Havayolları Yakında Farklı İnsanlara Farklı Fiyatlar ile Hizmet Sunmaya Başlayacak

Seyahat alışkanlıklarına dayalı ücretlendirme mi? Geleceğe Hoşgeldiniz.

Yolcuların koltukları için farklı fiyatlar ödediği yaygın bir bilgidir. Erkenden biletini satın alan birinin biletini son dakikada satın alan bir yolcudan farklı bir uçak bileti ödemesi muhtemel. Ancak bir yazılım şirketlerine göre, havayolları yakında yolculardan kim olduklarına ve seyahat alışkanlıklarına göre farklı fiyatlar alacaklar.

Örneğin, 80’den fazla uluslararası havayolu ile çalışan PROS (Gelir Yönetimi Yazılım Şirketi), bazı havayollarının zaten kendi web sitelerinde “dinamik fiyatlandırma” yapıları uygulamaya başladığını belirtti.

PROS Ürün Yönetimi Direktörü John McBride, “2018, olağanüstü bir yıl olacak. Birikmiş projelerimize dayanarak, dinamik fiyatlandırmaya yön veren bir avuç büyük taşıyıcı olacak.” dedi.

Dinamik fiyatlandırma, şirketlerin talep üzerine hizmet fiyatlarının verildiği bir ekonomik strateji. (Uber‘in yağmurda veya acele saatlerde sürüş için daha fazla ücret aldığını düşünün). Havayolu şirketleri örneğin hafta sonu ve tatil günleri bu tür bir ücretlendirme uygulayabiliyor olsa da yeni teknoloji kullanarak direk kişiye özel fiyatlandırma yapabilecek.

Havayolu web siteleri, müşterilerini IP adresleriyle tanıyacak ve uçuş geçmişlerini görebilecek. Sistem daha sonra  sadakat durumu veya iş / tatil amaçlı seyahat gibi ölçütlere dayalı bir kişiye özel ücret yaratacak. Sadık müşteriler ve tatil amaçlı yolcular muhtemelen daha az ödeme yaparken, daha fazla iş seyahati yapanlara bir şirket kredi kartıyla ödeme yapmaya istekli olanlar büyük olasılıkla daha yüksek fiyatlar göreceklerdir.

Havayolu fiyatlandırması, her biri kendi fiyat noktaları ve kısıtlamaları olan sınırlı sayıda ücret sınıfına sahiptir. Havayolu, hangi ücret sınıflarının satış döngüleri boyunca kullanılabildiğini döndürür. Mevcut müşteriler, ücretlerini benzersiz olduğuna inanmakla birlikte, aslında belirli bir ücret sınıfına düşmüşlerdir. Havayolları, dinamik fiyatlandırmaya geçerse, uçaktaki her müşteri teorik olarak tamamen farklı bir fiyat ödeyebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!