Facebook’tan İşletmelere: İşleme değil İlhama Odaklanın 0

Facebook’un Avrupa-Orta Doğu ve Afrika küresel pazarlama çözümleri yöneticisi Neasa Costin, World Trade Market etkinliğinde dinleyicilere, seyahatin gereğinden fazla oranda güzel imgelere dayandığını söyledi.

Costin, “Tüketicilerin kafasındaki ifadelerde seyahat nihai kullanıcı için çok olumlu” dedi. “Seyahat pazarlamacılarının içerik konusunda çok fazla uğraşmasına gerek yok.”

“Sahilin veya otel odasının güzel bir fotoğrafını ekleyin, fotoğraf yapması gerekeni yapacaktır. Hal böyleyken, logoları ortadan kaldırdığınızda ise markaları birbirinden ayırt edemezsiniz. Bunu değiştirmek için etkin bir şekilde en çok sayıda seyahat reklamcısıyla çalışıyoruz. İyi bir markayı iyi yapan şey açıklayıcı ve duygusal yansımaları olması.”

Costin Birleşik Krallık piyasasıyla ilişkili 63 milyondan fazla tatil temalı hashtag olduğunu ve seyahatin pozitif bir ışık olarak görüldüğünü belirtiyor.

“Birçok seyahat pazarlamacısı için durum çok fazla rezervasyon çekmeye ve işleme odaklı. Bu yüzden açıklayıcı ve duygusal olmaya çalışmıyorlar ve yöntemleri de çok işlem odaklı.”

Turizm markaları markaya çok büyük ölçüde yatırım yapıyor ancak dijital alanda imaja ve kendilerini nasıl sunduklarına yönelik hiç bir yatırım olmadığı düşünülüyor.” Costin Airbnb‘yi ise müşteri davranışını değiştirmeye çalıştığı ve işlem odaklı olmadığı için bu konuda bir istisna olarak belirtiyor.

Facebook‘ta ise en etkili içerik çeşidi yazıdan görsellere doğru değişim gösterdikçe, videoya yönelik büyük bir değişim yaşanıyor. Facebook’un fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’ı 2012’de satın almasının ardından reklamcılar iki platformu da kullanıcıları hedeflemek için kullanabiliyor.

Costin, şu an 360 derecelik görseller ve hatta sanal gerçeklik , mobile geçiş gibi kapsamlı değişikliklerle olan uyum sürecini hızlandırıyor, dedi.

“Küçük boyutlu veya kapsamlı görsel iletişim, gerçekten bilgi edinmenin hızlı bir yolu. Biz tükettikçe, hız artıyor ve böylece iletişim daha küçük boyutlar halini alıyor. Ben turizm sektörü için pek çok fırsat görüyorum, özellikle inanılmaz destinasyonlar açısından bakıldığında oldukça görsel bir sektör olduğu için.”

Costin, Facebook’un motivasyonunun açık ve bağlantılı iletişim olduğunu ve iletişimin geleceğine yatırım yapmayı sürdüreceklerini söyledi.

Facebook’un bu konudaki amaçları sorulduğunda ise “Google gibi seyahat sektörüne girmek yol haritamızda yok.”diye cevap verdi.

Seyahat sektöründe müşterilerin fırsatı ise sektörün insan odaklı pazarlama ile doğrudan ilişkisi. Biz de bu yüzden kullanıcı güvenini sarsmak istemiyoruz. Bizim seyahat pazarlamacılarıyla rekabet eden ürünler üretmek isteyeceğimizi hiç düşünmüyorum.”

Biz, seyahat pazarlamacılarının doğrudan dağıtım için bir fırsat olarak bakacağı bir platform yaratmak için turizm reklamcılarından alınan verileri kullanacağız.”

Biz pazarlama açısından kesin doğruluk sunuyoruz çünkü çerezlere karşı insan odaklı bir platformuz.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.