En Heyecan Dolu 21 Aktivite

Ölmeden önce fırsat bulup yapmak gereken bazı etkinlikleri sizler için listeledim. Bu heyecan dolu aktiviteleri yapıp da pişman olan henüz olmadı, siz de olmayacaksınız. Cizenbayan gururla sıralar:

Uçaktan paraşütle atlayın

ucaktan-parasutle-atlama
4000 metre yükseklikten kollarını açıp boşluğa atlamak tarif edilemez bir duygu. Uçağın kapısından çıktıktan paraşüt açılana kadar geçen yaklaşık 45 saniyelik süre hayatınızın en eşsiz deneyimlerinden biri olabilir. Bir kere tandem atladıktan, yani zehri aldıktan sonra tek başına da atlamak isteyip paraşüt eğitimi almaya başlayanların sayısı hiç de az değil. Çok tehlikeli bir aktivite gibi görünse de aslında oldukça güvenliymiş. Tandem hocaları bungee jumping’e “Ay hayatta yapmam, delilik!” diyorlar mesela.

Bungee jumping yapın

bungee-jumping
Yükseklik korkusu insanın en içgüdüsel ve doğal korkularından biri. Bununla yüzleşmek, üstüne gitmek de hayatta yapılacak en heyecanlı şeylerden biri ise bungee jumping. Belli bir yükseklikten ayağında lastik bir iple atlamak, ip gerilene kadar serbest düşüp sonra da biraz sekmek, yere indikten sonra “YAŞIYORUUUUUM!” diye bağırmak hayatta deneyimlenmesi gereken hislerden.

Yalnız başınıza sırt çantasıyla seyahat edin


Uzak ya da yakın, yurt içi, yurt dışı farketmez, tek başınıza keşfedin. Yolda insanlarla tanışmak, plan yapmadan spontane kararlar vererek yeni yerler tanımak, kafa dinlemek, düşünmek, kendine yetmeyi öğrenmek için hayatta en az bir kere mutlaka yapılmalı. Sadece size ait ne çok hikayeniz olacak bir düşünsenize.

Yalnız başınıza yemek yiyin, sinemaya, konsere gidin

sinemaya-yalniz-gidin
Kendinize yetmeyi öğrenin.

Tüple dalın veya şnorkelle yüzün


Özellikle balık çeşitlerinin ve deniz canlılarının çok olduğu egzotik denizlerde dalmak, dalmasanız bile şnorkelle su altı dünyasının bir parçası olmak bu dünyanın dışındaymışsınız hissiyatı yaratıyor bünyede. Fosforlu balıklar, suyun içinde nefes alabildiğiniz için uyuyormuşsunuz hissiyatı, ışığın farklı kırılması sebebiyle oluşan illüzyon, algılayamadığınız mesafeler, sessizlik, sükunet…

Yabancı bir dili iyi bir şekilde öğrenin

yabanci-dil-bilin
İnsan kendi dilinde düşündüğünü yabancı dile çevirme evresini geçip başka bir dilde düşünerek iletişim kurmaya başladığında kendiyle ilgili farklı yanları keşfediyor. Bir dil bir insan diyen atalarımız haklı. İlber Hoca ise en haklı.

Geçici de olsa bir süre kimseyi tanımadığınız başka bir şehirde yaşayın

sting-english-man-in-newyork
Kendi rahat alanınızdan çıkıp tek başına hayat kurmak, yeniden başlamak, başarmak hissi insanın kendine güvenini getiren ilerde çıkacak zorluklar karşısında ‘kesseler acımaz’ dedirtecek bir tecrübe.

Snowboard, kayak, sandboard, wakeboard, su kayağı, sörf gibi bir spor yapın

snowboard-manzara
Dik bir pistin tepesinde çıkıp, muhteşem manzaralar ve board’un kar üzerinde çıkardığı o ses eşliğinde hızla aşağıya kaymak insana ‘işte yaşıyorum’ diye hissettiren aktivitelerden bir diğeri. Çölde sandboard, okyanusta sörf, denizde wakeboard ya da su kayağı da bu hissi yaşayabileceğiniz sporlar.

Kızak yapın

kizak-tahtasi
Sadece kızak için ayrılmış ve aydınlatılmış bir pistte gece, biraz da alkollüyken yapacağınız kızak sayesinde 1 yıl yetecek adrenalini bünyeye 1 gecede pompalayabilirsiniz. Gayet kaymaya gider gibi sımsıkı giyinin, gözlük, eldiven bere ile donanın ve düşüp kalkmaya uçmaya ve çok eğlenmeye hazır olun.

Balona binin

balonla-peri-bacalari-turu
Güneşin doğuşunu, doğal güzellikleri ya da bir milli parkı tepeden balonla süzülerek görme deneyimi hayatta en az bir kere yaşanmalı.

Husky safari yapın

kizak-kopegi-husky-safari
Antraksiyon seven bir insan olmama ramen hayatımda en çok adrenalin salgıladığım aktiviteler sıralamasında husky safari var. Lapland, Sibirya gibi bölgelerde yapılabilen Husky Safari’de 8 köpeğin sürdüğü kızağa 2 kişi biniyor, biri kızakta oturuyor diğeriyse önde ayakta duruyor ve kızağı ayaklarıyla kontrol ediyor. Ayakta duran kişiye safari başlamadan önce sadece ayağını frenden hiçbir zaman tamamen kaldırma deniyor ve nasıl devrilmediğinizi ve diğer kızaklarla çarpışmadığınızı anlamadığınız sürüş başlıyor. köpekler öndeki köpeği takip etmek için kızakları hızla çekerken sizin fren ve denge olayını tamamen içgüdüsel olarak halletmeniz gerekiyor ve ne kadar hızlı gittiklerine inanamazsınız! Bir de inanılmaz güzel hayvanlar tabii.

Normal safari de yapın

safari
Vahşi hayvanları, hayvanat bahçesinde değil kendi kurallarının geçtiği kendi ortamlarında görmek; insan ve doğa hakkında düşünme şansı…

Aşık olun

asik-ol
Kolay değil evet; uzun sürmesi, sonsuz olması da, mutlu sonla bitmesi de gerekmiyor ama insana kendi sınırlarını keşfettiren, kafasını karıştıran bulutların üstüne çıkaran işler ters giderse yerin dibine sokan bu garip ve güçlü duyguyu mutlaka tadın.

Çok korkunç görünen bir rollercoaster’a binin

roller-coaster
Korku ve ‘ya şuan bir şey olur ve ölürsem’ hissi insana gerçekten yaşadığını hissettiriyor.

Hiç ışık olmayan açık bir gökyüzünde yıldızlara bakın ya da kuzey ışıklarını görün

kuzey-isiklari
“Dünyada mıyım yoksa başka bir gezegende miyim?” diye düşüneceksiniz.

Tırmanma duvarına tırmanın

tirmanma-duvari
Belinizde ip olduğu için son derece güvenli ama oldukça efor gerektiren bu aktiviteyi mutlaka deneyin. Korku yok, acı yok. Çok iyi öğrenirseniz sonra gerçek dağa da tırmanırsınız hem.

Büyük bir festivale katılın ve kamp yapın

festival
Festival ruh hali, çadırda uyumak, belki duş alamamak, yeni insanlarla tanışmak, bağıra bağıra şarkı söylemek, dans etmek hayatta deneyimlenmesi gereken bir mutluluk çeşidi!

Crowdsurf yapın

crowd-surf
En sevdiğiniz sanatçının konserinde kendinizi kalabalık denizine bırakın ve coşkuyu hissedin.

Ralli pilotuyla sürüş / co-pilotluk

co-pilot-ralli
Böyle bir fırsatınız olur mu bilmem ama benim bir kere deneyimleme şansım oldu özellikle motor sporlarına meraklıysanız bayılacaksınız.

SCAD

scad-diving
SCAD yani ‘suspended catch air device’ ile bungee jumping’den daha farklı (çünkü asılı olduğunuz bir ip yok), skydiving’den daha kısa bir serbest düşüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Belirli bir yükseklikten ağların üzerine sırtınıza ağırlık merkezinizi sabitlemek için takılmış bir güvenlik yeleğiyle ile düşüyorsunuz, kısacık ama çok keyifli.

Yürüyen merdivenin ters yönünde çıkın/inin

Kolay bir şeyle bitirelim. Çok basit ve saçma gibi gözükse de zor ve acayip eğlenceli biraz da antisosyal bir aktivite yine de yaparken dikkatli olun. Bu ve bunun gibi küçük çılgınlıklar size yaşadığınızı hissettirir.

Kaynak: Listelist

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Müthiş bir haber.. Hani insana herşey yolundaymış gibi giderken bir resim bir yazı yaşamadığını hatırlatırya :)) işte onun gibi bişey bu haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!