Hamileler İçin Uçuş İpuçları 0

Hamileyken uçmak stresli bir durum olmak zorunda değil, özellikle eğer önünüzde bir planınız varsa. Aşağıda sizin için hamileyken uçmak hakkında bazı ipuçlarını derledik ve de hamileyken seyahat etme noktasında sıkça sorulan sorulara ve endişelere cevap vermeye çalıştık.

Hamileyken uçabilir misiniz?

Her zaman öncelikle doktorunuza danışmanız ve tıbbi sorunları dikkate almanız önemlidir. Kadınların çoğu, ilk ve ikinci üç aylık dönemlerinde rahat bir şekilde uçabilirler ve hatta bazı havayolları kadınlara hamileliklerinin son üç aylık döneminde uçmaları için de olanak sağlar.

Hamileliğinizin hangi zamanlarına kadar uçabilirsiniz?

Hamileliğinizin kaçıncı ayına kadar uçuş yapabileceğiniz konusunda birçok faktör etkili olabilir ve de hamileliğinizin hangi aşamasında olursanız olun uçuş yapacağınız zaman doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Bazı havayolları bazı özel kısıtlamalara sahip olabiliyor, bu nedenle uçuş rezervasyonu yapmadan önce havayolu firmanızı da kontrol etmelisiniz. Eğer hamileliğiniz 28 haftadan daha ileri bir aşamadaysa, bazı havayolları uçuş için doktorunuzdan ya da gebelik danışmanınızdan yazılı bir belge almanızı gerekli kılabilir. Kısıtlamalar çeşitlidir fakat eğer bir bebeğe hamileyseniz 36. haftadan sonra, eğer birden fazla bebeğe hamileyseniz 32. Haftadan sonra çoğu hava yolu uçmanıza izin vermez.

Hamileyken uçmak için en iyi zaman hangisidir?

Hamileyken uçmayı tercih eden birçok kadın, ilk üç ayın sabah bulantılarını aşmış olduğu için hamileliklerinin ikinci üç aylık dönemlerini uçmak için en iyi zaman olarak görüyor.
Hamileyken uçmak için doktor notuna ihtiyacınız olur mu?

28 haftanın üzerinde hamileyseniz, bazı havayolu firmaları doktorunuzdan ya da gebelik danışmanınızdan güvenli ve rahat bir şekilde uçabileceğinizi belirten bir not görmek isteyebilir.

Hamileyken güvenlik cihazlarından geçebilir miyim?

Evet, hamileyken güvenlik tarayıcılarından geçmek güvenlidir. Fakat geçmek sizi rahatsız edecekse güvenlik görevlilerinden sizi elle aramasını rica edebilirsiniz. Havaalanı haklarınız hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

Hamileler için bazı uçuş ipuçları:

• Eğer koltuğunuzu seçmenize izin veriliyorsa, nerede oturmak isteyebileceğinizi düşünün. Havayoluna bağlı olarak mümkün olduğunca erken check-in yapmanız istediğiniz koltuğu seçmenize yardımcı olabilir.

• Seyahat sigortanızın hamileliği de kapsadığından emin olun; bazı sigortalar hamileliği kapsamaz, ya da bazıları hamile kadınların seyahati ile ilgili bazı kısıtlamalara sahiptir.

• Havaalanına normalde olduğundan biraz daha erken gidin böylelikle güvenlikten geçerken acele etmenize gerek kalmaz ve uçağa binmeden önce dinlenmek için biraz zamanınız olur.

• Rahat ve gevşek giysiler giyin. Kabin basıncı ayaklarınızın şişmesine neden olabileceği için rahat ayakkabılar giymeye çalışın.

• Uçuş esnasında hareket etmeye çalışın (ya koltuğunuzda küçük egzersizler yapın ya da kabinde arasıra yürüyün) böylelikle katı ve rahatsız hissetmeyeceksiniz. Bu aynı zamanda kan dolaşımınıza da yardımcı olacaktır.

• Uçmak insanı susuz bırakabileceği için bol bol su için.

• Kemerinizin rahatça karnınızın altında olacak şekilde ayarlayın. Uçuş görevlileri gerekirse eğer siz bir emniyet kemeri uzatıcısı da sağlayabilirler.

• Tüm bunların dışında, rahat olmaya ve önünüzdeki muhteşem tatile odaklanmaya çalışın.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe