Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Beraberinizde bir evcil hayvanla uçmak stresli bir durum olmak zorunda değil, fakat sizin ve evcil hayvanınızın mutlu ve güvenli bir yolculuk yapmasını garanti altına almak için dikkatli bir planlama ve araştırma yapmanız gerekecek.

Her havayolu firması evcil hayvanlarla uçuş için farklı kurallara sahiptir; bazıları küçük hayvanların uçak kabininde beraberinizde durmasına izin verirken, diğerleri tüm evcil hayvanların uçuş boyunca kargoda yerleştirilmiş olarak beklemesini gerektirir. Dolayısıyla, uçuş rezervasyonu yapmadan önce havayolu firmanızın bir kedi, köpek ya da diğer evcil hayvanlarla uçuş konusundaki politikalarını bildiğinizden ve hayvanınızın başka bir ülkeye girmesini sağlayan gerekli dokümanlara sahip olduğunuzdan emin olun. (Aşağıda evcil hayvan pasaportları hakkında daha fazlasını bulabilirsiniz).  Aynı zamanda havayolu şirketi bir ücret talep edebilir ya da kabinde kaç ev hayvanına izin verileceğine dair bir sınır koyabilir. Bu yüzden evcil hayvanınızla seyahat edecekseniz eğer, havayolu firmanızla irtibata geçin.

İşte evcil hayvanınızı kabinde yanınıza almanız için birkaç ipucu;

  • Kediniz ya da köpeğinizle uçmayı düşünmeden önce, hayvanınızın uçuş için uygun bir yapıya sahip olup olmadığını göz önünde bulundurun. Hayvanınız hazlihazırda karadayken bile gerginse, en iyi uçuş yolcusu olmayabilir. Eğer uçak seyahatinin evcil hayvanınızda strese neden olacağına ya da diğer yolcuları rahatsız edeceğine inanıyorsanız, siz uzaktayken onu evde bırakmanız en iyi seçenek olabilir.
  • Uluslararası uçuşlar için evcil hayvanınızın bir “evcil hayvan pasaportuna” ve de AB’ye ya da AB dışına uçuşlar için bir veteriner sertifikasına ihtiyacı olacak. Evcil hayvanınızın aşılarının güncel olduğundan ve mikroçip uygulaması yapıldığından emin olmalısınız. Bu, zaman alan bir süreç olduğundan hayvanınızla seyahat etmeye karar verir vermez evcil hayvan pasaportu almak için veterinerinizle konuşmanız en iyisi olacaktır.
  • Eğer havayolu şirketi uçakta evcil hayvana izin veriyorsa, hayvanınızın ve taşıma çantasının uçuş koltuğunuzun altına uygunluğundan emin olun. Birçok süs köpeği ve kedi, koltuğun altına rahatça sığar fakat her havayolu farklı kurallara sahiptir.
  • Evcil hayvan taşıma çantası el bagajı olarak değerlendirilir, dolayısıyla havayoluna bağlı olarak uçakta yanınızda başka bir el bagajı almanıza izin verilmeyebilir.
  • Hayvanınızın üzerinde kimlik etiketi olan bir tasması olduğundan emin olun ve eğer bir taşıma çantası kullanıyorsanız onun da açıkça etiketlendiğinden emin olun.
  • Birçok havaalanında, hayvanlarınızın çantasının dışında durmasına sadece güvenlikten geçerken izin verilir. Siz kucağınızda evcil hayvanınızla metal detektörden geçerken, taşıma çantasının x-ray cihazından geçmesi gerekir.
  • Güvenlik kontrolünden geçtikten sonra, köpeğinizle yürüyemeyeceğiniz ve hayvanınızın çantasının dışında durmasına izin verilmeyeceğinden, öncesinde olun uzun bir yürüyüşe çıkardığınızdan ya da taşıma çantasına girmeden önce ona oynaması için bolca vakit verdiğinizden emin olun. Evcil hayvanınızın taşıma çantasında bir aksilik yaşayabileceğini göz önünde bulundurarak her zaman yanınızda kâğıt havlu ve ıslak mendil bulundurun.
  • Uçuş için evcil hayvanlar özel ilgiye ihtiyaç duyarlar, rahat ve güvende olduklarından emin olmalısınız. Bunun için de hayvanınızın birkaç favori oyuncağını yanınızda getirin ya da el bagajına koyun. Uçağın soğuk olması durumunda taşıyıcıyı ya da hayvanınızı sarmak için yanınızda bir örtü de getirmek isteyebilirsiniz.
  • Kalp ve solunum sıkıntısı riskini arttırabileceğinden evcil hayvanınız için yatıştırıcı kullanmanız genelde tavsiye edilmez.
  • Gergin bir mideye sahip olabileceğinden, uçuş günü hayvanınızın yemek miktarını biraz sınırlayın. Aynı şekilde, hayvanınızın uçuş öncesinde ve sırasında aldığı su miktarına dikkat edin. Evcil hayvanınızın susuz kalmasını önlemek önemliyken bu durum, kaza yaşama olasılığını düşürmek için fazla su vermemekle de dengelenmelidir.
Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz