Google Uçuşların Yeni Görünümü İlham Vermekten Uzak 0

Google, Google Uçuşlar meta arama ürünü için yeni bir masaüstü arayüzünü kullanıma sundu.

ABD’de Chrome tarayıcısı üzerinden Google Uçuşları ziyaret eden kullanıcılardan yeni arayüzü denemeleri için sağ taraftaki bir butona tıklamaları isteniyor. Safari ve Firefox kullanıcıları bu seçeneği henüz göremiyorlar ancak bu bağlantıyı tıklayarak ve ülkesini ABD olarak seçerek yeni arayüzü görebilirler.

Aramayı özelleştirmek için kullanılan birçok seçeneğin kaldırılmasıyla beraber yeni arayüz tasarımının daha basit olduğu görülüyor.

Bu beta sürümde, Google Alphabet insanlara yeni destinasyonları gözden geçirirken ilham verme arzusu geri plana düşürüyor.

2016’ya Google uçuşların yeniden tasarımında, Google uçuşlar arayüzünü masaüstünden ziyaret edenler “destinasyonları keşfet” butonu görürlerdi. Kullanıcılar, genel zaman aralıkları (Ocak ayı veya haftasonu gibi), konum (Afrika, Johannesburg gibi) ve ilgi alanına göre (balayı veya kış sporları gibi) ile olası güzergahları kontrol edebilirlerdi.

Yeni görünümde bu kutucuktan vazgeçildi. İlham vermek unutuldu. Google Uçuşlar yalnızca kullanıcının yaşadığını düşündüğü yere yakın en büyük havaalanından popüler 3 destinasyonu gösteriyor.

Bu üç yeri Google’ın nasıl hesapladığı pek net değil. Filedelfiya yakınlarında bir bilgisayardan tekrarlanan testlerde sonuçlar çeşitleniyor. Muhtemelen Google Uçuşlar verilen bir havaalanından en çok rezerve edilen destinasyonlar listesinden 3 tanesini seçiyor.

Üç popüler destinasyodan birinin fotoğraf arama arayüzünün en üstünde dev açılış görüntüsü olarak görünüyor.

Büyük bir açılış sayfası fotoğrafının üstünde bir arama kutusuna sahip bu daha basit tasarım Priceline Grubuna ait meta arama şirketi Kayak’ı anımsatıyor. Bu konu sorulduğunda CEO Steve Hafner e- mail ile “Google takdir ettiğimiz birkaç şirketten biri. Kullanıcı deneyimi teknolojimizden ilham aldıkları için gurur duyuyoruz ve teknolojiyi geliştirmeye devam edeceğiz” diyor.

Google daha önce uçuş aramasının piyasadaki diğer herhangi bir üründen daha hızlı tepki süresine sahip olmasıyla rakiplerinden ayrıldığını belirtmişti. Diğer şirketler buna Google diğer sağlayıcılar kadar çok envanter sunmadığı için daha hızlı tepki süresine sahip diyerek karşı çıkıyor. Ancak son aramalara dayalı, önbelleğe alma veya uçuş ücretlerini kaydetme konusunda  sonuçları hızlandırmanın bir yolu olarak herhangi bir rakibe oranla daha fazla harcıyor.

Seçeneklerin Etrafında Dolanmak

Harita tabanlı arama yeni görünümde daha belirgin. Açılış sayfasında bir haritada üç popüler destinasyonun yeri gösteriliyor. Haritada herhangi bir yere tıklamak gidilecek olası yerlerin detaylı, harita tabanlı arayüzüne, bu noktalara yapılan son düşük tarifeli uçuş bilgileri eşliğinde erişmenizi sağlıyor.

Açılış sayfasından kalkan şeylerden biri aslında online seyahat acentesi Orbitz tarafından yapılan esnek tarihli arama yapma formatı. Bu artık bir kullanıcı aramayı tamamladığında ve bir listeleme sayfasına geçtikten sonra alternatif bir seçenek olarak ortaya çıkıyor.

Açılış sayfasından kalkan bir diğer şey ise uçuş ücretlerini gösteren ita yazılımı modası geçmiş sütun grafik sistemi. Bu da arama sonuçları sayfasındaki bir seçeneğe taşındı.

Şirket, güzergah satışlarını “ayrı bilet” (separate ticket) vasıtasıyla sunmaya devam ediyor ve burada kullanıcıların check-in yapması ve bagajları varsa seyahatin her ayağında bagaj teslimi yapması gerekiyor.

Doğrudan Rezervasyonlar İçin Bir Arkadaş

Google uçuşlar tedarikçi-dostu olarak rakiplerinden sıyrılmaya çalışır.

Yeni kullanıcı deneyimi de tedarikçi dostu, içinde Premium ekonomi koltukları öne çıkaran bir kutuyu belirgin bir şekilde sergiliyor. Kutuyu tıklayınca sonuçlar içinde sade, indirimli biletler filtreleniyor. Kayak ve Skyscanner gibi rakipler bunu öne çıkan bir seçenek haline getirmiyorlar.

Google Uçuşlar sadece basit ekonomi uçuşları gösteren bir filtre seçeneği içermiyor.

Google başka bir yönden tedarikçi dostu. Arama trafiğinin bir yüzdesi olarak diğer meta arama şirketlerinin yaptığından daha çok sayı çekiyormuş gibi görünüyor. 2017’nin ilk yarısında tüketicilerin 2016’nın aynı dönemine göre daha yüksek oranda Google uçuşları kullandığı görüldü.

Örneğin; pazarlama analitiği şirketi Jumpshot’a göre yılın ilk üç ayında hizmet bir önceki yılın aynı dönemine göre benzersiz ziyaretçilerinde %27’lik bir artış gördü.

Jumpshot’tan bir temsilci, ABD’deki yönlendirilmelerin çoğunun doğrudan US Airlines’a gittiğini söyledi. Bu, ziyaretçilerinin çoğunu rezervasyonlarını tamamlamaları için online seyahat acentelerine yönlendirme eğiliminde olan diğer online meta arama şirketlerinde yaygın olanın tam tersi bir sonuç.

Doğrudan yönlendirmeler müşteriyi işlemi tamamlamak için havayolu web sitesine yönlendirerek, müşteri sahipliğinin taşıyıcıda kalmasını sağlar.

Kaynakların söylediğine göre, Google aynı zamanda müşterilerin arama ve rezervasyon modellerini isimsiz kümeler ya da takımlar halinde paylaşarak taşıyıcıların gözüne giriyor.

Google Uçuşların beta sürümü bilet fiyatlarının ne zaman, ne kadar artabileceğine dair tahminler ve uçak bileti izleme tekliflerini sunmaya devam ediyor.

Yeni görünümün tüm dünya genelindeki kullanıcılar için ne zaman standartlaştırılacağı belli değil.

Ancak Google, Google Haritaların ve Google Hotels’in yakında yenileceğini söyledi.

Şirket aynı zamanda Uçuşlar ve Oteller ürünlerini küresel olarak genişletmeye devam ediyor. Örneğin; 2015’te Hindistan’da kurulduğundan beri Jet Airways ve Vistara taşıyıcıları ve Cleartrip portalı envanterlerini ekledi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe