Dünyanın Terk Edilmiş En Ünlü Tatil Mekânları

Dünyanın terk edilmiş en ünlü tatil mekânları

Arjantin, Villa-Epecuen: Buna doğa karar verdi

Buenos Aires’e yakın bir yerde yer alan ünlü sağlık ve dinlence merkezi Villa- Epecuen doğanın hışmına uğrayan mekânlar arasında yer alıyor. İklim değişiklikleri bu bölgeyi sürekli yağan yağmurların merkezi haline getirdi. On yılda yıllık yağış oranlarında birkaç kez artış görüldü. Yağışlar gölün tamamen dolmasına ve taşan suların şehri basmasına yol açtı. Suların taşması sonucu Villa-Epucuen’in büyük bir bölümü birkaç saat içinde sular altında kalmıştı.

Photo © : AFP

Modanın kurbanı ABD Grossinger Oteli

Geçen yüzyılda ABD’nin en popüler kayak merkezlerinden olan ve 1919 yılında açılan Grossinger New York’a yakın bir mesafede bulunuyor. Hippi modasının başlamasının ardından eski usul tatil merkezlerinin modası geçti. Genç Amerikalılar macera ve yeni mekânlar istediler. Grossinger sahipleri buraya turist çekmek için her türlü yolu deneseler de konaklayan sayısındaki hızlı azalma nedeniyle otellerini 1986 yılında kapatmak zorunda kaldılar.

Photo © : lenta.ru

Savaşı atlatamayan Hırvatistan’ın Kupari kasabası

Hırvatistan’ın Kupari tatil kasabası Yugoslavya’daki iç savaş nedeniyle terk edilen mekânlardan biri oldu. Adriyatik kıyısındaki en iyi tatil tesislerinden biri olan buradaki tatil merkezleri 20. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmişti. Savaşın ardından oteller yıkıntı halinde duruyor. Yaz aylarında kasaba plajlarını bir tek bu bölgede yaşayanlar kullanıyor. Buranın sahilleri hala bölgenin en iyileri arasında bulunuyor.

Photo © : Modzzak / Wikipedia

Kolombiya, San Antonio del Tequendama: insan felaketi

Kolombiya’nın San Antonio del Tequendama şehrindeki El Hotel del Salto 1950’li yıllarda çok popüler bir mekândı. Zengin Kolombiyalılar San Antonio’ya gelip buradaki 137 metrelik şelaleyi görmeyi beğeniyorlardı. 1970’li yıllarda şelale, onu besleyen nehirlerin kirlenmesi ve sanayi atıkları nedeniyle kurumaya başladı. Bu nedenle burada tatil yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün azalmaya başladı.

Photo © : Felipe Caicedo / AFP

Kaynak: Ruvr.ru

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Listeye Kıbrıs’ın Maraş şehrinini eklemelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!