Galata’nın En İyi Mekanları

Tüm yaşanmışlıklarıyla ayakta kalan semtler, şehirler nedense her zaman daha güzel görünüyor gözüme. En güzel anıları biriktiren İstanbul’un rahat ama şıklığından ödün vermeyen semti Galata’da insan kendi gibi olabilme özgürlüğünü yaşıyor. Galata’da keyif yapmak için birçok alternatif var. İşte benim seçtiklerim:

1- Nikol

Nikol

Serdar-ı Ekrem Caddesi’nde yer alan Nikol ambiyansı daha çok bir ev-atölyeyi andırıyor. Tasarımcı bir arkadaşınızın evi gibi yaratıcı, renkli, konforlu ve asla ayrılmak istemeyeceğiniz bir mekan! Sanat, moda ve mutfağı birleştiren bir yaşam stili sunan Nikol’ün duvarlarında genç ve yetenekli sanatçıların fotoğrafları, illüstrasyonları ve tabloları yer alıyor. Nikol Cafe&Concept Store’u farklı kılan bir diğer özelliği ise yemeğinizi yediğiniz tabağın, çatalın bile satılık olması.

2- Aheste

Aheste

Çini karo yer döşemeleri, ahşap barı, kahverengi deri koltuğu ilk gözüme çarpanlar. Serdar-ı Ekrem’in yeni yıldızlarından biri olan Aheste adı gibi hayatı tadına vararak yavaş yavaş yaşamayı sevenlerin, geleneksel tariflerin peşinde olanların çok sevdiği bir restoran. Doğal malzemelerle ve tekniklerle hazırlanan yemeklerinin yanı sıra Aheste’nin brunchları da oldukça popüler.

3- Sntrl Dükkan

Sntrl

Serdar’ı Ekrem’de bir sokağın köşesinde yer alan Sntrl Dükkan biraz alçakta kalıyor. Ve yolun biraz aşağısında kalmasıyla sokağın kalabalığından arınmış oluyor. Gri duvarları, büyük ahşap masası ve sevimli aydınlatmalarıyla keyifli bir tasarıma sahip olan kafeye kahvaltı için veya öğleden sonra bir şeyler yemek için gitmelisiniz. Ev yapımı keklerinin ve kurabiyelerinin tadına bakmayı unutmayın!

4- Mavra

Mavra

Ve Serdar-ı Ekrem’in merak uyandıran bohem kafesi Mavra… Dar, uzun mekanın çini karo yer döşemeleri, desenli yastık kılıfları, farklı renklerdeki koltukları, duvarlarını süsleyen siyah-beyaz fotoğraflarıyla Galata’nın yaratıcı ve özgürleştirici ruhunu yansıtıyor. İçerisi biraz loş ama kulağınıza çalınan müzikleri, kahveleri ve sunumlarıyla semtin gözdesi.

5- Sensus

Sensus

Galata Kuledibi’nde bir kapıdan içeri girip, aşağı kata merdivenlerle inerken “Ben nereye geldim?” diyebilirsiniz. Ama taş duvarlarla kaplı, rafların 400 çeşitten fazla şarapla dolduğu bu mekan gerçekten şarap severler için küçük bir vaha. Kesinlikle modern, kesinlikle ilgi uyandırıcı! Şarap-peynir keyfi yapmak için bu şık tasarlanmış şarap butiğine gidilmeli.

6- Le Fumoir

Açıldığı günden beri adından söz ettiren Georges Hotel’in üst terasında hizmet veren Le Fumoir manzarası, tasarımı ve mutfağıyla övgüyü hak ediyor. Tuğla taş duvarlarıyla uyum içinde olan koyu kahverengi deri koltuk ve sandalyeleri, minimal aydınlatmalarının şıklığı kadar terastan izlediğiniz Sultanahmet manzarası da oldukça büyüleyici. Le Fumoir’a öğle yemeği için de akşam yemeği için de gidebilirsiniz. Fransız mutfağını her lezzette hissettiğiniz menüden güzel bir şarap ve peynir tabağı ile yemeğinize başlamanızı öneririz.

7- Robin’s

Robins

Duo Hotel’in teras katında, Galata Kulesi manzarasıyla sizi, bir masal sahnesine götüren Robin’s Restaurant’ın cam tavanı ise tek kelimeyle “büyüleyici”. Mekanın ortaklarından biri iç mimar olunca restoranın modern, şık ve sade tasarımının başarısını anlıyorsunuz. Nötr tonların hakim olduğu restoranın sıcak ambiyansını ve konforunu vurgulamak lazım! Fransız mutfağından esinlenerek hazırlanan menü, Galata’nın uluslararası ruhunu yansıtıyor. Restoranın tadım menüsü birçok sürpriz lezzeti barındırıyor. Menüyü tercih etmeyenler patatesli ördek, kaz ciğeri ve kuzu pirzola gibi tatları tercih edebilirler.

8- Nardis

Nardis

Galata’nın yıldızı hiç sönmeyen caz kulübü Nardis’e akşam yemeği sonrası kaliteli müzik dinlemek için gidilir mi derseniz, koşa koşa gidilir derim. Jazz eksenli canlı performanslarıyla beğeni kazanan mekanda yerli ve yabancı birçok sanatçı sahne alıyor.

Kaynak: Jabiroo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!