Roma’ya Gitmek İçin 10 Neden

Seyahat etmek için aslında bir nedene ihtiyacınız yok ama neden Roma’ya gidelim diye soruyorsanız işte cevabı:

1 – Mimarisiyle Büyüleyen Şehir

Roma İmparatorluğu’nun gücünü simgeleyen ve her zaman bu gücün merkezi olan Roma, MÖ. 1000 senesine dayanan tarihi ve bu dönemden beri birçok akıma tanıklık eden tarihi binalarıyla başlı başına mimari bir hazine! Roma halkının seçkin mimari ve mühendislik becerilerini göreceğiniz Roma’da Colezyum ve Pantheon bu eski yapılara en iyi örnekler. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 45 eserin Roma’da bulunduğunu düşünürsek, bu şehirde görülecek birçok yapı var.

2 – Sanatla Yaşayan Roma

Michelangelo, Bernini, Nicola Salvi, Bramante, Sangallo, Maderno gibi ünlü sanatçıların eserlerinin büyük bir kısmı bugün Roma’nın farklı müzelerinde ve kiliselerinde sergileniyor. Rome  Villa Borghese Galerisi, Çağdaş Sanat Müzesi (MACRO), Galleria Nazionale d’Arte Moderna, Ulusal Roma Müzesi, Capitoline Müzeleri ve Maxxi Ulusal Müzesi, bu eserleri görebileceğiniz müzelerden bazıları. Özetle Roma, kültürel hazinelerin büyük yuvası.

3 – Performans Sanatı

Roma yalnızca tarihi eserleri ve binalarıyla değil aynı zamanda modern yaşamın getirdiği performanslara ev sahipliği yapmasıyla da oldukça popüler. Önemli klasik müzik konserlerinden tiyatro oyunlarına kadar birçok değerli eserin seslendirildiği ve oynandığı Roma salonlarında kendinizi bambaşka bir döneme ait hissediyorsunuz.

4 – Tarihi Değerler

2800 yıllık bir tarihe sahip olan Roma Eski Roma’nın, Roma Krallığı’nın, Roma Cumhuriyeti’nin, Roma İmparatorluğu’nun, Papalık Yönetimi’nin, İtalyan Krallığı’nın ve İtalya Cumhuriyeti’nin her zaman merkezi olmuş. Durum böyle olunca, her dönemin izlerini yansıtan eserleri, yapıtları, kiliseleri, sinangogları, Roma Katolik Bazilikalarıyla açıkhava müzesi gibi.

5 – Vatikan

Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan, Roma şehrinin içinde yer alan ve dünyanın en küçük devleti ünvanına sahip olan Vatikan, St. Pietro Katedrali ve yüksek duvarlarle şehirden ayrılan alanıyla dini ve turistik olarak büyük bir değer sahiptir

6 – Roma Mutfağı

İtalya’nın her bölgesinin kendine has mutfakları var aslında. Biz her ne kadar İtalyan mutfağı olarak genellesek de, İtalyanlar için bölgelerin lezzetleri farklılık gösteriyor. Mevsim ürünlerine ve tazeliğe büyük önem veren Romalılar’ın kendi geleneksel yemekleri var. Baccalà,  spaghetti alla carbonara, bucatini all’amatrician ve tabi ki dondurma çeşitleri Roma’ya gitmek için yeterli sebepler.

7 – Roma Kültürü

Her ülkenin kendi davranış kültürleri vardır ama bazen şehirlerin kendi alışkanlıkları tüm ülkeyi bile gölgede bırakır. Yüksek sesin hiç azalmadığı meydanları, canlı ve hareketli meydanları, Vespa üzerinde bir yerden bir yere yetişmeye çalışan şık giyimli iş kadınları ve adamları, Aşk Çeşmesi’nde dilek dileme kuyruğunda olan turistleri olağan karşılayan yerli halkıyla Roma, turizmin kalbi olmasına rağmen günlük hayatını yaşamaktan asla vezgeçmiyor.

8 – Moda ve Alışveriş

Moda dendiğinde akla gelen ve marka halini almış İtalya’nın büyük şehirlerinde üzerinize giydiğiniz her kıyafet, taktığınız her aksesuar önemlidir. Tarihi sokaklarının arasından çıkan tasarıma, şıklığa ve lükse siz bile inanamayacaksınız. Dünyaca ünlü İtalyan markalarının yanısıra birbirinden farklı ve yaratıcı tasarım butikleri, aksesuar dükkanları sizi bekliyor. Yani anlayacağınız moda, Roma’nın gerçek yüzü!

9 – Sistine Şapeli

Roma’da sıralanacak birçok eser var ancak Sistine Şapeli hem mimarisi hem de içinde barındırdığı sanat eserleriyle ayrı bir övgüyü hakkediyor. Adını, binayı inşa ettiren Papa IV. Sixtus’tan alan, Baccio Pontelli ve Giovanni de Dolci’nin Ronesans mimari stilliyle yarattığı şapelin yapımına 1477′de başlanmış ve 1483 yılında tamamlanmıştır. Boticelli, Perugino, Ghirlandaio ve Signorelli gibi ünlü sanatçıların eserlerinin yanısıra Şapel tavanında bulunan ve 1508-1512 döneminde Michelangelo tarafından hazırlanan freskler dikkat çekiyor.  “Adem’in Yaratılışı” ve “Kıyamet Günü” fresklerinin yer aldığı sahneler şapelin ününü arttırmıştır.

10 – Akdeniz İklimi

Roma’ya ister yazın ister kışın gidin… Türkiye’de alışık olduğunuz soğuk geçen kış aylarından ve sıcak geçen yaz aylarından farklı bir hava durumuyla karşılaşmazsınız. Hava değişimiyle etkilenmeyeceğiniz Roma sokaklarında zorlanmayacağınıza eminiz.

Kaynak: Jabiroo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!