli tatil mülkü kiralama şirketi Leisure’ı , Axel Springer’den 415 milyon dolara satın almıştı.

Hazırlanan bir açıklamada, OYO Tatil ve Kentsel Evleri Küresel Başkanı ve OYO Otelleri & Evleri Strateji Genel Müdürü Maninder Gulati; “Avrupa merkezli, makine öğrenimi ve ticari istihbarat konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Danamica’yı satın aldığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu, fiyatlandırma konusunda daha doğru olmamıza yardımcı olacak, gayrimenkul sahiplerimiz için daha yüksek verimlilik sağlarken, gezginler ve şehir sakinleri ve milyonlarca küresel misafirimiz için paralarının karşılığını OYO Tatil Evleri’nde almalarını sağlayacak” dedi.

Bu yılın Temmuz ayında, Oyo, Oyo Workspaces lansmanıyla birlikte ortak çalışma alanları pazarına girdi. Yeni Delhi’deki bir basın toplantısında, başlangıç yöneticileri, Oyo Workspaces’i gelecek yıl sonuna kadar Asya’da kategorisindeki en büyük işletme haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Hızlıca bir miktar pazar payını yakalamak için Oyo, Hindistan’daki ortak çalışma alanları girişimi Innov8’i satın aldığını duyurdu. Kaynaklar TechCrunch’a, Oyo’nun Innov8’i edinmek için yaklaşık 30 milyon dolar ödediğini söyledi.

Yine Temmuz ayında, SoftBank destekli Oyo’nun kurucusu olan 25 yaşındaki Ritesh Agarwal, ilk yatırımcılar Lightspeed ve Sequoia’nın kısmen ayrılmasıyla birlikte şirketteki hissesini üçe katlamak için 2 milyar dolar yatırım yaptı. Anlaşma, Oyo’nun değerini 10 milyar dolara çıkardı.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.