Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ancak bu, hikayenin yalnızca bir kısmı. Arama motoru optimizasyonu, bir markanın, Google Arama Motoru Sonuç Sayfaları’nı (SERPS) dolduran “on mavi bağlantıdan” ne kadar fazla görünebilirlik (veya görünmeme) elde edebileceği konusunda hâlâ önemli bir rol oynamaktadır.

Otellerden gelen ortak bir şikayet de, Expedia ve Booking gibi anahtar kelimelerle rekabet edememeleri (bunlar arasında 2017’de 10 milyar dolara kadar harcama yapılmış) ancak araştırmalar aynı aracıların organik aramada son derece baskın olduğunu gösteriyor.

İzlanda Üniversitesi’nden eski bir turizm öğrencisi ve İspanya’nın Tenerife adasında bir BT yöneticisi olan Hermann Valsson, bölgedeki otel markalarının Google’da organik aramada ne ölçüde yer aldığını görmek için Google’da SERPS’i analiz etti.

Cevap: Çok az.

Çevrimiçi Seyahat Acentaları bir SERPlus’a sahip

Vallas, “otel tenerife” anahtar sözcüğünü kullanarak, en çok turisti popüler tatil beldesine gönderen on ülkeye baktı.

Tenerife ziyaretçilerin 34% ü –örneğin Birleşik Krallık’tan bu ifade için yapılan aramalarda- araştırmaya göre, online seyahat acenteleri aracılığıyla gelen on organik sonucun 10’unda da yer alıyordu.

Sadece İsveç ve Finlandiya’daki cihazlardan gelen ifadeler için yapılan aramalarda, yerel (Tenerfie ) oteller için önemli bir görünürlük söz konusuydu.

Birleşik Krallık – 10 bağlantıdan 10’u Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
İspanya – 10 bağlantıdan 10’u Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
Almanya – 10 bağlantıdan 10’u Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
Fransa – ilk 7 bağlantı, ardından 10 bağlantı Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
İsveç – ilk 7 bağlantı Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
İtalya – ilk 7 bağlantı, ardından 9 ve 10 numaralı bağlantı Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
Danimarka – 10 bağlantıdan 10’u Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
Finlandiya – ilk 7 bağlantı Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
Rusya – ilk altı bağlantı, ardından 8, 9 ve 10 numaralı bağlantılar Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.
İrlanda – on bağlantıdan 10’u Çevrimiçi Seyahat Acentasıydı.

Valsson çok sayıda analizin, ziyaretçilerin % 90’ın arama motoru sonuç sayfarından (SERBS) sadece ilkini ziyaret ettiklerini, % 37’sinin ilk aralığa giren sayfalara tıkladıkların, %14’ünün ikinci aralığa ve %10’unun da üçüncü aralığa giren tıkladığını iddia ediyor.

Analizin, aracıların SERPS’i domine etme konusundaki gücünü gösteren ilk araştırma olmadığını, ücretli listelemelerle birlikte kullanıldığında, onlara büyük bir varlık sağladığını da ekliyor.

Kendisi; “Dijital ayak izi, Çevrimiçi Seyahat Acentanları için giderek daha iyi bir hale geliyor ve oteller için ise giderek daha kötü oluyor, bir otel arıyoruz bir rezervasyon motoru için DEĞİL” diyor.

Bu, elbette sadece bir örnek; ancak başka yerlerde birden fazla arama terimine yansımış bir eğilim.

Dijital pazarlamanın daha geniş dünyasında, Tıklama Başına Ödemeye (PPC) yoğun olarak harcama yapanların organik arama sonuçlarını etkileyebileceği yönünde bir öneri yok.

Yine de, SEO’nun başarı eksikliği, otellerin dijital pazarlamasıyla faaliyet gösterdiği zorlu ortama başka bir karmaşıklık katmanı ekliyor.

Valsson; “Aslına bakarsanız Çevrimiçi Seyahat Acentalarının, Arama Motoru Sonuç Sayfaları’nın organik kısmını ele geçirmiş olmaları otellerin dijital pazarlamada çalışma şeklini değiştirecek; fakat ne yapılabilir ki- bu dijital savaşı kaybettiler, Çevrimiçi Seyahat Acentaları zirvede” diyor.

Kendisi, bu durumun rekabete ilişkin yetkililerin araştırması için bir mesele haline geldiğini ve seyahat pazarındaki yüksek harcama yapanların taktiklerini değiştiremediklerini ya da bunu yapmakta isteksiz olduklarını iddia ediyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz