Globalia ve Dünya Turizm Örgütü, Turizm İşletmeleri için Dünya Çapındaki Yarışmasını Duyurdu 0

Turizm sektörü geleceğe dev bir adım attı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), İspanya ve Latin Amerika’nın önde gelen turizm grubu Globalia ile işbirliği içinde, UNWTO 1. Turizm Girişim Şirketi Yarışması’nın açılışını duyurdu. Turizm sektörünün dönüşümüne öncülük edecek projeleri bulmak için, 164 ülkede yarışmacılara çağrı yapılacak.

Programın amacı en iyi çözümleri ve en yıkıcı projeleri seçmektir. Araştırma, döngüsel ekonomi gibi yeni iş modellerine dayanan girişim şirketlerinin yanı sıra yıkıcı teknolojiler ve yeni geliştirilen uygulamalar için öncü önerilerde bulunmaya odaklanacaktır. Bu bağlamda, yarışmanın temellerinden biri, turizmde sürdürülebilirliğin artırılmasına yönelik projelere görünürlük sağlamaktır.

Girişim şirketi arama süreci karmaşık olduğu kadarda iddialı: Gezegenin her köşesinde en iyi projeleri tespit etmek. Bunun için, UNWTO ve Globalia, girişimcilik ve inovasyon ekosistemlerinin oluşturulması, bağlanması ve aktivasyonunda 20 yıldan fazla deneyime sahip olan inovasyon danışmanlık firması Barrabés.biz’e kaydoldu.

Program yarşmanın kapsamını genişletmek ve ilgili girişim şirketlerinin kaydını kolaylaştırmak için girişim değerlendirme alanında küresel düzeyde lider bir Silikon Vadisi şirketi olan YouNoodle dijital platformu aracılığıyla uygulanacaktır.

Genel sekreter Zurab Pololikashvili “İnovasyon ve turizm yatırımı kendi içinde bitmiyor; daha iyi turizm ürünleri geliştirmek, turizm yönetişimini iyileştirmek ve turizmin kanıtlanmış sürdürülebilirliğinin en iyisini yapmak için iş ve fırsatlar yaratmak anlamına gelmektedir” dedi.

GLOBALİA CEO’su Javier Hidalgo, “küresel bir turizm grubu olarak, kazananlara bizimle çalışma ve sektörü bir arada dönüştürme fırsatı sunmak istiyoruz”diyerek şirketin bu yeni girişime verdiği desteği doğruladı.

Kimler katılabilir?

Bu küresel yarışmaya katılmak için, girişim şirketleri dört ana alandan en az biri ile ilgili iş modellerini sunmalıdır:

  • Seyahatin geleceği
  • Turizm deneyimi
  • Çevresel Etki
  • Toplum gelişimi

Katılmak isteyenler, başvurularını programın web sitesi www.tourismstartups.org adresinden yapabilirler ve daha fazla bilgiye ulaşabilirler. Başvurular 26 Haziran – 3 Eylül 2018 arasında yapılacak olup projeler beş kritere göre değerlendirilecektir: çözümün özgünlüğü ve uygulanabilirliği, potansiyel etkisi, iş modeli, ölçeklenebilirlik ve takım profili.

Jüri, başvuruları değerlendirecek ve seçtiği en iyi projeleri yarı finalist olarak Eylül 2018’de duyurulacaktır. Bu yarışmanın kazananları turizm sektörünün önde gelen şirketlerinin bir parçası olma fırsatına sahip olacaklar.

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.