Gatwick Yolculara Artırılmış Gerçeklik Navigasyonları Sunuyor 0

Londra’da bulunan Gatwick Havaalanı, gezginlerin artırılmış gerçeklikle yol bulmalarını sağlayacak 2.000 navigasyon işareti oluşturdu.

Havaalanından yapılan açıklamaya göre, kurulan işaretlerle GPS’ten daha güvenilir bir iç mekan navigasyonu sunarken 3. taraflara, havayolları şirketlerine ve havaalanının kendisine, uygulamaları aracılığıyla artırılmış gerçeklikli navigasyon araçları oluşturmaları da mümkün kılınıyor.

Yapılan açıklamaya göre yeni navigasyon teknolojisi havaalanının kimi uygulamalarına entegre edildi ve havayolu şirketlerinin de bu entegrasyonu sağlaması için müzakereler sürüyor.

Navigasyon teknolojisinin nasıl kullanıldığını şöyle örnekleyebiliriz: Uygulama geç kalma ihtimali olan yolculara hatırlatmalar gönderiyor veya uçağın zamanında kalkmasını engellememeleri için yada bagajlarını bırakmalarını veya beklemeleri gerektiğini belirtiyor.

Gatwick, açıklamada havayolu şirketlerinin bunu yapmak için yolcuların rızasına ihtiyaç duyacağını belirtirken havaalanı tarafından kişisel bilgilerin saklanmayacağının da sözünü verdi. Yine de faklı navigasyon işaretlerinin olduğu bölgelerdeki kişi yoğunluğu bilgilerinin, sıra yoğunluğu ve yolcu akışını düzene sokmak ve sıkışıklığı azaltmak gibi havaalanı işlemlerini iyileştirmeye yönelik yarar sağlayabileceği de açıklamada belirtildi.

Yeni girişimi yorumlayan Gatwick Havaalanı Bilgi İşlem Daire Başkanı Abhi Chacko şu şekilde konuştu: “Bu altyapıyı sunarak havayolu şirketlerimiz ve toptancılarımız da dahil olmak üzere çok geniş bir teknoloji meraklısı havaalanı sağlayıcılarına, yolcuların havaalanında yollarını bulmalarını sağlayacak, uçak kaçırmayı sonlandıracak veya para tasarrufu yapmalarını sağlayacak teklifler sunacak yeni gerçek zamanlı hizmetler oluşturmaları için yeni bir yol açıyoruz.”

“Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle navigasyon sunan ilk havaalanı olmaktan gurur duyuyoruz ve bu özelliği kullanmamızın diğer havaalanları ve ulaşım sağlayıcıları etkileyip sonuçta bir norm haline gelmesini umuyoruz.”
Gatwick kısa süre önce 44 milyon kişilik yıllık yolcu sayısıyla önemli bir aşama kaydetmişti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.