Ermenistan Gezi Rehberi 4

Uygarlığının temelinin, M.Ö. 6 Yüzyıl’da eski Urartu Krallığı’nın üzerine atıldığı ve tarihi boyunca Roma, Pers, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar gibi pek çok devletin yönetiminde kalan, 1920 de Sovyetler Birliği’nin 15 cumhuriyetinden biri olan ve 1991’de cumhuriyetini kuran Ermenistan, İncil’e göre Nuh’un torunlarından Hayk’ın kabilesidir.

Ermenistan daha önce Sovyetler Birliği‘ne bağlı bir cumhuriyet iken Eylül 1991’de bağımsızlığını ilân etmiştir. Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan, güneyinde İran ve batısında Türkiye ve Azerbaycan’ın egemenliği altındaki Nahçıvan bölgesi bulunur. 1 ocak 2011 itibariyle nüfusu 3,262,600 kişidir.Başkenti ve en büyük şehri Erivan’dır; Gümrü, Vanadzor, Eçmiadzin ve Hrazdan da ülkenin diğer önemli şehirlerindendir.

“2500 yıllık tarih ve kültür ülkesi Ermenistan”

Ermenistan bir Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Bağımsız Devletler Topluluğu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Dünya Ticaret Örgütü ve yaklaşık 30 tane daha örgütün üyesidir.

Erivan

Erivan MÖ 782 yılında, ülkenin batısında, Ağrı Dağı ovasının en doğusunda ve Hrazdan Nehri’nin geçitlerin üstünde kurulmuştur. Savaş, talan, yangın ve deprem dolu 2500 yıl süren zengin bir tarihe sahiptir. I. Dünya Savaşı’ndan sonra kısa ömürlü Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti olmuş ve Ermeni tehcirini yaşayan birçok insan Erivan’a taşınmıştır. 20. yüzyılında Ermenistan 15 Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Cumhuriyet’inden biri olduğu zaman boyunca Erivan hızla büyümüştür. Birinci Cumhuriyet sırasında birkaç bin kişilik nüfusa sahip bir köy olan Erivan; yaklaşık 50 yıl sonra Ermenistan’ın kültürel, sanatsal, endüstriyel ve siyasal merkezi konumuna gelmiştir.

Ermenistan ekonomisinin gelişmesiyle, Erivan hızla değişmektedir. 2000’li yılların başından itibaren şehrin dört bir köşesinde, birçok yeni alan inşa edilmiştir. Yeni altyapılarıyla (binalar, mahalleler, sokaklar, restoranlar ve diğer mağazalar) Erivan kenti hızla batılılaşarak, 70 yıl süren Sovyet idaresinin izini silmektedir.

Erivan Gezilecek Yerler:

 • Gökmescit
 • Cumhuriyet Meydanı: Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın merkez meydanıdır
 • Ermenistan Millî Galerisi
 • Ermenistan Tarih Müzesi
 • Dış işleri Bakanlığı
 • Ulaşım ve İletişim Bakanlığı
 • Hükümet binası
 • Erivan Opera Binası

Erivan Gece Hayatı

Erivan’da gece hayatı biraz pahalı. Halk arasında ekonomik olarak tam anlamıyla bir uçurum olduğu için normal fakir halkın zaten gece hayatı yok. Zenginler için gece hayatı daha çok var. Barlar , Disco’lar bulabilirsiniz bu şehirde ama geceleri bu şehir çok güvenilir diyebilirim.

Vize

Ermenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşları vizeye tabidir. , normal pasaportlara 8 dolar karşılığı Ermenistan Dram’ı (AMD) vererek vizenizi hiç beklemeden sınır kapısında alıyorsunuz. Yeşil pasaportu olanların ise önceden internetten ya da Tiflis’teki büyükelçilikten başvurmaları gerekiyor.

Uçak Bileti
Armavia havayollarının İstanbul-Erivan seferleri düzenli olarak yapılıyor.

Minibüs
Gürcistan’ın başkenti Tiflis’ten Erivan’a taksi, dolmuş, otobüs, minibus ve tren var. En rahatı yataklı gece treni. en hızlısı dolmuş ve taksi. Dört kişilik bir taksiyi paylaşırsanız kişi başı 40 GEL’e 4.5 saatte Tiflis’ten Erivan’a ulaşabilirsiniz. Aynı hatta minibüsler 30 GEL. Otobüsler eski ve yavaş olduğu için tavsiye edilmiyor. Tiflis’e İstanbul’dan Pegasus havayolları ucuza, THY daha pahalıya uçuyor.

Otobüs
İstanbul-Ankara-Trabzon-Erzurum’dan Erivan’a giden bir çok Türk otobüs firması var. Sınır kapalı olduğu için Gürcistan üzerinden geçiyorlar.

Ne zaman gitmeli?
Kış ayları soğuk ve buzdan dolayı tavsiye edilmiyor.

Ne kadar harcarım?
Konaklama fiyatları İstanbul ayarında, yemekler ise yarısı.

Nasıl gezmeli?
Erivan’da bir kaç gün harcadıktan sonra çevredeki turistik yerlere minibüsle ya da günlük turla gidebilirsiniz. Günlük turlar 8000 AMD ile 15000 AMD arası.

Önerdiklerimiz

Bilin, Deneyin!

 • Noy Ararat’ta Özel İçecekler
 • Matenadaran’da El Yazmaları
 • Meyve ve Sebze Pazarı
 • Dolmama Restoran
 • Ceasars Palace’ta Şaşlık

Yiyin, İçin!

 • Khash Çorbası
 • Khorovats
 • Tishvzhik
 • Karadut Votkası
 • Konyak

Görün!

 • Khor Virap Manastırı
 • Noravank Manastırı
 • Sevan Gölü
 • Haghartsin Manastırı
 • Gueghard Manastırı

1 $ = 367 AMD ( Ermenistan Dram’ı )
Hostel Theatre; 27, Tigran Mets Erivan ( 6500 AMD )
Savarma;( lavaş, döner ) Tumanyan Poghot ( 850-1000 AMD )
Erivan – Echmiadzin minibüs (250 AMD )
Milli Tarih Müzesi; Özgürlük Meydanı Erivan ( 500 AMD )
Ahşap Oyma Eserler Müzesi; Paronyan Poghod ( 500 AMD )
Garni Tapınağı giriş ( 2000 AMD )
Kor Virap – Erivan taksi ( 10000 AMD )
Erivan – Garni minibüs ( 250 AMD )
Garni – Geghard taksi ( 3000 AMD )
Nor Nork – Erivan merkez troleybüs ( 50 AMD )
Sisian – Erivan minibüs ( 2000 AMD )
Erivan – Sisian – Goris minibüs ( 3500 AMD )
Dilijan – Tiflis minibüs ( 5500 AMD )
Nina’s B&B; 18, Myasnikan Poghot ( 5000 AMD )
Ermeni Folk Müzik CD ( 3000 AMD )
Kilikya bira ( 350 AMD )

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

4 Yorum

 1. Batum ermeni konsolosluğundan da yeşil pasaportu olanlar vize alabilir. büyük bir disko , klup yok. ben göremedim açıkçası.

 2. Deniz Çınar : Dostum batum daki vize alma sürecini anlatırmısın 5 gün içinde bende gitmeyi planlıyorum hayati öneme sahip bir bilgi vermiş olursun bana…

 3. Arkadaşlar buralara gelmeyin. Hele arabanızla asla. Poliseler rüşvetçi. Geldiğimize bin pişman olduk sizinde aynı pişmanlığı yaşamanızı istemem.

  1. Bu yaz motosikletlerle gürcistan üzerinden giriş yapmayı planlıyorduk. Oradanda İran a geçecektik bu rüşvet olayını ilk defa sizden duymuyorum ama ilk defa böyle ciddi ifadeler okuyorum 🙂 genelde duyduğum rüşvet istiyorlar fakat vermeyince gülüp gönderiyorlardı. Biraz daha açabilirmisiniz bu durumu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.