Gençler Ucuz Dünya Turunun Yolunu Buldu!

Dünyayı rahat rahat, üstelik ucuza gezmek ister misiniz? WWoof (We are welcome on organic farms) 1971’de İngiliz Sue Coppard’ın hayata geçirdiği bir organizasyon. Artık hemen her ülkede faaliyete geçmiş durumda. Bu organizasyon, bulunduğu ülkeyi çiftçilik yaparak gezme imkânı sunuyor. Bu sayede farklı kültürlerden insanlarla tanışıyor, yediklerimizin ne koşullarda üretildiğini öğreniyorsunuz. Elmanın nasıl toplanacağından peynir yapmaya,müfredatta yok yok. Organizasyon 12 ay faaliyette ama daha ziyade yaz aylarında fırsatlar artıyor. Birçokmeyve ve sebzenin hasat zamanlarında çiftliklerde işgücüne ihtiyaç doğuyor. Dahası söz konusu çiftlikler kârla pek ilgilenmiyor ve organik tarımyapıyorlar.Makineler ve zararlı tarım ilaçlarının kullanılmaması yalnız ürünleri değil sizi de daha organik yapabilir!

Impressions Of Germany's North Coast

90 ÜLKEDE 8 BİN ÇİFTLİK

90 ülkede 8 bine yakın çiftliğin kayıtlı olduğu bu organizasyon başka imkânlar da sunuyor. Dilini konuşmak ve kültürünü tanımak istediğiniz ülkeyi seçip başvurmanız yeterli. Küçük bir ücret karşılığında yapmak istediğiniz işe göre bir çiftliğe yerleştiriliyorsunuz. İster Avusturya’nın Tirol bölgesinde Alpler’de peynir yapımını öğrenebilir, ister Brezilya’da Rio de Janeiro’nun Resende’sindemuz toplayıp kahve çekirdeğinin nasıl işlendiğine bakabilirsiniz. Bu hizmetiniz karşılığında ücretsiz olarak çiftliklerde kalıyorsunuz. İsteğe göre bahçe işi yapabiliyor, hayvanları besliyor, hasat zamanında sebze vemeyve toplanmasına yardımcı olabiliyorsunuz. Süresini sizin belirlediğiniz bu çalışma ve tatil sürecini her an sonlandırıp evinize dönme ya da başka bir çiftliğe geçme imkânınız var. Türkiye’de de organik tarıma katkıda bulunan Buğday Derneği’nin Tatuta projesi, 10 yılı aşkın süredir 60 lira gibi küçük birmeblağ karşılığı ülkeyi gezme ve 98 farklı alanda doğal tarıma katkıda bulunma imkânı sunuyor. Dil ve yaş sınırının olmadığı bu projeye en çok ilgi yabancı gençlerden geliyor. Bu arada da Buğday Derneği’nin üyesi oluyorsunuz. Burada da kapı 12 ay boyunca açık. Tarlada, bahçede iş bitmez…

Wwoof’tan nasıl yararlanabilirim?

Katılmak için tarım bilgisi zorunlu değil. İstenen ülkenin Wwoff internet sitesine bakmalısınız: Mesela Almanya için wwoof.de ve Kanada için wwoof.ca sitelerinden bilgi edinebilirsiniz. Derneklerin üyelik ücretleri 15-30 Euro arasında. Ayrıca ilgiliye çiftliklerin bulunduğu bir kitapçık da veriliyor. İçinde çiftlik sakinlerine ulaşabileceğiniz telefon ve e-mail adresleri bulunuyor. Bir de ulaşım ve vize ücretleri katılımcının kendisi tarafından karşılanıyor.

Kaynak: Habertürk

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!