eSky Raporuna Göre Darbe Girişimi Sivil Havacılığı Nasıl Etkiledi?

Uluslararası biletleme firması eSky‘a göre 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi tüm sektörleri olduğu gibi sivil havacılık sektörünü de oldukça olumsuz etkiledi.

Temmuz ayına kadar satış trendleri sezon ortalamalarını korurken, 15 Temmuz sonrası önceki yılların yaz sezonu ortalamalarının altında kaldı. Bunda en büyük etken yabancı turistlerin yaşanan talihsiz olaylar ve terör saldırılarının etkisinde kalarak risk almak istememeleri oldu.

eSky Group’un paylaştığı IATA verilerine göre; Temmuz ayındaki karşılıklı yurt dışı uçak bileti satışlarında, Haziran ayına kıyasla %25 gibi önemli bir düşüş yaşandı. Yine Temmuz ayında dikkat çeken bir başka detay ise bilet iadelerinin %47’ye ulaşarak son yılların rekorunu kırmış olması. Bilet iadelerinde Temmuz ayını %39’luk oranlarla Eylül ve Aralık ayları takip etti.

2016 Yılında satışı yapılmış 3 milyon 700 binden (3,704,758) fazla karşılıklı yurt dışı uçak biletinin brüt toplam miktarı 1 milyar doları (1,106,168,659.59 USD) geçti. Bu satışların 27 milyon doları (27,484,931.44) aşkın kısmı kredi kartı ile yapıldı. Yıl içerisinde toplamda 231,654 adet uçuş iptal edilirken, iadeler 195,602 adet olarak tespit edildi. En fazla uçuş iptali olumsuz hava koşullarından dolayı %46’lık oranla Aralık ayında yaşandı.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!