Etihad Havacılık Grubu’nun Ortaklık Girişimiyle Avrupa’nın En Büyük Tatil Havayolu Grubu Kurulacak 0

Önemli Avrupa turizm pazarlarındaki bağlantıları geliştirmek üzere yakın gelecekte yeni bir Avrupa tatil havayolu grubu kurulacak. Bu gelişme, Etihad Havacılık Grubu’nun (EAG) ortak bir girişimi onaylamasıyla ortaya çıktı.

Havayolları şirketi, TUI AG (Touristik Union International AG ) ile birlikte çalışacak ve 60 uçaklık filosu ve yıllık 15 milyondan fazla koltuğuyla hizmet verecek.

Bu yeni tatil havayolu grubu, Avrupa’nın önemli turist pazarlarını birbirine daha iyi bir şekilde bağlayabilmek amacıyla bir noktadan diğer noktaya uçuş gerçekleştirerek kendisini karakterize edecek. Bu girişim, havacılık düzenleme kurumlarının yanı sıra rekabet kurumlarından da onay bekliyor.

Plan dahilinde, EAG’ye bağlı olan ve Air Berlin hisselerini de elinde bulunduran Etihad Yatırım Holding Limited Şirketi, %49.8 oranındaki hisseleri devralacak. Bu işlem bittikten sonra, Etihad edindiği hisseleri yeni Avrupa havayolu grubuna aktaracak. Diğer yandan TUI ise, yan kuruluşları olan TUI fly’ın hisseleriyle bu ortak girişime katkıda bulunacak. TuI’nin katkısı, şu anda Air Berlin için çalıştırılan kira sözleşmesine dahil olan 14 uçak filosunu da içerecek.

23 Kasım 2016 tarihinde TUI AG’nin Denetim Kurulu bu planı onayladı, yeni sözleşme dahilinde TUI AG yeni ortaklık girişiminin %24.5 oranında hisselerine sahip olacak, Etihad ise hisselerin %25’ine sahip olacak. Bu iki ortak hemen hemen eşit olarak görünse de geriye kalan hisseler mevcut sahibi olan NIKI Privatstiftung tarafından tutulacak.

Bu yeni gelişme, turizmde yükselme ve Avrupa turizm pazarında daha fazla büyüme sözü veriyor. Yeni kurulacak grup, ayrıca Avrupa’dan lüks ürünler tanıtmaya da elverişli olacak ve bu ürünler ülkelerdeki kalışları süresinde üst düzey alışveriş yapanlara sunulacak.

Bu yeni Tatil Havayolu Grubu’nun merkezi söylenelere göre Viyana’da olacak ve Nisan 2017’ye kadar faaliyete geçecek. Resmi başlangıcı ise yaz sezonuna denk gelecek.

Uçuş ağları başlangıçta Hanover, Berlin,Düseldorf ,Köln,Frankfurt, Stuttgart,Münih, Nürnberg, Baden-Baden, Hamburg, Basel ve Viyana’yı kapsayacak. Bu ülkelerin yanı sıra, Balear Adaları, Kanarya Adaları, İspanya anakarası ve Yunanistan ayrıca önemli pazarlar olacak.

Bütün dünyadaki en gelişmiş ve hızlı büyüyen havacılık grubu olan Etihad Havacılık Grubu, uzmanlığını konsorsiyuma sunarken, TUI Grup ise turizm endüstrisindeki uzmanlığını sunuyor.

Bu ortaklık bir sinerji yaratırken, ilgili tüm taraflar için de sistemleri iyileştirecek.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe