Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Parça parça, özel sermaye  şirketi Warburg Pincus Mercator’u, örtüşen yazılım ve operasyonel hizmetler sağlayan ve satın alma uzmanları tarafından yeniden yapılandırıldıktan sonra halka arz edilen seyahat teknolojisi sağlayıcıları Sabre ve Amadeus‘a rakip olarak inşa ediyor. Mercator’ün Accelya ile birleşmesinin şirket satın alma alemini teşvik etmesini bekleyin.

Sean O’Neill

American Airlines ve British Airways gibi havayolu firmalarının maliyetlerini yönetmelerine yardım eden Barselona menşeli havayolları hizmeti şirketi Accelya, Dubai menşeli seyahat hizmeti şirketi Mercator ile birleşiyor. Şu andan itibaren, birleşen şirketler kendi markalarını devam ettirecekler fakat benzer diğer birleşme örnekleri (mesela Sabre’nin Abacus’u alması) zamanla Mercator’un asıl marka haline geleceğini gösteriyor.

Anlaşmaya, Mercator’da büyük bir hisseye sahip olan Amerikan özel sermaye şirketi Warburg Pincus öncülük etti. Birleşme işleminin şartları açıklanmadı. Şirketler, birleşmiş şirketin yıllık 200 milyon doları aşkın gelir elde edeceğini belirtiyor.

Birleşmiş şirket, Amadeus, Sabre, Travelport ve TravelSky gibi dünyanın en büyük dört seyahat teknoloji hizmetleri şirketi ile rekabet edebilecek seviyede muhasebe, denetim ve diğer finansal hizmetleri sağlayacak, ki bu markaların her biri farklı seviyelerde havayolu hizmetleri sunuyorlar.

Mercator ve Accelya, “dolaylı dağıtım kanallarının yönetimini en iyi hale getirerek” müşterileri olan 250’den fazla havayoluna yardım etmeyi planladıklarını söyledi. Bu şu anlama geliyor; havayolu markalı websiteleri ve mobil uygulamalar üzerinden havayollarının direkt satış yapmasına yardım ederken, ayrıca Sabre, Amadeus, Traveport’un seyahat acentelerine sundukları üçüncü taraf pazar yerleri aracılığıyla ürünleri dolaylı olarak nasıl dağıtacakları konusunda karar vermelerine de yardım edecekler.

Mercator ve Accelya hizmetlerin bir kısmını Küresel Dağıtım Sistemleri tarafından sunulanlara göre teknolojik açıdan daha bilgili bir şekilde pazarlıyorlar.

Warburg Pincus’daki satın alma uzmanları ticari havayolu firmaları için alternatif hizmetler şirketi inşa etmek istiyor gibi gözüküyor. Geçtiğimiz yıl Mercator aynı zamanda 70 havayoluna sahip yazılım sağlayıcısı Revenue Management Systems’i de satın almıştı.

Mercator özellikle milyar dolarlık şirket Amadeus’un sunduğu ölçekte bilişim teknolojileri hizmeti sunmaktan hala çok uzak olduğunu söylüyor.

Ancak şirket ilerleme kaydediyor. Birleşmiş şirket, JetBlue, United, Qantas gibi yolcu havayollarına mesela yolcu rezervasyonları, sadakat programları ve gelir yönetimi analistlerine uçak bileti ücretini (ve satış sonrası ürünleri)en uygun fiyatlara belirlemede yardımcı olma gibi işlemlerde de destek sağlıyor.

Warburg’taki satın alma uzmanları Mercator’u 2014 yılında Emirates Grup’tan almışlardı.

Mercator kargo operatörlerine olan hizmetiyle ön plana çıktı.

Fakat Cormac Whelan bir yıl önce Mercator genel müdürü olduğundan beri şirketi iddialı bir şekilde ticari havayolları için yolcu hizmetlerine yönlendiriyor. Whelan, havayollarına perakende yazılım sunan Datalex’te sekiz yıl genel müdürlük ve seyahat şirketlerine pazarlama hizmeti sunan Boxever’da yönetim kurulu başkanlığı deneyimine sahip. Bu özgeçmiş Whelan’a küresel havayolu endüsrisine hizmet veren teknoloji sağlayıcıları hakkında bir sağduyu ve muhtemelen ölçek elde edebilecek olası kombinasyonlara dair bir fikir de sağlıyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz