Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir turizm pazarlama ajansı ve V + O Yunanistan üyesi olan MINDHAUS, bir DIY araştırma aracı olan Pollfish ile ortaklaşa Covid-19 döneminde seyahat eğilimleriyle ilgili birincil, nitel bir anketle değerli bilgiler elde etti.

Araştırma, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya’dan 2.750 katılımcıdan oluşan bir örnekler ile tatil amaçlı uluslararası seyahatlere yönelik davranış ve niyetleri araştırdı ve analiz etti.

Katılımcıların % 37,9’u seyahat yasakları kaldırılır kaldırılmaz tekrar seyahat etmek isteyeceklerini ve durum sürekli güncellenirken seçeneklerini değerlendireceklerini belirtti. Ek olarak, çok umut verici bir şekilde katılımcıların % 28.1’i tüm bu zaman boyunca hayalini kurdukları tatil için rezervasyon yapacaklarını belirtti.

Her ne kadar tüm katılımcılar için covid-19 aşısının bulunması, tatil amaçlı uluslararası seyahatlere başlamak için bir numaralı faktör olsa da, seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında bu belirli grup için (tüm katılımcıların% 66’sı), açık sağlık ve güvenlik protokollerini (katılımcıların % 11,8’i) bu krizden çok az etkilenen destinasyonlara seyahat ederken de eşit derecede önemli görülüyor, (katılımcıların % 11.7’si) uçuş öncesi Covid-19 testlerinin yapılması gerektiği de belirtti.

Katılımcılar açısından güvenlik, dinlenme/ zihin rahatlığı ve eğlenmek bir önceki yıl yaptıkları tatillere görebu yıl çok daha önemli ve çok daha uygun fiyatlı görülüyor. Ayrıca bir sonraki uluslararası seyahatleri için daha fazla keşfetmeye (Fransa’dan katılımcılar) ve maceraya (ABD’den katılımcılar) değer veriyorlar.

Araştırmaya göre, 2020 yılı içinde aynı grup Fransa (% 55), İngiltere (% 55) ve Almanya (% 62) uluslararası bir seyahat için istekli olacaklarını belirterek yurtdışı seyahate devam etmeye daha hazır.

MINDHAUS Genel Müdürü Theofilos Kyratsoulis; “Önümüzdeki 3 aylık süreçte durum belirsiz görünse de, seyahat kısıtlamaları kaldırılır kaldırılmaz her 3 kişiden 2’sinin uluslararası seyahate gerçekten istekli olduğunu ve bir aşının geliştirlmesini beklemeyeceğini biliyoruz. Ayrıca gezginlerin güvenli, dinlendirici ama aynı zamanda eğlenceli ve maceracı bir deneyimi eskisinden çok daha fazla istediklerini görüyoruz” dedi.

Pollfish CEO’su John Papadakis; “Covid-19 sırasında işletmeler için, özellikle de seyahat ve turizm gibi zorlu sektörler için verilerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Önde gelen bir araştırma aracı olarak, yollarına devam etmelerine yardımcı olacak bilgiler sunmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

13 ve 14 Mayıs 2020’de yapılan anketin katılımcıları 2020 yılında tatil amaçlı uluslararası seyahat etme planları olan 18 yaş üstü katılımcılardan oluşuyordu. Tekrar seyahat etme niyetleri, ne zaman seyahat edecekleri ve bütçelerinin nasıl etkileneceği, kimlerle seyahat edecekleri, son 2 ay içinde etkileşime girdikleri seyahat içeriği ve ne tür bir deneyim yaşayacakları ve diğerlerinin yanı sıra Akdeniz’e özel bir odaklanma ile eğlence için en sevdikleri ülkelerin hangileri olduğu soruldu.

Görsel: cottonbro

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz