Gittiğiniz Ülkeleri Kişisel Haritanızda Görebileceğiniz iPhone Uygulaması: Been 0

been-uygulamasi-logoSon birkaç gündür ülkemizde de hızla yayılan been isimli iPhone uygulamasına rastlamış mıydınız?

been oldukça basit arayüzüyle birlikte kullanıcılarından ilk olarak dünya üzerinde ziyaret ettikleri ülkeleri ya da ABD’de bulundukları eyaletleri işaretlemelerini istiyor. Dünya örneğinden devam edecek olursak; dünya üzerinde hangi ülkeleri ziyaret ettiklerini işaretleyen kullanıcılar, daha sonra kıta bazlı ve genel olarak dünyadaki ülkelerin yüzde kaçını ziyaret ettikleri öğrenebiliyor.

Ayrıca kullanıcılar sağ üstte yer alan share/paylaş butonuyla daha önce hangi bölgelerde bulundukları işaretlenmiş olan ABD ya da dünya haritasını sosyal ağlarda paylaşabiliyor, dilerlerse görseli kaydedebiliyor.

İsveç’in Stockholm kentinde yaşayan Martin Johannesson tarafından geliştirilen uygulama, oldukça sade bir arayüze sahip. Yeri gelmişken Martin’in Lotsarox isimli bir başka iPhone uygulamasının  -aslında oyun- bulunduğunu belirtmekte de yarar var.

been-uygulamasi-dunya

been’i indirdiğinizde herhangi bir gereksiz ekran ya da mesaj sizi karşılamıyor ve direkt olarak uygulamanın ana ekranıyla başbaşa kalıyorsunuz. Sonrasında dilerseniz Amerika Birleşik Devletleri’nde eyaletleri dilerseniz de dünya üzerinde ülkeleri daha önce gidip gitmemenize göre ayırıyorsunuz.

Bu işlemin ardından sizin için hazırlanan ABD ya da dünya haritasına ulaşmanız ve dünyadaki ülkelerin ya da ABD’deki eyaletlerin yüzde kaçını ziyaret ettiğinizi görebilmeniz mümkün. Tabii been’de bu haritayı kaydetme ve sosyal ağlarda paylaşma gibi özellikler de bulunuyor.

been-uygulamasi-abd

İlk olarak 31 Temmuz 2013′de yayına giren been, en son 15 Kasım’da güncellenmiş. Instagram’da harita paylaşma gibi bazı özelliklerin uygulamaya sonradan eklendiğini söyleyebiliriz. Şu an App Store’dan 4′ün üzerinde bir ortalama puana sahip olan uygulama, sosyal medya kanallı paylaşımlarla ABD’de özellikle 22 Ocak – 28 Ocak döneminde oldukça popülerdi. Ülkemizde ABD’den yaklaşık olarak bir hafta sonra yavaş yavaş kullanılmaya başlayan been, bakalım daha ne kadar böyle devam edecek?

been uygulaması hakkındaki son gelişmeleri resmi Twitter hesabı olan @been_app‘den öğrenebilir, uygulamayı denemek istiyorsanız App Store’dan iPhone’unuza indirebilirsiniz.

Kaynak: Webrazzi

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe