Facebook Messenger Üzerinden Ödeme Sistemi Oluşturuluyor. 0

Facebook’un Messenger aracılığıyla işletmelere ödeme yapılabileceği üzerine son açıklaması, chat-tabanlı mesajlaşmaların şirketlerin teknoloji meraklısı müşterileri ile iletişim kurmasına ve işlem yapmasına yarayacak ticari bir araç olarak kullanılması bakımından önemli bir adımdır.

Phocuswright’da araştırma başkan yardımcısı Douglas Quinby “Mesajlaşmanın alışveriş yapmayı ve ürün satın almayı kolaylaştırıcı bir arayüz olarak kullanılması ve bunu biraz daha kişisel ve etkilişimli hale getirmesi konusunda çok fazla heves ve heyecan var.” Dedi.

Bu ayın başında yaptığı duyuruda Facebook ABD’li kullanıcıların işletmelere Messenger üzerinden ödeme yapabileceğini açıkladı. Kişiler arasında hesap kartı ile yapılan ödemeler geçen seneden beri mümkündü.
Son günlerdeki bir blog yazısında Facebook ” İşletmelerin direkt olarak Messenger üzerinden ürün ve servis satışı yapabileceği bir mesajlaşma dönemini başlatıyoruz” dedi. “Müşteriler Messenger uygulamasından çıkmak zorunda kalmadan birkaç basit tıklamayla işlem yapabilecek.”

İşletmeler Messenger aracılığıyla ödeme servisini kullanmak için hali hazırda sunulan kapalı beta sürümüne başvurabiliyor, ve Facebook açıklamalarına göre bu özelliğin yıl sonuna kadar çok daha genişlemesini bekliyor.
Quinby’e göre, Facebook’un yaptığı bu açıklama para akışını kolaylaştıracak. Bu duyurudan önce Messenger kullanarak ödeme yapmak için insanlar ya 3. parti bir tarayıcı yada Messenger uygulaması içinde bir tarayıcıya bağlanmak ve ödeme bilgilerini manuel olarak girmek zorunda kalıyordu.

Şu anda Messenger’a yüklenip kaydedilen bilgiler form doldurmak için kullanılabiliyor. Quinby bunu Apple Pay ve Google Wallet gibi kullanıcıların bilgilerini depolayan ve böylelikle onların para transferi için form doldurmalarına gerek bırakmayan uygulamalara benzetti.

Sabre Corp.’ın yeni geliştirilen teknoloji geliştirme sistemi Sabre Labs.’ın başındaki isim Mark McSpadden Facebook‘un bu açıklamasını ABDli kitleye etkileşimli ticaret sunmada önemli bir adım olarak niteledi. ( Çin’de de halihazırda çok sayıda işletme bir mesajlaşma arayüzü olan WeChat aracılığıyla ödeme kabul ediyor.)

Bu yılın başlarında, Facebook etkileşimli ticaret yolunda başka bir adım atarak, geliştiricilerin Messenger üzerinden ChatBot’lar kurmasını mümkün kıldı. Expedia‘nın da dahil olduğu birçok büyük seyahat işletmesi bu fırsattan yararlanmaya başladı bile. Diğerleri gibi bu işletmeler de Messenger aracılığıyla ödeme servisinin beta testinin bir parçası olma şansına sahip olacak.

Bir Expedia sözcüsü, OTA’nın Messenger aracılığıyla ödeme yapma konusunda herhangi bir duyurusu olmadığını öne sürerken, Küresel Ürün Müdürü İrfan Mohiuddin bunun düşünmeye değer olabileceğini söyledi.

facebook-messenger-payments

Mohiuddin “Biz müşterilerimizin Expedia botu bünyesinde istediğini bildiğimiz tecrübeleri sağlamaya odaklanmış durumdayız ve bu bizim için sağladığımız seyahat tecrübelerini mükemmelleştirmek demek.” diye konuştu. Gelecekte bu çözüme bakmak (Messenger ödemeleri) bizim için anlam ifade edebilir, fakat Expedia’da her şeyde yaptığımız gibi, biz test etmeye, talebi öğrenmeye ve bu bilgileri bir meyil sağlamaya yönelik kullanmaya devam edeceğiz.”

Quinby’e göre ”Buna rağmen ChatBotlar henüz gelişiminin ilk aşamasında ve kullanıcılara her zaman en iyi deneyimi sunmuyorlar.”

“Hesaba katılmayan ödemeler sorunu” diyor Quinby. “Bence sorulması gereken soru şu: Arayüz ve bot şeklindeki mesajlaşma gerçekten de turist harcamalarını ve rezervasyonları büyük ölçüde etkileyecek mi? Ve bana göre, şu anki durumda,şu anki örneklerde, hayır!”

Hickory Global Partners Başkanı Christopher Dane ise seyahatin karmaşık yapısının yapay zeka bot ile satışı zorlaştırdığını söylerken, teknolojinin ilerlemekte olduğunu da kabul etti.

“Bana göre en etkileyici şey ve seyahatler üzerinde en büyük etkisi yapay zeka olacak ve bu göz açıp kapayıncaya kadar olacak.”diyen Dane “Bence bu, nasıl iş yaptığımız ve bunu yönettiğimiz üzerinde devasa değişiklikler yapma potansiyeline sahip. “ diye aktardı.

Quinby ayrıca teknoloji geliştikçe chatbot transferinin seyahat üzerindeki etkisinin de artacağını söyledi.
Ama aynı zamanda ”botların şimdiki tekrarlanma sıklığı”na rağmen işletmelerin bir iletişim ve para transferi yolu olarak mesajlaşmayı gözardı etmemesini tavsiye etti. Quinby, işletmelerin Messenger, Skype ve diğer kanallarda, müşterilerin onlarla iletişim kurmayı istedikleri her yerde, müşteriler için ulaşılabilir olmasını önerdi.
Çoğu şirket zaten bu teknikleri kullanmakta. Travel Quest CEO’su Bonnie Lee, acentelerinin düzenli olarak müşterilerine müşterilerin istekleri doğrultusunda mesaj attığını belirtti.

Lee’ “Gerçekten, bu şirketin müşterinin ne istediğine dönüşmesiyle alakalı, müşterinin şirketin ne yaptığına göre dönüşmesine değil.” dedi.

Lee, mesajlaşma ağlarının birinin, örneğin Facebook Messenger’ın ödemeleri güvenli bir şekilde kabul etme yeteneğinin işin bir de cabası olacağını söyledi.

COO ve ortağı Vicky Garcia’ya göre Cruise Planners geçtiğimiz günlerde bir online chat ağının ne derece popüler olduğunu ortaya koydu. Bazı satışlar tamamıyla online chat üzerinden gerçekleşti, ödeme bilgilerinin istisnai olarak telefonda alınmasının dışında.

Garcia, “İşletmelerin, müşterilerin olduğu her yerde olmasının önemli olduğunu ve eğer Facebook Messenger bunun bir yoluysa, onu kullanmanın artı bir olanak olacağını belirtti.” “Mesajlaşma aracılığıyla ödeme, Cruise Planners’ın izleyeceği bir trend” diye de ekledi.

CCRA Üyelik Servisleri Başkan Yardımcısı Margie Jordan’a göre Messenger üzerinden ödemeler yararlı olsa da, başlangıçta düşük bir benimsenme oranına sahip olabilir. Jordan, “Kredi kartı bilgilerini Facebook’a girmek müşteriler için ,bu fikre daha alışana kadar, “sinir bozucu” bir tecrübe olabilir.” diye konuştu.

Sabre Labs’dan McSpadden, tüketicilerin finansal bilgilerini mesajlaşma servislerine girme fikrine alışmalarının yavaş olacağına katılıyor. Ama, ilk seyahat siteleri ortaya çıktığında, kimsenin müşterilerin bin-dolarlık uçak biletlerini internet üzerinden alırken rahat olacağını tahmin etmediğinin de altını çizdi. “Bence bu mesajlaşma platformu yeni bir evrim.” diye ekledi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe