Otostop Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Gezgin Soner Yollarda!

Blog yazımın bu bölümünde sizlere güvenli ve pratik, son derece işinin uzmanından otostop ile seyahat hakkında bilmeniz gereken püf noktaları, artıları ve eksilerini, güvenli otostop nasıl yapılır vs tüm detayları ile yazıp çizip deneyimlerim ile sizi buradan bilgilendirmeyi düşündüm. Eminim ki bu otostop ile ilgili blog sayfamda yazı dizimi okuduktan sonra konu ile ilgili doğru bilgiye ulaşacaksınız; kim bilir belki de sizde en kısa zamanda seyahatlerinizi otostop ile yapma kararı alacaksınızdır ümit ederim.

Unutmayın ki otostop, son derece profesyonellik ve oldukça da detay isteyen bedava ve ekonomik bir seyahat şeklidir. Dilerseniz ilk olarak otostop nedir; ne değildir, nasıl yapılır; otostop çekerken nelere detaylıca dikkat etmeliyiz, güvenli otostop alanları nerelerdir diyerek söze yazmaya başlayalım istiyorum.

Samimiyet çok önemlidir.

Otostop hakkında önbilgi

Otostop kelimesi İngilizce bir kelime olup tüm International dillerde de aynı şekilde diğer dillere girmiş bulunmaktadır. Dilerseniz OTOSTOP-un bizdeki Türkçe sözlük anlamına bakalım. Otostop; ulaşım olarak araç durdur ve hareket et-ettir mantığına dayanarak bir yayanın bulunduğu noktadan ulaşmak istediği diğer belli-belirsiz başka bir noktaya ulaşım aracını durdurarak ücretsiz seyahat etmesidir. Otostop ile seyahat etmek kimine göre bir yaşam biçimi, kimine göre bir macera, kimine göre ise bir tehlike olduğunu asla unutmayın.

Ülkemizde kabataslak “otostop ile seyahat” zihniyeti

Otostop ile seyahat etmek benim diğer yaptığım ulaşım seyahatlerinin dışında en çok tat aldığım maceraysa macera; serüvense serüven, adrenalin, heyecan dediğim, seyahatlerimde hayatın dibine vurduğum olmazsa olmazlarım arasında önemli bir yer tutmaktadır. Dünyadaki diğer ülkelerde ve Türkiye’de otostop çekebileceğiniz ulaşım araçları farklı olsa da amaç seyahat etmek olduğuna göre genelde bu tercihi yapan insanlar otomobil ve diğer ulaşım araçlarını tercih etseler de bilinen en çok tercih edilen ulaşım aracı otomobil, kamyon-kamyonet ve motosikletle seyahattir ülkemizde.

Ben ve arkadaşlarım otostop ile yaptığımız bir seyahatten

Bilindiği üzere genelde ülkemizde otostop fazlası ile yaygın olmayan, hatta insanların çoğu zaman yapmaktan çekindiği ama yapıldığı zamanda bundan asla kesinlikle vazgeçemeyeceği çok zevkli bir seyahat türüdür. Aslında otostopu zevkli kılan bindiğiniz aracı kullanan taşıt sahibinin hal ve davranışları ve sizin neşeli tavırlarınız yapmış olacağınız otostop seyahati daha neşeli kılacak ve karşınızdaki insana da bu olumlu neşeli hissiyatı aksettireceksiniz ki hem siz, hem de araç sürücüsü rahat ve neşeli bir yolculuk yapasınız. Genel olarak seyahatin yaşı yoktur düşüncesindeyim ama bu tarzda seyahat eden kesimler genelde yaş olarak gençler ve özellikle üniversitede okuyan genç yaş grupları, 17 ila 45 yaşındaki seyahat edenleri aktif olarak tanımlayabilirim.

Bizdeki hayvan sevgisi de bitmez. Yolda molda nerde görsek, affetmeyiz, her daim severiz.

İnsanlar neden otostop seyahatini seçerler?

Peki, insanlar neden otostop çeker sorusunu soracak olursanız, alacağınız net cevap kesinlikle her zaman şu olabilir; otostop ile seyahatte genç yaş gruplarının ekonomik seyahati her zaman benimsemiş olan Seyyah-Gezgin ve üniversitede okuyan genç nesillerdir. Bu genç okuyan yaş grupları genelde öğrencilik hayatında kısıtlı okul bütçelerinden tasarruf edebilmek ve yaş itibari ile macera yaşamak veya otostopla seyahati bir alışılmış yaşam biçimi olarak tercih ederler ki bunun özünde her zaman ekonomik; hatta ücretsiz seyahat edebilmek yatmaktadır. Ama otostop uzun yollarda bekleme yapılarak veya yürüyerek mesafe alınarak yapılan bir tercih olduğu için genelde yürümek her zaman ön planda olmalıdır.

Sadece genç okuyan öğrenci kesimi veya seyyah-gezginler mi otostop ile seyahat eder sorusuna yanıt istiyorsanız o zaman cevabım ise bu konuda kesinlikle hayır olacaktır. Neden hayır kelimesini dediğinizi buradan duyar gibiyim. Pekâlâ, o halde işin özünde seyahat etmek eylemi olduğuna göre ekonomik seyahat türü olan ücretsiz ulaşım için herkes mutlaka otostop çekmeyi isteyebilir, kısıtlı bütçesini elinde para harcamadan gayet elinde tutabilir.

Otostop ile seyahatin püf noktaları

Otostopla seyahat etmeye karar verdi iseniz bunun püf noktalarını mutlaka kesinlikle bilmenizde fayda vardır.
Bilinmesinde fayda gördüğüm tavsiyelerimin en başında otostoplu seyahatte bulunacak yolcu veya yolcuların bu konuda kesinlikle kalabalık seyahat etmemeleridir. Şayet kalabalık bir seyahat grupları var ise mümkün oldukça ikişer kişi halinde bölünüp anlaşarak seyahat etmeleri ve seyahatlerinde buluşacakları noktada ortak hareket etmeleridir. Unutmayınız ki kalabalık otostoplarda binilecek araçlarda ciddi yer sıkıntıları yaşanmaktadır. Araç ve otomobil sürücülerinin en dikkat etikleri konuların başında kesinlikle üzerinizde bulunan kıyafet ve sırt çantası donanımınıza ve seyahat edecek olan otostop eylemini gerçekleştirecek kişilerin tipine göre alıp almamakta karar vermeleri en etkili rol olacaktır.

Güvenlik

Şimdi otostopla seyahati yazarken burada asıl konunun en püf detayına açıklama yapma gereği duyuyorum. Genelde araç sürücüleri bir takım nedenlerden dolayı otostop çekecek kişileri arabalarına almak istemezler ama mutlaka konu itibari ile kendilerine göre haklı sebepleri bulunmaktadır bu araçlarına almama konusunda. Burada kesinlikle en önemli faktör güvenlik olayıdır araç-taşıt sürücüsü için.

Sabır

Otostop çekmek oldukça sabır gerektiren bir seyahat şeklidir. Diyelim bulunduğunuz bir noktadan başka bir noktaya otostop ile seyahat etmek istiyorsunuz, kesinlikle sabırlı olmalı ve asla bu kararınızdan vazgeçmemelisiniz. Öyle rahat yol kenarında bekleyerek illa ki birilerinin sizi aracına kabul etmesini asla bekleyemezsiniz arkadaşlar. Bu konuda siz gayret göstermeli, inatla büyük bir hırsla mücadeleci olmalısınız. Kesinlikle burada en önemli iş, vazife olarak size düşmektedir. Sizi aracına almasını istediğiniz araç; siz yolda donanımlı sırt çantanızla veya beraberinizde hafif seyahat sırt çantanız ile beklerken 5 dakika sonra da gelir 5 saat sonrada gelir ama bunun dakik bir süresinin olmasını asla beklemeyin. Belki bu uzun beklemelerinizden sıkılacak bu seyahat tarzından vazgeçmeye karar vereceksiniz ama benim size deneyimli bir seyyah-gezgin olarak tavsiyem asla kesinlikle seyahatinizden vazgeçmemenizdir.

Gündüzler çuvala mı girdi?

Gündüzler çuvala mı girdi?

Otostop ile uzun yollara seyahat edecekseniz kesinlikle bu konuda hazırlıklarınızı gerek malzeme gerekse de sağlık ve kondisyon yönünden her zaman hazırlıklı olmanızda fayda olacağının düşüncesindeyim. Özellikle otostop çekecekseniz ve gitmek istediğiniz mesafe hayli uzaksa şayet bu konuda benim tavsiyem her zaman günün erken saatlerini seçmeniz olacaktır. Şehir içerisinde kesinlikle otostop çekme şansınız bulunmamaktadır.

Otostop için en güvenli ve uygun yerler

Mümkünse yürüyerek seyahat edin veya bulabildiğiniz minibüslerle veya toplu taşıma araçları ile seyahat ederek şehir dışı ana yol güzergâhlarını kullanmalı ve gelen-geçen araçlara otostop işaretini göstererek veyahut elinizde gideceğiniz yöne ait olan okunabilir bir şekilde yazılı bir kâğıt bulundurun. Otostop çektiğinizi sürücüye hissettirmeli, mümkün olduğunca sürücü ile gözgöze gelmeli göz temasında bulunmalı; ufaktan da olsa güleryüzlü ve kibar dille durumunuzu çekinmeden kendisine söyleyerek asla bunun utanılacak bir hareket-durum olduğunu düşünmemelisiniz. Büyük ve geniş otobanlarda araçların hızlı olarak seyir halinde yol aldıklarını unutmamalı, kesinlikle otobanlarda otostop için alır düşüncesi ile bekleme yapmamalısınız. Kolay otostop çekmenin en kolay yollarından birisi ise şehir dışına çıkışlarda bulunan minibüs ve otobüs duraklarıdır. Bu alanlar oldukça güvenlidir ve yolcu bekleme yerleri olduğu için kesinlikle vazgeçilmez bir adrestir otostopçular için.

Yağmur, yaş demeden yollara idik…

Kesinlikle güvenli alanlardan olan şehrin dışına yakın çıkış noktalarındaki otobüs durakları otostopla yolcu almak için bulunmaz bir nimet olduğunu asla unutmayalım yeter. Üstelik bu beklemelerinizde dediğim gibi hem sizin, hem de özel araçların otostopçuları alması için parketme alanları bulunmaktadır. Burada sadece sizin için olumsuz olan tek şey taşıt sahibinin sizi otobüs, minibüs beklediğini zannediyor olmasıdır ama siz bu durumda mutlaka seyahat etmek istediğiniz yönü yazılı bir gözükebilecek kâğıtla gösterebilirseniz ve de otostop çekme yönteminiz oldukça kolaylaşacaktır. Kolay otostop çekme yöntemlerinden bir tanesi de trafik ışıklarının olduğu yerlerdir. Bilindiği gibi trafik ışıkları trafiğin yoğun olduğu noktalarda bulunduğuna göre yanan veya bekleme yapacak araçlar için beklemeler birkaç dakika sürecek, araçlar hızını mutlaka düşüreceklerdir. Hem bu sayede sizde trafik ışıklarında bekleme yapan sürücülere otostopla seyahat etmek istediğinizi anlatacaksınız; şayet ikna olmuşsa kesinlikle size yok demeyeceğini göreceksiniz ve seyahate dâhil olacaksınız.

Seyahatte bir önemli nokta otostop çekmek için yan ana yolların çıkış bağlantılı yolları da bu durum için idealdir. Yan yollardan ana yola giriş yapacak araçlar 30 ila 40 km-lik düşük bir hızla seyir halinde olacak, bu konuda sürücü ile göz teması sağlayacak olacaksınız. Yukarıda yazdığım gibi otostop ile seyahat etmek yürüyerek seyahati de beraberinde getirmelidir. Yürürken hem bulunduğunuz çevrenin güzelliklerini keşfedeceksiniz, hem spor yapmış olacak ve hem de beraberinizde yanınızda seyahatiniz boyunca taşıdığınız fotoğraf makinanız ile çevreyi resimleyerek seyahatinize renk katabilirsiniz. Beraberinizde şayet çantanız oldukça yüklü ve ağır ise kendinizi asla yormadan belirli noktalarda dinlenerek de yürüyüş tarzı seyahat edebilirsiniz.

Bu yolların sonu yok a dostlar. Yormayın kendinizi, yollarda eğlenin! Tıpkı bizim Ankara’nın bağlarını oynadığımız gibi!

Bu yolların sonu yok…

Benim burada size tavsiyem mutlaka asla kendinizi yormamanızdır, aksi halde unutmamalısınız ki yolların asla sonu yoktur ve yollar yürümekle aşınmaz olduğunu bilmelisiniz. Otostopla seyahat ediyor ve bu konularda mutlaka büyükşehirlerde iseniz köprü geçiş gişeleri bankoları sizin için bulunmaz bir nimettir, hatta otostop konusunda görevli gişe memurlarından da bu konuda seyahatiniz için yardım isteyebilirsiniz.

Otostop için tehlikeli yerler ve dikkat edilmesi gerekenler

Bu konuda mutlaka diğer bir püf noktası ise kesinlikle viraj ve dönemeç olan yollarda otostop çekmemenizdir. Aklınızda bulunması gereken çok önemli bu konuda diğer husus ise sizi yolda otostop çekerken görüp almayan araç şoförü için bu araçta beni veya beraberimdeki seyahat eden arkadaşımı almadı endişesine asla kapılmayın. Unutmayın ki kimi vakit sizi almayan araç şoförü son anda almama kararından vazgeçip aracını geri vites yaparak bulunduğunuz noktaya ve daha yakın noktaya sizi almak için geri dönebilir. Bu konuda kesinlikle çok hızlı ve acele edip araca yetişmeli biran önce araca binmelisiniz, araca geç hareketiniz taşıt sürücüsünün kararından vazgeçmesine de sebep olabilir, bu konuda belki de ayağınıza gelen fırsatı kaçırmış ta olabilirsiniz.

Girişken olun. Dama girip de saman yemeyen cinslerden olmayın.
Burada diğer bir dikkat edilecek önemli husus ise, kesinlikle araba beklerken sizi almayan taşıtın tamamı ile gözden kaybolmasını bekleyip gözlemlemelisiniz ama sürekli gözünüz bu konularda otostop için hep gelecek araçları kontrol etmek olmalı. Yürürken arada sırada kafanızı araç geliş istikametine bakarak ve gitmek istediğiniz yönü hep kontrol altında tutmalısınız arkadaşlar. Diğer seyahatlerde olduğu gibi gerek yürüyerek gerekse de otostopla seyahat ederken güvenlik önlemlerinizi her zaman ön planda tutmalı, güvenli bir seyahat için asla bu konuda taviz vermemelisiniz.

Geceleri pek denemeyin!

Diğer bir konu ise şayet gece ulaşmak istediğiniz noktaya seyahat edecekseniz bu konuda şansınız çok zayıf gözükmektedir. Genelde araç sürücüleri önceden de dediğim gibi şu veya bu sebeplerden dolayı gece otostoplu yolcu almak istemez, otostop çeken kişi-kişiler de yollarda fazla beklemek istemez ve biran önce ulaşmak istedikleri noktaya varmak isterler. Bu konuda benden sizlere güzel bir tüyo isterseniz kesinlikle size en yakın benzinlik-dinlenme tesislerine ulaşmanızı önermekteyim. Hem dinlenme tesislerinde ihtiyacınız olan lavabo-tuvalet sorununuzu ve diğer ihtiyacınız olan market gereksinimlerini oralardan karşılayabilir hem de dinlenme ihtiyacı bulabilirsiniz. Hatta araçlarına petrol istasyonlarında bekleme yapan ve istirahat eden tır, kamyon, otomobil ve diğer ulaşım araçlarına yakıt alan, aynı yöne gittiğiniz araç sahiplerine otostop ile seyahat ettiğinizi sizi de gideceğiniz noktaya veya daha yakın bir güzergâha götürmesini rica edebilir yüz-yüze konuşup belki de bunda başarılı olur amacınıza ulaşabilirsiniz.

Herkesi kendiniz gibi bilmeyin, geceleri pek denemeyin. Abinizi dinleyin

Mutlaka ikna edin

Şimdi arkadaşlar bu konuda araç sürücülerine kesinlikle gezgin-seyyah ve otostoplu seyahat ettiğinizi gerek donanımınızla gerekse de kıyafetlerinizle görsel olarak ikna etmeniz çok önemlidir. Konu itibari ile sizde otostoplu seyahat yapmayı düşünüyor ve bu konuda rahat, sorunsuz olsun istiyorsanız mutlaka kıyafetiniz her zaman spor tarzında hatta gerekirse gezgin gibi sırt çantalı yeterli olacaktır. Otostop çekerken mutlaka kıyafetinizi gezgin-seyyah donanımınızı araç bekleme yaptığınız noktada veya hareket halinde iken araç şoförünün göreceği sürüş-bakış açısına göre ayarlamalı yolda olduğunuzu seyahat etmek istediğiniz izlenimini mutlaka hissettirmelisiniz.

Bayanlar için otostop tek başına zaman zaman riskli olabilir.

Kimler otostop riski taşır?

Son olarak gelelim kimler otostop ile risk taşımaktadır? Otostopta risk gruplarında bulunanlar özellikle otostopu çeken bayan olacaksa ve tek başına seyahat edecekse bu konuda kesinlikle risk taşımaktadır. Bu gibi durumlarda bayanlar mümkün oldukça tanıdıkları ile sık seyahat etkinliğinde bulundukları erkek arkadaşları ile seyahat etmelerinde asla sakınca bulunmamaktadır.

Ve son.

Değerli takipçiler, ziyaretçiler; otostop ile seyahati kendi bilgilerim ile biraz sağından, birazda köşesinden tüm detayları ile yazdım. Umarım sıkılmadan okumuş olmalısınızdır.

Veee işte mutlu son… Seyahat tadında gezileriniz olsun. Umarım ayakkabılarınız eskimesin. Bir sonraki başka bir seyahat yazı dizim ve seyahat anılarımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın!

Kaynak: Soner Yollarda

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

10 Comments

 • Yani her şey iyi güzel de edebiyat dersini biraz dinleseymişsiniz keşke. Bu kadar dolambaçlı, bu kadar düşük cümleler… Ne yalan, yazının sonunu getirmek için kendimle bir savaş verdim.

 • Merhaba xxx rumuz sahibi uzakrota.com sayfasında otostop ile seyahat yazı dizimi okuyan arkadaşım…Güzel diyorsunuz aslında edebiyat dersini dinleseymişsiniz diye..Ben edebiyatçı değilim;zaten günümüzde öz türkçeyi konuşanı ve yazanı da görmedim bu zamana kadar…Kabul edersiniz ki nacizane elimden geldikçe bu konuda yazabildiğim kadar yazmaya çalıştım kendi kanımca fikirlerimi edindiğim tecrübem ile..Beğenirasiniz beğenmezsiniz bilemem ama edebiyat konusunda tavsiyenize uyacağımdan emin olabilirsiniz..Umarım bu sayfada güzel bir yazacağınız seyahat yazısını okumak tarafıma kısmet olur..Daha güzel seyahat yazılarında buluşmak üzere..Saygılarım ile..

 • Selam ekim ayında dünya turuna çıkacak yol arkadaşı arıyorum ilk kez seyahat yapacağım bu işi bilen biri olursa iyi olur

 • 0535 685 6007 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz

 • Bir yazıyı insan aynı kelimeleri tekrarlayarak bu kadar uzatabilir anca.İçindeki bilgileri ben en fazla 10 cümle ile tamamlardım.Arkadaşım ne kadar çok cümle yazarsan o kadar ücret mi alıyorsun merak ettim?Çok sıkıcı ve boş bir yazı olmuş!

  • sevgili esra sevgili xxx adam işlevsel bi yazı yazmış öyle çokda lafı uzatmamış ve bence işe yarar bi yazı olmuş eğer edebi metin okumak istiyosanız sen xxx hemingway oku. sende kısa düz yazılardan haz alıyosan esra git bukowski vian fante filan oku. oda olmadı zagor diye çizgi roman var onu oku. yaptığınız yorumlar beyhude.. varolamamanın dayanılmaz ağarlığı içinde yitip gitmişsiniz . cennet coğrafyanın angut insanları.

 • Tüm gezginlere selam olsun

 • abi bi anda aklıma düşen kücük kurdu senın sayende besledım ve yarın sabahın erken saatlerınde hayatımın ılk otostopunu yapacagım yazı mukemmel olmus bu arada güzergah izmir>>alanya
  alanyada sevgılım var ona surprız yapacam

  • sonuç ne? 2 yıla yakın zaman olmuş ama belki buralardasındır 🙂 Cenk?

 • Çok faydalı tavsiyeler aldım, çok teşekkürler başarılarınızın devamını diliyorum.
  Web sitenizi benim firma rehberime eklemek isterseniz adımda bulunan website linkime tıklamanız yeterli olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!