Hava Yolları ile Yapılan Seyahatlerde Artış Var 0

Havayolu endüstrisinde oldukça garip zamanlar yaşanıyor. Wall Street ise havayolu şirketlerinin kar oranlarıyla ilgili olarak kötü şeyler söyleyemiyormuş gibi görünüyor.

Birleşik Devletler’in en büyük 4 havayolu şirketinin bankada bu baharda 4.1 milyon dolar parası oldu; fakat endüstri çapında ucuz biletler nedeniyle gelirlerdeki artış %2 olarak görüldü, bazı araştırmacılar buna fiyatlandırma disfonksiyonu diyorlar.

Cuma günü, American Airlines Grubu 2. Çeyrekte geliri üzerinden 1 milyar dolarlık kar elde ettiğini açıklayarak “zamanının en iyisi ve en kötüsü” kulübüne katılan en son üye oldu, ki kar oranı % 4.3’ün altına asla düşmemişti.
Havayolları için kar oranları iyi, yolcular için de fiyatlar harika; fakat seyahat alanında bu iki şeyin birada olması gerekmez. Neler olduğuna dair bilmeniz gerekenler:

Arz Talebe Karşı

Koltuk kapasitesi endüstri genelinde aşağı yukarı %5 büyüdü, endüstrinin tümüyle bir karşılaştırma yapıldığıda ise ABD ekonomisinde büyüme oranı %2.5 oldu. Daha ucuz yakıt fiyatı bu büyümeye olanak sağladı. Özellikle talebin yoğun olmadığı cumartesi ve Salı günleri gibi günler için.

Bu durum, yıl sonunda kapasite arttırma planları olan Delta Airlines,United Continental ve American Airlines gibi şirketler için bir son olabilir. Bu şirketlerde benzer olarak modellendirilmiş Southwest Airlines’da aynı şeyi yapacağını söylemişti; fakat kapasitesinde azaltmaya gitmedi, bunu 2017 yılında yapması da olası.

İş Seyahati Anlaşmaları

Havayolu yöneticilerinin en çok bahsettiği problemlerden biri de “kısa dönemli getiri” bunun anlamı; iş için seyahat edenler son dakika biletleri kullandıklarında normal fiyata yakın bir fiyat ödemesi gerçekleştirmiyorlar. Örneğin; Los Angeles’tan Newyork’a bilet fiyatı 1000 dolarsa uçuş öncesi Çarşamba günleri fiyat çok küçük bir miktar olan 230 dolara gerileyebiliyor.

American Airlines Başkanı Scott Kirby; iş dünyası biletlerin ucuz olması için anlaşmalar yapıyor, koltuk kapasiteleri normalin üstünde olsa bile kurumsal seyahat talebi genellikle iş verenler tarafından sübvanse ediliyor. İş için yapılan seyahatler halen sektörün en karlı kısmını temsil ederken, bütün bu ekstra koltuklar, havayollarını eğlence amaçlı seyahat eden ve fiyata duyarlı olan insanlara yönelik daha fazla bilet satmaya çalışmaktan vazgeçiriyor.

Ücretlendirme Kuralları

Yıllarca havayolları şirketleri envanterleri yönetmek için çeşitli yöntemler denediler, ticari sınıf fiyatlarını yüksek tuttular, eğlence için seyahat edenlere yönelik fiyatları düşük tutmaya çalıştılar. Cumartesi geceleri seyahat, gidiş-dönüş, 14 gün-21 gün önceden avantajlı satın alma gibi kurallar uzun süre endüstride hüküm sürdü. Artık bu tür kısıtlamalar modası geçmiş olarak kabul ediliyor.

Ucuz Yakıt

Ham petrol fiyatlarında yaşanan düşüşle bir varil petrol 44 dolar civarında ve fiyatlar bir önceki yılın 2. Çeyreğine göre %28daha düşük. Varil fiyatının 100 dolar olmasına alışık olan Havayolu uzmanları için bu düşük maliyetli enerji büyük miktarda tampon demek,ayrıca zeminlerini korumaya odaklanmalarını ve düşmanlarına saldırmalarına da olanak sağlıyor.

Ruhsal Etki

Ultra düşük maliyetli taşıcı firmalarından üçü olan; Allegiant Travel, Frontier Airlines ve Spirit Airlines büyük şehirler için indirimli satış fiyatlarını artık görmezden gelemiyorlar (örneğin: Newyork- Dallas için 39 dolar gibi) belirli bir pazarda aktarmasız uçuşlar için rekabet halinde olan neredeyse herkesin en düşük ücretleri birbiriyle eşleşiyor.

Southwest CEO’su Garry Kelly Çarşamba günü yaptığı açıklamada; “fiyatları bu ticari alanda eşleştirmek zorundayız” diyerek American Arilines Başkanı Kirby’nin söylediklerini yineledi ve “çünkü başka bir seçenek yok “diyerek ekledi.

Hepsini bir araya getirirsek, yatırımcılar endişeli olabilir, Bloomberg US endeksi bu yıl %19 oranında düştü. 21 Haziran’da Soutwest için de %11 oranında bir düşüş yaşandı, o gün JP Morgan Chase&Co endüstrideki gelir durumuna atıfta bulunarak yaşanan krizi analiz etmişti. Görünüşte bunun konuyla ilgilisi olmayabilir; ama SouthWest’in 2. Çeyrekteki geliri 757 milyon dolar ve yaz dönemiyle ilgili büyük bir kar beklentisi de var.

Endüstri ve yatırımcılar için durumun ne anlama geldiği bilinmesine rağmen, havayolları ve Wall Street bir damla gözyaşı dökmeden bezgin yolcularını affetmek zorunda kalacakmış gibi görünüyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe