Gezginler Rezervasyon Kararını Vermeden Önce Ek Bilgi Arayışına Giriyor 0

İnternet üzerinde bulunabilen çeşitli türlerdeki bilgiler sayesinde, gün geçtikçe kendi seyahat acentelerimize dönüşüyoruz.

Millward Brown Dijital ve Expedia Medya Çözümleri’nin düzenlediği bir çalışmaya göre günümüzde gezginler, rezervasyon kararını vermeden önce online değerlendirme sitelerine, online seyahat acentelerine ve seyahat rehberlerine başvuruyor.

Gezginin Satın Almaya Giden Yolu” başlıklı çalışma, tüketicilerin, rezervasyon yapmadan önce seyahat sitelerini ortalama 38 defa ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu da fiyatları kıyaslama, değerlendirmeleri okuma, bilgi edinme gibi, pek çok kaynak üzerinden ilerleyen pek çok ek araştırmanın, tüketiciler tarafından, bir satın alma işlemi yapmadan evvel gerçekleştirildiğine işaret ediyor.

Attribution_Slide_Flights

Ziyaret edilen siteler TripAdvisor, Yelp ve Google (Google+ Local/ Google Maps) gibi seyahat ve otel değerlendirme toplayıcılarını; Expedia, Orbitz, Kayak ve Priceline gibi online seyahat acentelerini ve Frommer’s gibi seyahat rehberlerini içeriyor. %47’lik bir pay ile online seyahat acenteleri, toplam ziyaret sayısının neredeyse yarısını temsil ediyor ve bunu havayolları tedarik siteleri ve seyahat değerlendirme siteleri izliyor.

Amerika’da paket rezervasyonu yapan ve sayıları 100,000’i geçen bireylerin etkinliklerine dayanan çalışmanın sonuçları, ayrıca gezginlerin, bir tatil paketi rezervasyonu yaptırmadan önceki altı haftalık süreçte, ortalama olarak %36.6 perakende sitesini ziyaret ettiğini gösteriyor.

Bu ne anlama geliyor?

eMarketer, “eski ziyaretçileri yeniden seyahat alışveriş araçlarına yönlendirmenin arayışında olan reklamcılar için, bu müşterilerin web’deki dikkatlerini başka hangi mecralara yönelttiğini anlamanın önemli olduğunu” ileri sürüyor.

Attribution_Slide_Hotel

Bu sonuçlar, bu yılın başlarında TripAdvisor tarafından yapılan ve gezginlerin, tatil lokasyonlarını araştırma, metin/fotoğraf/video içeriklerini inceleme, otel değerlendirmelerini okuma, restoran derecelendirmelerine bakma ve yerel işletmeler hakkında bilgilere erişme konularında, İnternet’e gittikçe artan bir bağlılık geliştirdiklerini gösteren benzer bir araştırmayı da destekler niteliktedir.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

follow-the-travelers-path-to-purchase-1-638

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.