El Bagajı Kuralları 0

Uçmadan önce, özellikle söz konusu el bagajınıza ne alabileceğiniz ise uçağa beraberinizde ne alabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Aşağıda, en kolay ve güvenli seyahate sahip olmanıza yardımcı olacak bazı el bagajı kurallarını bulabilirsiniz.

Unutmayın ki, aşağıdaki önerileri takip etseniz bile havaalanı görevlileri tehlikeli farz ettikleri herhangi bir şeyi (normalde el bagajında izin verilse bile) çıkarma ya da atma yetkisine sahiptir. Aşağıdaki bilgiler şu anki (gönderi tarihine göre) en iyi bilgilerimize dayanmaktadır fakat uçağa ne alınabileceği ile ilgili kurallar zaman zaman değişebilir. Dolayısıyla, bu gönderi güncel olmayabileceği için havayolu firmanızın ya da havaalanınızın kurallarını seyahat etmeden evvel kontrol edin.

Her zaman uçuştan önce havayolu firmanızın bagajlar için ölçü ve kilo sınırlamasını kontrol edin.

 • Uçağa hangi sıvıları alabilirsiniz?

Bütün sıvılar (gıda ve banyo/kişisel bakım malzemeleri de dâhil olmak üzere) 100ml ya da daha az kaplar içerisinde olmalıdır. Bütün kaplar bir litreyi aşmayacak şekilde şeffaf, açılır kapanır plastik bir torbaya sığmalıdır. Kişi başına yalnızca bir plastik torbaya izin verilir.

Havayolu düzenlemelerine göre uçağa alınabilecek sıvılar;

 • Tüm içecekler (su dâhil)
 • Kozmetik malzemeleri (maskara, dudak parlatıcısı, fondöten ve diğer sıvı ya da yarı sıvı makyaj malzemeleri)
 • Banyo malzemeleri (tıraş köpüğü, kremler, losyonlar, yağlar, dişmacunu, saç jölesi, şampuan, lens solüsyonu, saç spreyi ve diğer sıvı ya da yarı sıvı malzemeler)
 • Sıvı ya da yarı sıvı yiyecekler (çorba, bal, yoğurt, reçel, yağ vs.)
 • Başka herhangi bir jel, macun, sprey ya da benzer kıvama sahip maddeler

Bazı muafiyetler de vardır; hayati tıbbi önemi olan sıvılar, özel perhiz ihtiyaçlarına yardımcı olan sıvılar ve bebek maması ya da bebek sütü. Bu koşullarda her zaman havayolu firmanıza danışın ve de uçağa bebek sütü alımı ile ilgili detaylara bebekle uçuş için ipuçları makalesinden ulaşabilirsiniz.

 • Havaalanı güvenliğinde yiyecek geçirebilir misiniz?

Evet, eğer katı bir yiyecek ise geçirebilirsiniz. Reçel, jöle, bal, şurup, çorba, yağ ve ya benzer kıvama sahip her şey 100ml ya da daha küçük kaplarda olmalıdır. 100ml’den daha fazla olanlar ise kontrol edilmiş bagajda gitmelidir.

Birçok ülkenin sınırlarından hangi yiyeceklerin geçeceği ile ilgili kısıtlamaları olduğunu da unutmayın (taze meyve, et, tohum gibi), bu yüzden her zaman uçuştan önce kontrol edin.

 • Uçağa yiyecek alabilir misiniz?

Evet, eğer yukarıda belirtilen kurallara uyuyorsa ya da eğer güvenlikten geçtikten sonra aldıysanız el bagajınızda uçağa yiyecek alabilirsiniz.

Birçok ülkenin sınırlarından hangi yiyeceklerin geçeceği ile ilgili kısıtlamaları olduğunu da unutmayın (taze meyve, et, tohum gibi), bu yüzden her zaman uçuştan önce kontrol edin.

 • Uçağa tatlı ya da şekerli şeyler alabilir misiniz?

Evet, el bagajınızda sıvı ya da yarı sıvı kıvama sahip değilse eğer tatlı ya da şekerleme alabilirsiniz. Eğer sıvı ya da yarı sıvı ise 100 ml ya da daha küçük kaplarda ya da kontrol edilmiş bagajınızda olması gerekir.

 • El bagajınıza elektronik aletler alabilir misiniz?

Evet, el bagajında telefon, laptop, tablet, saç kurutma makinesi, düzeleştirici, saç maşası, kamera, seyahat ütüsü ve elektrikli tıraş makinesi dâhil olmak üzere birçok elektronik cihaza izin verilir. Elektronik cihazlarınızın (örneğin telefon ya da laptop) şarjının dolu olduğundan emin olun, çünkü eğer açılmazlarsa, uçuşa alınmalarına izin verilmeyebilir.

 • El bagajınıza saç düzleştiricisi alabilir misiniz?

Evet, el bagajınızda uçağa saç düzleştiricisi almanıza izin verilir. Gazlı saç maşalarına da izin verilir, fakat yedek gaz kartuşlarına el bagajında ya da uçak bagajında izin verilmez.

 • El bagajınıza makyaj malzemesi alabilir misiniz?

Evet, 100ml ya da daha küçük kaplarda olduğu sürece, maskara, fondöten, dudak parlatıcısı, ruj, göz kalemi, kapatıcı, allık dâhil olmak üzere tüm makyaj malzemelerini el bagajınızda uçağa alabilirsiniz. Tüm kozmetik malzemeleri, kişi başı bir tane şeffaf, açılır kapanır çantaya sığmalıdır.

 • Uçağa aerosol saç spreyi ya da aerosol deodorant alabilir misiniz?

Evet, 100ml ya da daha az olduğu sürece el bagajınıza aerosol kaplar alabilirsiniz. Daha büyük boyutlar uçak bagajında gitmelidir.

 • Uçağa deodorant alabilir misiniz?

Evet, aerosol, jel, mum deodorant ya da roll-on fark etmez 100ml ya da daha az olduğu sürece el bagajınıza deodorant almanıza izin verilir.

 • Uçağa parfüm alabilir misiniz?

Evet, 100ml ya da daha az kutularda olduğu sürece güvenlikten el bagajınızda parfüm ile geçebilirsiniz. Eğer duty-free’den parfüm almaya karar verdiyseniz, havaalanı görevlileri parfümünüzü uçağa alma prosedürü konusunda sizi bilgilendirecektir.

 • Uçağa şemsiye alabilir misiniz?

Evet, hem el bagajınızda hem de uçak bagajında yanınıza ister seyahat boyu ister normal şemsiye almanıza izin verilir.

 • Uçakta yanınıza örgü şişi ya da dikiş iğnesi alabilir misiniz?

Evet, el bagajınızda yanınıza örgü şişi ya da dikiş iğnesi almanıza izin verilir.

 • Uçağa makas alabilir misiniz?

6cm’den daha küçük bıçakları olan makaslar (mesela tırnak makası) genelde el bagajında izin verilir. Yuvarlak uçlu makaslar mesela çocuk makasları da el bagajında izin verilir. 6cm ya da daha uzun bıçağa sahip olan makaslar uçak bagajında olmalıdır.

 • Uçağa cımbız alabilir misiniz?

Evet, el bagajınıza cımbız almanıza izin verilir.

 • Uçağa jilet/tıraş bıçağı alabilir misiniz?

Evet, el bagajınıza tek kullanımlık jilet alabilirsiniz. Eğer çıkarılabilir başlıklı tıraş bıçakları ile seyahat ediyorsanız, onların uçak bagajında olması gerekir.

 • Uçağa çakmak alabilir misiniz?

Evet, uçağa çakmak alabilirsiniz fakat sadece kişi başı bir tane. Güvenlikten geçerken çakmağınızı, şeffaf, açılır kapanır bir çantaya/poşete koymalısınız ve de çakmağınızı her zaman üzerinizde taşımalısınız (uçak bagajı ya da el bagajınızda değil).

 • Uçağa elektronik sigara alabilir misiniz?

Havayolu firmanızın prosedürlerini kontrol etmeniz gerekir fakat genelde elektronik sigaralara el bagajında izin verilir (ve fakat elektronik sigaralar uçak bagajında yasaktır). Bütün elektronik sigaralar güvenlikten geçerken diğer sıvılarla beraber şeffaf, açılır kapanır bir çantada olmalıdır. Bununla beraber, birçok ülke elektronik sigaraların kullanımını yasaklamıştır, bu nedenle bir sorun yaşamamak için seyahat ettiğiniz ülkede elektronik sigaraya izin veriliyor mu her zaman kontrol edin.

Uçakta elektronik sigara içmenize izin verilmediğini de unutmayın.

 • Uçağa iş takımı alabilir misiniz?

Genelde, iş takımlarına el bagajında izin verilmez ve de kontrol edilmiş uçak bagajına yerleştirilmelidir. Bunlara, testere, tornavida, çekiç, İngiliz anahtarı, kazayağı, cıvata ya da çivi tabancası, kerpeten, matkap ve matkap ucu, ya da 6cm’den uzun bıçağa sahip olan başka herhangi bir alet dâhildir.

 • Uçağa gelinlik alabilir misiniz?

Evet, havayolu firmanızın el bagajı izinleriyle uyuştuğu sürece uçağa yanınızda gelinlik alabilirsiniz. Bununla beraber, seyahat sigortanızın gelinliğinizi karşılayıp karşılamadığını kontrol etseniz iyi olur.

 • Uçağa müzik aleti alabilir misiniz?

Eğer el bagajınıza sığıyorsa uçağa yanınızda müzik aleti alabilirsiniz. Eğer sığmıyorsa müzik aletiniz ya uçak bagajında gitmeli ya da onun için ayrı bir koltuk satın almalısınız. En iyisi havayolu firmanızın müzik aleti ile ilgili prosedürlerini kontrol etmeniz. Ayrıca, seyahat sigortanızın müzik aletinizi kapsayıp kapsamadığını da kontrol etseniz iyi olur.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe