Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Özellikle SpaceX’in ve Tesla Motors’un kurucusu Elon Musk’ın hayallerinin bir ürünü olan, teoride yüksek hızlara sahip hyperloop projesiyle ilgili olarak bugüne kadar pek çok adım atıldı, ancak bu ulaşım sistemi lüks olma niteliğini taşımayı şimdilik sürdürürken, Arrivo kendisine ait olan ve hyperloop fikrinden ilham alan sistemini ABD’deki Colorado eyaletinin Denver kentinde inşa etmek için anlaşma sağladı.

Belki de Musk’ın dehasıyla ortaya çıkan vakumlanmış tünellerde seyahat eden araçlardan ziyade, Japonya’da ve Çin’de hizmet veren manyetik raylı trenlerden daha çok ilham alan bu yüksek hızlı ulaşım sistemi, kısa bir süre önce Colorado Ulaştırma Dairesi tarafından onaylandı ve sistemin, Denver’ın metropol alanında inşa edilmesi söz konusu olacak.

Arrivo’nun araçları, hyperloop’un vaat ettiği süpersonik hızlara yaklaşmayacak; hatta bu araçların, görece yavaş denilebilecek, saatte 325 kilometrelik bir hıza ulaşacağı bekleniyor. Ancak Arrivo’nun sisteminin spesifik bir amacı bulunuyor: şehrin dört bir yanındaki çeşitli bölgelerde yer alan tüketicileri, şehirdeki havalimanına ulaştırmak. Söz konusu ulaşım için günümüzde seyahat süresi 30 ile 70 dakika arasında değişiyor ve Arroyo, bu süreyi 10 dakikaya veya bunun daha da altına indirecek. Ne de olsa ulaşım süreleri böylesine kısaldığında, araçların erişebildiği en yüksek hızın bir önemi bulunmuyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz