Güney Afrikalı Tur Operatörleri Safari Turları için Radikal Kararlar Aldı 0

Afrika’da bir Bushveld’te (Deniz seviyesinden 1000-1500 metre yükseklikte karışık ormanlık alan) bir file binmek ister miydiniz? Kim bilir, belki de Zambezi Nehri üzerindeki Victoria Şelalelerinin Batoka Gorge’a dökülürken çıkardığı ses ve görüntüye şahit olarak aslanların arasında yürümek istersiniz!

O halde, en iyisi Afrika’nın mega faunasında günlük deneyimsel aktiviteler için biletinizi çabuk ayırtmanız!

Afrikalı tur operatörleri “fil sürüşü” veya “aslanlarla yürümek” gibi deneyimsel aktiviteler için değişikliğe gidiyor.

Tur Operatörü Wilderness Safaris’in Botswana’nın Okavango Deltasında bulunan Abu Kampında gerçekleştirdiği fil sürüşü uzun zamandır çok popülerdi; ancak geçtiğimiz günlerde hükümetin koyduğu yasak yürürlüğe girdikten sonra bu aktivite sonlandırıldı.

Yasağı destekleyen Wilderness Safaris Botswana Genel Müdürü Kim Nixon; “Bir süredir bu konuyla ilgili Botswana hükümeti ile temas halindeydik. Şu anda daha kapsayıcı bir deneyim sunuyoruz; misafirlerimizin fillerle yürümesini sağlıyoruz ve onlara fillere ilişkin daha derin bir eğitim ve anlayış kazandırıyoruz” dedi.

Zambiyalı Operatör Zambezi Elephant Trails ise fil sürüşlerini sınırlıyor ve 2017 yılının sonuna kadar bütün fil sürüş operasyonlarını durduracak. Ayrıca, Güney Afrikalı saygın işletme Camp Jabulani de fillerin sürülmesindense interaktif eğitici bir “Fil Deneyimi” ile yerinde gözlemlenmesi için adım attı.

Bu tür sonlandırmalar, turizm sektörünün hayvanların hayatları üzerinde yarattığı kötü etki ve baskıdan dolayı gerçekleştirildi. Raporlar, fillerin turistik geziler için kullanılmak üzere eğitilirken sıklıkla zalimane eğitim metotlarına maruz kaldığını ortaya koydu. Aynı şekilde, çevreciler aslanların doğal ortamında yürüyüşler düzenlenmesinin nesli tükenmekte olan vahşi kediler için avcılığa izin verilmesine yönelik ilk adım olduğunu savunuyorlar.

Ekim ayında Birleşik Devletler merkezli TripAdvisor nesli tükenmekte olan türlerle veya tutsak vahşi hayvanlara ilişkin temas içeren turları veya aktiviteleri durdurmuştu.

Ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde gerçekler tam olarak göründüğü gibi değil. Fil sürüşleri gerçekleştiren birçok operatör, fil eğitim yöntemleri şiddet içermeyen şekilde ve olumlu olmasına rağmen operasyonlarını durdurmak zorunda kaldı. Aynı şekilde, aslanlarla yürüyüş gerçekleştiren operatörlerin de bu vahşi kedileri doğaya salmak konusundaki planlarının tartışmalı olduğu ifade ediliyor.

Yeni Düzenlemenin Yansımaları

Karşıt argümanlar olsa da bölgenin turizm sektöründe canlanma söz konusu.

Küresel Macera Turizmi Tur Operatörü Intrepid Travel, 2014 yılında fil sürüşleri aşamalı olarak azaldığını belirtirken Afrikalı Tur Operatörü Thompsons Holidays, bunun tüketici tepkisine verilen bir yanıt olduğunu söyledi.

Sözcü John Ridler; “Thompsons Holidays fillerle karşılaşma ve sürüş aktivitelerini desteklemeyi durdurdu, bu tür aktiviteler broşürlerimizden de çıkarılacak” dedi.

İç turizmde lider Safari Tur Operatörü Giltedge Travel da aynı şeyi yaptı.

Genel müdür Sean Kritzinger “Normalde tur gruplarımız için aktivitelerimizden biri olarak fil sürüşleri gerçekleştiriyor ve buna teşvik ediyorduk. Bununla birlikte, son dönemde bu tür faaliyetlere yönelik gezginlerin düşünce ve davranışlarında meydana gelen değişiklik nedeniyle faaliyetlerimizi durdurduk. Bu aktivitenin kaldırılması dolayısıyla müşterilerimizden özel bir şikâyet almadık, çünkü Victoria Şelalelerinde 50 farklı aktivite seçimi sunuyoruz“ dedi.

Bazı Misafirlerden Gelen İtirazlar

Çevreciler ve doğa bilincine sahip müşteriler bu kararları desteklerken bütün gezginler fil sürüşlerinin kaldırılmasına katılmıyor.

Camp Jabulani’nin sahibi Adine Roode; “Misafirlerimizin birçoğu kararı ilk bildirdiğimizde buna direndi; fakat Camp Jabulani’nin sürüsünü ilk elden tecrübe ettikten sonra, bizim operasyonlarımızın yalnızca fillerin refahına odaklanmış bir operasyon olduğunu anladılar.

Wilderness Safaris’den Dixon; “Fil sürme deneyimini yaşamak isteyen; fakat bunu yapamayan müşterilerimizden şikayetler alıyoruz, tabii ki bu düzenleme bir etki yarattı; fakat verdiğimi karar dolayısıyla müşterilerimizden ve seyahat çevrelerinden son derece pozitif geri bildirimler de alıyoruz” diyerek ekledi.

Kritzinger ise “Müşterilerimizin daha farklı deneyimler aradıklarını keşfediyoruz; onlar daha yeşil deneyim arayışı içerisindeler” dedi.

Afrika’da düzinelerce operatör fil sürüşü ve aslanlarla karşılaşma deneyimleri sunmaya devam ederken son dönemde bu aktivitelerin kaldırılması, Afrika macerasında daha etik markalar arayan ve sayıları giderek artan eko-bilinçli müşteriler için değişen tutumlara da önderlik ediyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.