Beraberinizde Bebekle Uçuş İçin İpuçları 0

Bebekle uçmak sizi strese sokmasın. Bebekle seyahat için bazı ipuçlarını özetledik ve sıkça sorulan sorulara ve endişelere cevap vermeye çalıştık.

 • Bir bebek uçmak için kaç yaşında olmalı?

Beraberinizde bir yenidoğanla uçmak için standart herhangi bir düzenleme yoktur, bu nedenle aylık ya da yaşında fark etmez, bebeğinizle uçmak için öncesinde havayolu firmanızın düzenlemelerini kontrol etmeniz gerekir. Bazı hava yolları en ez iki günlükse bebeğin uçağa binmesine izin verirken, diğerleri bebeğiniz en az iki haftalık olana kadar beklemenizi isteyebilir.

 • Uçağa bebek sütü alabilir misiniz?

Evet, uçağa bebek sütü alabilirsiniz. Bebek sütü, el bagajı için 100ml sıvı sınırlamasından muaftır, fakat güvenlik kontrolünde tüm parçaları göstermeniz gerekir.

 • Uçağa ne kadar bebek sütü alabilirsiniz?

Anne sütü, inek sütü ya da başka herhangi bir süt fark etmez, seyahatiniz için ne kadar gerekiyorsa yanınıza o kadar süt almanıza izin verilir. Bebek sütü, el bagajı için 100ml sıvı sınırlamasından muaftır, fakat güvenlik kontrolünde tüm parçaları göstermeniz gerekir ve tabii bebeğinizle seyahat ediyor olmalısınız.

Unutmayın ki, havalını görevlileri eşyalarınızdan herhangi birini çıkartma ya da atma yetkisine sahiptir ve sizden kaplarınızı açmanızı isteyebilir.

 • Uçağa bebek gıdası alabilir misiniz?

Evet, bebeğinizle seyahat ederken yanınıza bebek gıdası alabilirsiniz. Kavanozlar ya da kaplar 100ml’yi aşsa bile, seyahat için yeterli olacak miktarda bebek gıdası getirebilirsiniz.(Bunlar el bagajı için 100ml sıvı sınırlamasından muaftır, fakat güvenlik kontrolünden geçerken bebeğinizin yanınızda bulunması gerekir) Havaalanı görevlileri güvenlikte kutuları açmak zorunda olabilir.

 • Uçağa bebek maması alabilir misiniz?

Evet, uçağa ister sıvı ister toz halinde bebek maması alabilirsiniz. Bebeğinizle seyahat ettiğiniz ve sadece ihtiyacınız olanı getirdiğiniz sürece sıvı bebek mamaları el bagajı için 100 ml sıvı sınırlamasından muaftır.

 • Uçakta emzirebilir misiniz?

Evet, uçakta bebeğinizi emzirebilirsiniz. Eğer daha rahat edeceğinizi düşünüyorsanız, örtmek için yanınıza battaniye ya da şal alabilirsiniz, bu size kalmış.

 • Uçağa bebeğiniz için ıslak mendil alabilir misiniz?

Evet, el bagajınızda ya da çantanızda uçağa ıslak mendil alabilirsiniz.

 • Uçağa araç koltuğu alabilir misiniz?

Bazı havayolu firmaları, bebeğinizle seyahat ediyorken yanınıza bebek ekipmanlarından iki tanesini ek ücret ödemeden almanıza izin verir (örneğin bebek beşiği, bebek arabası ya da araç koltuğu). Eğer kabinde yanınıza bebeğiniz için araç koltuğu almak istiyorsanız öncelikle onun, üretici firmanın yaş, ağırlık ve boy tavsiyelerine uyduğundan ve de uçak koltuğuna uygunluğundan emin olun.( Havayolu firmanızın koltuk ölçülerini kontrol edin.) Eğer araç koltuğunu uçakta kullanmak istiyorsanız, bebeğiniz için de bir koltuk bileti almanız gerekir.

 • Uçağa bebek arabası alabilir misiniz?

Bebek arabaları ya da pusetler maalesef uçak kabinine izin verilmiyor fakat çoğu havayolu firması bebeğinizle seyahat ediyorken yanınıza bebek ekipmanlarından iki tanesini ek ücret ödemeden almanıza izin verir (örneğin bebek beşiği, bebek arabası ya da araç koltuğu), bebek ekipmanları konusundaki politikalarını öğrenmek için havayolu firmanızı kontrol edin. Eğer bir pusetle seyahat ediyorsanız tıpkı diğer bagajlar gibi güvenliği geçmesi gerektiği için tamamen katlanabilir olmalı. Çoğu durumlarda, havayolu firmaları daha sonra bagajda tutmak üzere görevlilere teslim etmeden önce, uçağa binene kadar puseti yanınıza almanıza izin verir.

 • Bebeğin altını nerede değiştirebilirsiniz?

Bebeğinizin altını uçakta tuvalet kabinlerinde değiştirebilirsiniz, tuvaletin üzerinde katlanabilir bebek alt değiştirme masası bulunur. Fakat kabin çok dar olduğu için yanınızda sadece değiştirmek için gerekli olan malzemeleri getirmek isteyebilirsiniz.

Bebekle uçuş içi bazı ipuçları;

 • Uçuş için beraberinizde bol miktarda bebek bezi ve kıyafet getirdiğinizden emin olun; hazırlıklı olmak en iyisi!
 • Basınç değişimi bebeklerinizin kulaklarını rahatsız edebileceğinden, kalkış ve inişlerde emzik, diş oyuncağı ya da biberon emdirin ya da bebeğinize mama verin.
 • Bebeğinizi taşımak için ana kucağı iyi bir alternatif olabilir böylelikle elleriniz de serbest olur.
 • Yanınızda anti-bakteriyel mendiller de getirmeniz iyi fikir. Bebekler mikroplara karşı hassas olduğu için, kullanmadan önce uçak koltuğunuzun kolçağını ve de masanızı silebilirsiniz.
 • Beraberinizde bebekle uçmak bir zorluk gibi gözükebilir, fakat mümkün olduğunca rahat kalmaya çalışın, sizin iyi olmanız da önemli. Ayrıca, uçuşun sonunda sizi bekliyor olan bir tatiliniz de var

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe