eSky’a Göre Dövizde Yaşanan Yükseliş Yurtdışı Uçak Biletlerini Etkiledi 0

2016 Yılı son çeyreğinde yaşanan keskin döviz kuru artışları havacılık sektörünü etkiledi. Yüzde 15’leri geçen kur artışları uçak bileti fiyatlarının da önemli oranda yükselmesine sebep oldu. Özellikle yurt dışı uçuşlarda Türk lirası bazındaki fiyat artışları yüzde 20’leri aştı.

Bilindiği gibi yerel hava yolu şirketlerinin büyük çoğunluğunun başta yakıt ve uçak kirası gibi ana gider ödemelerini dolar bazında yapıyor olmasından dolayı bilet fiyatları da Dolar bazında belirleniyor. Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Pegasus, Atlasglobal, Onur Air yurt dışı uçuşlarını dolar bazında fiyatlandırırken, SunExpress ise euro bazında belirlemekte.

eSky Group yetkililerinin verdiği bilgiye göre; geçtiğimiz yıl (2016) Eylül ve Ekim aylarında Yunanistan ve İtalya’ya Türk Hava Yolları ile gidiş-dönüş 290 TL karşılığında uçulabiliyorken, 2017 itibariyle aynı promosyon ile bu fiyatlar 350 TL’yi geçmiş durumda. Bazı hava yolu şirketleri kur farkı nedeniyle düşüş eğilimindeki satışların önüne daha sık promosyon yaparak geçmeye çalışırken, bazı hava yolu şirketleri ise fiyatlarda Dolar bazında indirime gitmeyi tercih ediyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe