“Geceleme” İnsanlık Tarihi Boyunca Nasıl Değişmiştir?

Gece çökmüş ve siz evinizden çok uzaktasınız. Nerede kalırsınız?

Eskiden olsa mutlaka bir tanıdığınızın olması gerekirdi. Bu günlerde ise akıllı telefonunuzun var. Gece olduğunda, başı boş gezenler – eski veya yeni- başlarının üstünde bir çatı ve altlarında bir yatak ihtiyacı duyarlar. Fakat nerede kaldığımız tarih boyunca çok fazla değişti. Şimdi geceleyecek bir yer bulmak an meselesi.

Tarih öncesi- günümüz: Bir arkadaşın evi

Bir arkadaşın evinde-mağarasında, çatı katında-mağara evinde  kalmak arkadaşlık kadar eski bir gelenektir ve bu eylem paylaşım ekonomisi sayesinde yeniden canlanıyor. Airbnb gibi hizmetler size gecelemek için bir oda bulmada yardımcı oluyor.

400-1300: Manastır               

Kutsal görevini yapmak uğruna Kudüs’ün (400’lerde) kutsal topraklarına ve Santiago de Compostela’ya (1000’lerde) giden inançlı Hristiyanlar için manastırlar gerçek anlamda hayat kurtarıcı görev görüyordu. Yemek, sığınak ve kahvaltıda papazlarla bol bol havadan sudan muhabbet ediliyordu.

1200-1500: Kervansaray

Yirminci yüzyıl İpek Yolu tüccarları kervansaraylara güveniyorlardı. Kervansaraylar develerin sığabileceği kadar geniş kapılar ve tüccarların ve hayvanların uyuması için içinde uyku bölmeleri olan avlular sunuyordu. Yeniden ikmal yapmak ve hediyelik eşya ticareti için en iyi mekanlardı.

1912: Titanic

İlk seferinde Titanic lüks okyanus gemisinin zirvesindeydi. Dünyanın hareket edebilen en büyük objesi olarak, bir spor salonu, havuzu ve squash odası içeriyordu. Uçaklar deniz yolculuğunun popülerliğini Titanic’in üzerinden çok geçmeden batırdı.

1900-2000s: Otelcilik sistemi

Amerika’nın 20. Yüzyılda inşa edilen yüzlerce kilometrelik otoyolları seyahat edenlerin ilgi odağı oldu, otelcilik aleminin 1920lerde zirveye ulaşmasına yol verdi. 30 yıl sonra, otel satış hakları tavan yapmıştı, ülke çapında yekpare ve tanımlanmış bir hizmet sağladılar.

1990: Buzdan otel

Her kasım, İsveçli çalışanlar Torne Nehrinden aldıkları 2 ton buzu 55 odalık bir otel yapmak için oyarlar. Gezginler buz masalarda donmuş bardaklarla yemeklerini yerler ve buzdan plakalarda uyurlar (kürkle veya uyku tulumlarıyla). Banyolar ise… daha az eriyen maddelerden yapılır.

Bu makale orjinal olarak Popular Science dergisinin 2017 Ocak-Şubat saysında “where we’ve slept” başlığı ile yayımlanmıştır.

Kapak Görsel.: Popsci

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!