Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Eskişehir bir öğrenci kenti olarak bilinse de hem tarihi değerleri, hem de son dönem ülkemize kazandırmış olduğu kültürel değerleri ile kesinlikle gidip görülmesi gereken yerlerden birisi. Eğer bir Eskişehir Gezisi planlayacak olursanız da bizim asla görmeden geri dönmemeniz gerektiğini düşündüğümüz birkaç yer tavsiyesi var.

Nereler Gezilir?

Porsuk Çayı & Adalar

Adalar_porsuk1

Eskişehir’de gezilecek yerler listemizin başında Porsuk Çayı ile başlıyoruz.Sakarya Nehri’nin en uzun kolu olan Porsuk Çayı’nın Eskişehir’de şehir merkezine rastlayan kısmı Adalar olarak adlandırılır. Sahip olduğu bu doku ile Amsterdam Kanalları’nı anımsatan Porsuk etrafında birçok kafe, fast food restoran, nargile kafe vb yerler bulunmaktadır. Bölge, diğer ünlü gezilecek yerlerden olan Doktorlar Caddesi, Kızılcıklı Caddesi, İki Eylül Caddesi, Taşbaşıve Hamamyolu Caddesi’ne çok kısa yürüme mesafesindedir.

Balmumu Heykeller Müzesi

balmumuheykeller1-640x480

Odunpazarı’nda bulunan ve henüz oldukça yeni olan müze, İngiltere’de neredeyse 200 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan Madame Tussauds Müzesi’nin bir benzeri ve Türkiye’de bir ilk. 160 kadar balmumu heykelin bulunduğu müze; size hem oldukça duygusal hem de oldukça ilginç zamanlar yaşatacaktır.

Odunpazarı Evleri

927-eskisehir-odunpazari-evleri-kursunlu-kulliyesi

Odunpazarı’na kadar geldikten sonra buradan Odunpazarı Evleri’ni görmeden dönmek olmaz. Eskişehir’in en eski yerleşim birimlerinden birisi olan Odunpazarı’ndan Evliya Çelebi dahi bahsetmektedir. Bugünse restore edilen evler artık tam anlamıyla bir açık hava müzesini andırmaktadır.

Sazova Parkı

sazova_park_

Sazova Parkı, Eskişehir gezilecek yerler listemizde bulunuyor.Eskişehir’in, hatta Türkiye’nin en büyüklerinden birisi olan park, sadece büyüklüğü ile değil, oldukça huzur verici doğası ve sahip olduğu teması ile de ilgi çekicidir. Asıl adı Sazova Kültür ve Sanat Parkı olan alanda amfi tiyatro, bilim deney merkezi, uzay evi ve korsan gemisi gibi ilgi çekici oldukça fazla detay bulunmakta. Eğer parka gitmeyi düşünüyorsanız en azından gününüzün yarısını buraya ayırmanızda yarar var.

Atlıhan Çarşısı

Fotoğraf0141

Odunpazarı’da uğramanız gereken yerlerden birisi daha. Eskiden han olarak kullanılan yapı, bugün daha çok hediyelik eşya satanlara ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’in meşhur lüle taşından yapılma hediyelik eşyalardan alıp geri dönmek için buraya uğrayabilirsiniz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

591_b

Henüz 2007’de açılmış olan müze, son dönem Türkiye’de faaliyete girmiş en başarılı müzeler arasında gösterilmekte. Müzede yüzden fazla sanatçının cama hayat verdiği eseri sergilenmektedir. Müzeye gittiğiniz takdirde cama olan bakışınız tamamıyla değişecektir.

Eskişehir Lületaşı Müzesi 

luletasi

Eskişehir civarında 5 bin yıldır bilinen ve kullanılan Lüle taşı için Odunpazarı belediyesince bir müze açıldı.Odunpazarı’na gelen çoğu turistin ilgisini çekiyor Lüle taşı müzesi.Eğer Odunpazarı’na gittiyseniz Lüle taşı müzesini de gezebilirsiniz.

Nerede Yenir?

Mezze Restorant

Mezze Restorant

Eskişehir’de deniz yok diye balıktan mahrum kalınacak değil. Bunun için de kuşkusuz Eskişehir’de bu konuda belki de tek adres olan Mezze Restoran balık yemeniz için gideceğiniz ilk yer olmalı. Tabi balık yemek için gittiğinizde mezelerle karnınızı doyurmak da isteyebilirsiniz.

Kırım Tatar Çi Börek Evi

Turkish-food-çibörek-Eskişehir

Çibörek Eskişehir’de ne yenir listemizin ilk sırasında bulunuyor. Kırım Tatar Çibörek genelde kalabalık olduğu için özellikle hafta sonları yer bulmanız zor olabilir. Özellikle yaz aylarında ikram olarak gelen buz gibi karpuzla, sayısını unutacak kadar çok börek yiyebilirsiniz.

Abdüsselam Balaban Kebap

Abdüsselam Balaban Kebap

Yine Kırım Tatarları’nın Eskişehir’e ve Türkiye’ye kazandırmış oldukları eşsiz lezzetlerden birisi. Balaban Köfte olarak bilinse de asıl ismi Balaban Kebabı. Bu lezzetin tadına varmak için de gidebileceğiniz en güzel yerlerden birisi 70 yıldan fazla süredir bu işi yapan Abdüsselam Balaban Kebap.

Ulaşım

7WJ4L8L354140409-cok-yuksek-hizli-tren-setlerinin-ilki-seferine-basladi

Eskişehir, sahip olduğu merkezi konum ile birçok şehirden kolay ulaşım imkanı sunar. Özellikle şehirden geçen tren seferleri şehre ulaşmanın en ucuz ve kolay yoludur. İstanbul’dan Anadolu’ya yapılan tüm tren seferleri Eskişehir üzerinden geçmektedir. Yüksek hızlı tren seferleri ile Ankara-Eskişehir arası 1.5 saat, İstanbul’dan Eskişehir ise 2,5 saat civarı sürmektedir.

Konaklama

Eskişehir sahip olduğu öğrenci nüfusu, gelişmiş sanayi ve turizm kenti olma sıfatından dolayı şehir içinde farklı kalitede onlarca otele sahiptir. Şehir içinde sıcak sularda yer alan termal otellerde kalabileceğiniz gibi, yeni yerleşim bölgelerinde yer alan birçok modern otelde de konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

Abacı Konak Otel

abaci-konak-otel-resimi

Eskişehir, Odunpazarı’nda bulunan Eskişehir’in en köklü ailelerinden Abacı’lara ait olan Abacı Konak Otel, 1923 yılında aslına uygun olarak Bağdadi mimari tekniği ile yeniden hayata geçirilmiş. 5.250 m²’lik bir alana inşa edilen konaklar, 11 adet tipik Türk(Osmanlı) evinden oluşuyor. Konaklar yenilenirken yapının özgün mimari karakterinin bozulmamasına dikkat edilmiş. Bu otelde konaklarken güne leziz kahvaltıları ile merhaba demek ayrı bir mutluluk verecek.

Roof Garden Hotel

otel-genel-roof-garden-hotel-kopya

İster iş ister gezi amaçlı olsun Roof Garden Hotel, Eskişehir şehrini ziyaret ederken çok iyi bir tercih. Şehrin her yerine kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz otelde kendinizi evinizdeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Konuklarına beklentilerinin ötesinde bir hizmet sunan tesis, şık dekoru ve çevre manzarasıyla Eskişehir’de kaliteli zamanlar geçirmenizi sağlıyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

2 Yorum

  • yazan eskişehir gezilecek yerler
    Posted 1 Temmuz 2016 11:09 0Likes

    çok işime yaradı teşekkürler

  • yazan Cenk Erdem
    Posted 29 Ağustos 2017 12:21 0Likes

    Eskişehir’i tanıttığınız için sizlere öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bizlerde Eskişehir ile ilgili bir proje gerçekleştiriyoruz ve sizlerinde bu değerli yazınızdan gerçekten etkilendik. Güzel Eskişehir’imizin herkesin bilmesi dileğiyle teşekkürler.

Yorum Yaz