Expedia, Traveloka’nın Azınlık Hisselerini Dudak Uçuklatan Bir Fiyata Satın Aldı

Bu hamle, Expedia’nın ikinci çeyrek sonuçlarıyla birlikte duyuruldu ve şirketler bu anlaşmanın otel arz ilişkilerini güçlendireceğini belirtti.

Cakarta merkezli Traveloka’nın son iki fon turunda, East Ventures, Hillhouse Capital Group, JD.com ve Sequoia Capital da yatırım gerçekleştirdi ve yatırım toplamı geçtiğimiz yıl 500 milyon dolara ulaşmış oldu.

Expedia Başkanı ve CEO’su Dara Khosrowshahi; “Traveloka Endonezya’da açık bir şekilde çevrimiçi seyahat lideri konumunda ve Güneydoğu Asya’da da agresif bir şekilde büyümeye devam ediyor. Ortaklığımız her iki tarafın uzmanlığından, yerel bilgisinden fayda sağlayacak ve karşılıklı olarak büyümemizi de hızlandıracak.

“Asya’daki varlığımızın büyümesinden, yetenekli Traveloka ekibinden öğreneceklerimizden ve dünya çapında Traveloka ve Expedia gezginleri için çok çeşitli seyahat seçenekleri sunmanın önünü açacak olmaktan son derece heyecan duyuyoruz” dedi.

Traveloka Kurucu Ortağı ve CEO’su Ferry Unardi ise; “Dünyanın önde gelen çevrimiçi seyahat şirketi ile ortaklık kurmak, gezginlere en iyi seyahat seçeneklerini ve en kaliteli rezervasyon deneyimini sunma hedefimizi gerçekleştirmek için çevrimiçi seyahat alanındaki sürekli büyümemize odaklanmamızı sağlayacak.

“Büyüyen ortaklık, Traveloka gezginlerinin eşsiz ve çeşitli uluslararası konaklama olanaklarına erişmelerine imkan sağlayacak ve hizmetlerimizin Asya ve ötesine genişlemesi için Expedia ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Expedia, bu yatırım için maliyet esasına göre muhasebeleştirme yapacak.

Küresel seyahat devi, ikinci çeyrekte HomeAway rezervasyonları da hesaba katıldığında brüt rezervasyonların bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 artarak 22.8 milyon dolara ulaştığını belirtti.

Gelir ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 artarak 2.6 milyar dolara ulaştı.

Gecelik oda doluluk oranları HomeAway dahil olmak üzere %21 arttı ve otel rezervasyon sitesi Trivago gelirlerini %64 arttırarak 328 milyon dolara ulaştı.

Tek başına HomeAway bir önceki yıla göre gelirlerini %31 arttırarak 224 milyon dolarlık ciro yaptı.

Kaynak: http://www.travolution.com/articles/103651/expedia-acquires-350-million-minority-stake-in-traveloka
Görsel: https://www.comparehero.my/blog/traveloka-vs-expedia

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!