Dünyanın En İyi Alışveriş Noktaları

Ehh yılbaşı geliyor kendinize yeniler alma zamanı geldi. Dünya trendleri, moda tutkusu, değişik tasarımlar,aranan ama bulunamayan antikalar derken kendimizi bir anda bu dünyanın içerisinde buluruz. Dünyanın dört bir yanına yayılan ve muhteşem kalabalıkları ağırlayan yılbaşı alışveriş noktalarını sizler için derledik. İşte o yerler…

Beşinci Cadde –New York, ABD

New York Manhattan’ın göz bebeği, dizilere ve filmlere konu olmuş Beşinci Cadde, belki de dünyada en çok ziyaret edilen caddelerden bir tanesi. 2012′ye kadar en pahalı cadde olan Beşinci Cadde, prestijli markaların mağazalarını barındırıyor. Fifth Avenue, her ne kadar pahalılığı ile dikkat çekse de birbirinden renkli vitrinleriyle turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

Beşinci Cadde –New York, ABD

GUM – Rusya

Kızıl Meydan’da 120 yıllık bir alışveriş merkezi, GUM. Rusya’ya giden herkesin uğramadan dönmediği GUM, Neo-Rus tarzında tasarlanmış. Uzunlamasına inşa edilmiş olmasının yanı sıra 1200 mağazaya ev sahipliği yapıyor. Asma katları, çiçek bahçeleri, şık kafeleri ve cam tavanıyla dikkat çekiyor. Bir mühendis tarafından tasarlanan cam tavan, penceresiz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız modern alışveriş merkezlerine göre bir alternatif oluşturuyor. İlk katta genel olarak Burberry, Salvatore Ferragamo gibi ünlü mağazaların yanında ikinci katta bir ayakkabı cennetiyle karşılaşabilirsiniz. Üçüncü katta ise no: 57′de iyi bir Rus yemeği yemenizi tavsiye ederiz.

GUM - Rusya

Haussmann Bulvarı – Paris, Fransa

Romantik şehir Paris’in mimari şaheserlerinin dizildiği Haussman Bulvarı, dünyada en çok ilgi çeken yerler arasındadır. Paris şehir merkezini tasarlayan ve uygulayan Baron Haussmann’ın adını alan bu cadde, daha önce görmeğiniz alışveriş merkezlerine ve mağazalara ev sahipliği yapar. Mücevherden, giyime, ünlü Paris mutfağının en lezzetli yemeklerinin yapıldığı restoranlarına kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Önemli günlerde yapılan ışıklandırmalarla şenlik yerine dönen Hausmann, noelde ne güzel olur kim bilir?

Strøget – Kopenhang, Danimarka

Avrupa’nın en sevilen alışveriş merkezlerinden biri olan Strøget, ayrıca trafiğe kapalı en uzun alışveriş bölgesi olarak kabul ediliyor. Fotoğraflarken büyük zevk alacağınız sokak gösterilerinin yanında, ünlü ve ve prestijli markaların da mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Butik, hediyelik eşya, giysi, kumaş ayakkabıya kadar her şeyi bulabileceksiniz. Strøget’te gezerken kendinizi kaybetmemenizi tavsiye ederiz. Zira burası her cebe uygun bir yer.

Strøget - Kopenhang, Danimarka

Porta Portese – Roma, İtalya

Ünlü bir klasik olan Bisiklet Hırsızları denilen filmin çekildiği bit pazarı Porta Portase, bir İtalya sabahında gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuş olmasının yanı sıra, aradığınız pek çok şeyi daha ucuza burada bulabilirsiniz. Fakat Porta Portese’ye gitmek için biraz erkenci olmanız gerekebilir, zira sabah 5′te kurulup, öğlen 2′de toplanıyor… Adeta bir vintage karnavalı olan bu pazar, Avrupa’nın en ünlü pazarları arasında. Burada eski eşyalardan , giysiye, çanta ve cekete kadar her şeyi bulabilirsiniz. Pazarın paralelinde bulunan Osteria’da kruvasan yemeden dönmeyin!

Beijing Lu – Çin

İlginç ürünleri ve eşyaların ana vatanı Çin’de alışveriş yapmamak olmaz… Çin’de Guangzhou bölgesinde bulunan Beijing Lu’ya uğramadan dönmeyin. Bin bir çeşit şeyin olduğu bu bölgede, yol boyunca uzanan pek çok işportacı göreceksiniz. Özellikle ülkenizde arayıp da bulamadığınız pek çok ürünü Beijing Lu’da bulacağınıza eminiz. Gece boyunca açık olan dükkanlar ve pasajlarında bulunduğu bu yerde, pazarlık esas konu. Çin’de bile olsa pazarlık edin, söylenen fiyatın 4′te 1′i kadar para ödeyin!

El Rastro – Madrid, İspanya

Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Madrid’de kurulan El Rastro aslında bir pazardır. Calle Embajadores ve Ronna de Toledo’da bulunan ve ancak sabah kurulup saat 15:00′te kapanan bu bit pazarını gezerken acele etmenizde fayda var. Flemenko müziklerinden antikalara, ikinci el ürünlerden yeni ürünlere, elektronik eşyalardan retro giysilere kadar pek çok ürünü bulabilirsiniz. Yan kesicilik sebebiyle dikkat etmeniz gerekebilir! E gelmişken La Latino bölgesinde bir kahve içmeden dönmeyin!

El Rastro – Madrid, İspanya

Nişantaşı – İstanbul, Türkiye

Dünyanın belki de en güzel elbiselerinin gösterimde olduğu Nişantaşı, Türkiye’nin en gözde alışveriş caddelerinden biridir. Ünlü markaların Türkiye’de açtığı ilk mağazaları şüphesiz burada açılır. Prestijli markalardan Türk tekstiline, toptancılardan perakendesine, şık ayakkabılardan tasarım abiyelere kadar her şeyi Nişantaşı’nda bulabilirsiniz. Yorgunluğunuzu atmak için şık kafelerden birine oturabilirsiniz.

Via Montenapoleone – Milano, İtalya

Modanın dünyadaki kalbi Milano… Siz soğuktan donarken, incecik ten çoraplarıyla topuklu ayakkabılarını giyen şık kadınların diyarı Milano… Tekstilin her türlü halini görebileceğiniz Via Montenapoleone’de; Armani, Versace, Dolce&Gabbana, Louis Vuitton gibi ünlü markaların vitrinlerine dona kalabilirsiniz! Via Montenapoleone sadece lüks markalara değil, lüks bina ve mağazalara da ev sahipliği yapar. Zira bu caddede 1 metrekarenin kirası 7000 Euro’ya dayanmaktadır.

Via Montenapoleone – Milano, İtalya

Bond Caddesi – Londra, İngiltere

Marka tutkunlarının dünyaca ünlü caddesi Bond’da gezmeyi kim istemez ki? Sherlock Holmes gibi alışveriş avına çıkanlar için oldukça çekici olan Bond Caddesi, İngiltere’de bulunmaktadır. 1700′lü yıllardan beri İngiltere’nin en popüler alışveriş caddesidir Bond! Pek çok kadın yazarın kitaplarına da konu olmuş olan bu cadde; mücevherden ünlü giyim mağazalarına, antikadan ünlü tasarımcıların butiklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Yeter ki Bond büyüsüne kapılın…

Kaynak: Tatil.com Blog

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Çok güzel anlatılmış, elinize sağlık.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!