Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yurtdışında dil öğretmek, satış üzerine çalışmak gibi bazı işler seyahat gerektiriyor; fakat eğer eğlence için seyahat etmek istiyor ve bu süreçte ekstra para kazanmak istiyorsanız, bunun için de birkaç seçenek mevcut. Bu tür işleri yaparak zengin olmayacaksınız; fakat lüks bir akşam yemeği yiyebilecek veya bir müzenin giriş ücretini karşılayabileceksiniz.

Seyahat Fotoğraflarınızı Satın

Her halükarda bir sürü fotoğraf çekeceksiniz, bu fotoğraflarla biraz para kazanmayı da deneyebilirsiniz. istock, Alamy, shutterstock ve Getty images gibi siteler sayesinde fotoğraflarınızı satmak gerçekten çok kolay. Siz sadece fotoğraflarınızı yüklüyorsunuz ve eğer markalar, işletmeler ya da bireyler fotoğraflarınızı beğenirlerse satın alma isteğinde bulunabiliyorlar.

Ayrıca, Foap isimli bir uygulama ( iOs ve Android için ücretsiz) doğrudan telefonunuzdan yükleme yapmanıza izin veriyor. Foap üzerinden markalar ve işletmeler belirli ülkeler, şehirler ve bölgeler için görevler yollayabiliyorlar, destinasyonunuzda bulunan görevleri arayabilir, birkaç çekim yapabilir ve bunları sunabilirsiniz. Sonuçlarınız değişkenlik gösterecektir; fakat bu da uygulamayı eğlenceli bir şekilde kullanmanın bir yöntemi.

Eğer GoPro’ya sahipseniz, “seyahat dostu kategorisi”, “alışılmadık ulaşım” ve “yol hikayeleri” gibi kategorilerde günlük yarışmalara katılabilirsiniz. Her gün yeni bir kazanan seçiyorlar ve fotoğraflar için 500 dolar, ham videolar için 1.000 dolar ve düzenlenmiş videolar için 5.000 dolar ödül veriyorlar. Fotoğrafçılık zor bir iş; fakat bu süreçte fotoğraf çekerken eğleneceksiniz ve daha iyi bir fotoğrafçı haline de gelebilirsiniz.

Paket Teslimatı

Eğer kara yolculuğu yapıyorsanız, yol üzerinde paket (ya da evcil hayvan) teslim ederek para kazanabilirsiniz.

Roadie, teslimat ihtiyacı olan insanların (tabii ki yasal teslimat) rotası uygun olabilecek sürücülerle bağlantı kurmasını sağlıyor. İşe bağlı olarak, özellikle uzun mesafeli bir seyahat gerçekleştiriyorsanız 100 doların üzerinde ödeme alabilirsiniz.

CitizenShipper, benzer bir hizmet olmakla birlikte evcil hayvanlar için. Şoför olarak farklı teklifler sunuyorsunuz. Örneğin; bir müşterinin dost canlısı köpeğinin Los Angeles’tan Georgia’ya götürülmesine ihtiyacı var, bu iş için üç şoför 400 dolarlık teklif sunuyor, bu hizmetleri vermek için sürücü ehliyetini ve araç sigortası bilgilerini doğrulamak zorundasınız.

Eğer uluslararası seyahat gerçekleştiriyorsanız, WorldCraze’i de deneyebilirsiniz. Bu hizmet, ülkeniz menşeli malları gittiğiniz destinasyondaki bir kişiye teslim etmenize imkan sağlıyor. Yalnızca şehirleri ve seyahat tarihlerini giriyorsunuz ve site size herhangi bir görev olup olmadığını gösteriyor. Satın alacak kişiyle tutara karar veriyorsunuz ve Woldcraze’ de bunun %10’unu komisyon olarak alıyor.

Aracınızı veya Park Yerinizi Kiralayın

Havaalanında park ücreti ödemek yerine, aracınızı kiralamayı deneyebilirsiniz. Turo, aracınızı kiralamak üzere listesine ekliyor ve aracınız kiralandığında 1 milyon dolarlık sigorta kapsamına giriyor. San Francisco (SFO) ve Los Angeles (LAX) Havaalanlarında park yerleri de mevcut ve bu havaalanlarında aracınız kiralanmasa bile park ücretini karşılıyorlar.

Siz seyahatteyken boş olduğunda park yerinizi de kiraya verebilirsiniz. JustPark, ParkCirca, ParkEasier, park noktanızı listelerine eklemenize imkan sağlıyor. İster garaj yolunuz, isterse garaj yolunda veya garaj içinde ayrılmış bir yer ya da kendinize ait bir park noktası olsun fark etmiyor. Konumunuza bağlı olarak günlük 5 dolardan 15 dolara kazar kazanç sağlayabilirsiniz. Park yerinizi bir kez listelediğinizde uygulama sizin için her şeyi hallediyor ve potansiyel parkçıları görebiliyor ve onaylayabiliyorsunuz, park için uygun saatleri dahi belirleyebiliyorsunuz.

Seyahatteyken Gönüllü Olun

Destinasyonunuza bağlı olarak organik bir çiftlikte çalışabilirsiniz. Tam olarak ekstra para kazanmanız mümkün olmayacak; fakat ücretsiz konaklama ve yiyecek alabileceksiniz. Bu da bütçeniz açısından diğer seyahat masraflarınızdan tasarruf etmenizi sağlar.

Dünya Çapında Organik Çiftlik Fırsatları (WWOOF) arama yapmanın en kolay yolu ve dünya çapında 120 ülkede gönüllülük fırsatları sunuyor. Günde 4-6 saat çalışarak bir günlük yemek ve konaklama olanağına sahip oluyorsunuz, bu da size destinasyonu keşfetmek için epey zaman veriyor. Dezavantajı ise, katılım için küçük bir tutarda ücret ödemeniz gerekebilir ( örneğin; Hawai için bu tutar 30 dolar) ve bu da kazandıklarınızla dengelenebilir.

Birçok gönüllü pozisyonu en azından bir haftalık; fakat eğer yalnızca birkaç gün için uygunsanız ev sahibi ile doğrudan pazarlık yapabilirsiniz. Çiftlik için yapılan tanımda ev sahibinin hangi dili konuştuğu belirtiliyor.

HelpX ve Workaway ise daha popüler olan seçenekler; fakat aynı anlaşma geçerli; seyahat edin, çalışın, ücretsiz konaklama elde edin. HelpX ile bazı işler günde yalnızca 2 saat gerektiriyor; fakat o zaman sadece ücretsiz konaklama elde edebiliyorsunuz ve kendi yemeğinizi kendiniz yapmak zorundasınız.

İşe bağlı olarak, eğer tam gün çalışırsanız bazı ev sahipleri at binme ya da çevre gezileri gibi etkinliklere dahil olmanıza izin verebiliyor. Tekrar etmekte fayda var; değerlendirmeleri kontrol ettiğinizden ve çiftlik tanımlarını okuduğunuzdan emin olun.

Workaway ile belirli gönüllü pozisyonları için arama gerçekleştirebilir ve bu pozisyonlara başvuruda bulunabilirsiniz. Bazı işler, işlerini yapmakta zorluk çeken bireylere yönelik. Bir anlamda, Airbnb’nin TaskRabbit ile buluşması gibi.

Bu kuruluşların barınakların güvenliğiyle ilgili olarak güçlü bir güvenlik politikası yok, her şey güvene ve yorumlara dayalı, bu yüzden güvenliği kontrol etmek isteyebilirsiniz. Birçok çiftlik diğer gezginler tarafından derecelendiriliyor ve yorumlanıyor. Bu anlamda, iyice araştırma yaptığınızdan emin olun ve oradayken ev sahibi için bir arka plan kontrolü yapın.

Etrafta Yürüyün ve Bağış Toplayın

Varış destinasyonunu keşfederken çok fazla yürüyeceksiniz. Charity Miles isimli uygulama (iOS ve Android için ücretsiz) tam olarak bir seyahat uygulaması olmasa da bir çok hayır işi için puan toplamanıza imkan sağlıyor ve bu uygulama, davranışlarınızın bağışları ne kadar etkileyeceğini de söylüyor. Örneğin; 7 millik bir yürüyüş Parkinson araştırmasında 17 dakikalık bir etkiye sahip oluyor. Cebinize para girmeyecek; fakat “verme” fikri hoşunuza gittiyse bu da, bunu gerçekleştirmenin eğlenceli ve kolay bir yöntemi.

Her halükarda çok fazla yol yürüyeceksiniz. Charity Miles, Humana gibi şirketlerin sponsorluğu ve reklamlar sayesinde para elde ediyor. Humana, halen bağış için sponsor durumunda; fakat nasıl dahil olunacağını öğrenmek istiyor olabilirsiniz.

Bu uygulamalar ya da hizmetler sayesinde zengin olmayacaksınız; fakat yine de size seyahatinizde eğlenmeniz için bir şeyler sunuyorlar. Bu ister bir çiftlikte yerli insanlarla takılmakla ya da ziyaret ettiğiniz tüm o güzel yerlerin fotoğraflarını çekmekle ilgili olsun ya da olmasın.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz