Dünyanın En İlginç İçkileri 0

Margarita, cin fizz, Long Island Ice Tea, Black Russian ya da martini rosso? Hepsi de çok sıradan. Yeni bir şeyler denemeye ne dersiniz? Yeterince maceracıysanız bu içkilere bir göz atın. Dünyanın 7 farklı noktasından 7 ilginç içki…

Hejie Jiu (Kertenkele Likörü) – Çin

İçki içerken protein eksikliği çekenlere bir taşla iki kuş. Mideniz kaldırırsa sağlığa iyi gelen yönleri de olan Hejie Jiu, kertenkele (genelde geko adı verilen bir tür kertenkele tercih ediliyor) ile hazırlanan bir likör. Çin’in en güçlü alkollü içeceklerinden biri olan Hejie Jiu’nun yapımında en zehirli sürüngen türü tercih ediliyor. Zira kertenkele ne kadar zehirli olursa likörün etkisi de o kadar fazla oluyor. Kertenkele bütün halde pirinç şarabı yahut viski içinde bütün olarak 10 gün boyunca marine ediliyor. Kansere, artrite ve ülsere iyi geldiğine inanılan Hejie Jiu shot olarak içiliyor. Bunu Çin’de özellikle egzotik yiyecekler servis eden restoranlarda bulmanız mümkün. Ayrıca şişe olarak almak isterseniz bakkallarda ve souvenir dükkanlarında da satıldığını belirtelim.

Coffee Beer (Kahve Birası) – Big Island, Hawaii

Kona Brewing Company’nin mevsimlik ürünü coffee beer yani kahve birası Pipeline Porter ve Da Grind Buzz Imperial Stout iki güçlü maddeyi, alkol ve kahveyi bir araya getirerek adeta bir bomba etkisi yaratıyor. Baba Cameron Healy ve oğul Spoon Khalsa’dan oluşan ekip tarafında yaratılan içki Hawaii Big Island’da bulunan Cornwell estate’te üretilen %100 Kona kahvesiyle hazırlanıyor. Koko Marina Center ve Kona Brewing Co.’nun Hawaii’de bulunan iki pub’ı Kailua-Kona Pub & Brewery ve Koko Marina Center’da bolca satılan içki Hawaii’deki birçok barda da bulunuyor.

Ayrıca Nestle firmasının bir dalı olan Nestec, bira gibi görünen ve köpüren ancak kahve gibi bir kokan bir içecek üzerinde çalışmakta. İşlem fermentasyonun belirli bir aşamasında durdurulmakta ve alkol oluşması önlenmekte. Kahve çekirdekleri belirli işlemlerden geçtikten sonra sukroz ve maya ile karıştırılarak fermentasyona bırakılıyor. Daha sonra kahvenin aromatik kısmı bu içeceğe karıştırılarak, üzerine köpürmesi için nitrojen ekleniyor. Kısaca Nestle’de Malt Coffee üzerinde çalışıyor.

Cynar – İtalya

Cynar:  Kinin,enginar ve çeşitli baharatlarla yapılan, kırmızı,kekremsi bir tadı olan aperatif bir İtalyan içkisi.

1960’larda yayımlanan bir dizi reklamda “modern hayatın stresiyle savaşın” sloganıyla piyasaya sunulan Cynar aperitif özelliğe sahip bir İtalyan içkisi. Hazmı kolaylaştıran, sinirleri gevşeten ve sağlığa birçok faydası olduğu söylenen Cynar’ın temel etkin maddesi bin derde deva enginar. Yapımında, enginarın yanı sıra 13 adet ot ve bitkinin de kullanıldığı Cynar tamamen doğal oluşuyla öne çıkıyor. İçindeki tüm bitki ve otların yarar sağlayan kısımlarının besleyici özelliklerini kaybetmeden kullanılması ise Cynar’ın sağlıklı içki iddiasını destkliyor. Kokteyller kullanılan Cynar shot olarak da tüketilebiliyor. İstenirse hareketlendirmek için biraya da eklenebiliyor. Cynar’ın dünya distribütörü Campari.

Mezcal – Oaxaca, Mexico

Fermantasyona uğramış agave kaktüsü püresinden damıtılmış Mezcal, geeneksel bir Meksika içkisi olsa da dünya çapındaki ününe 1940’lardaki bir pazarlama başarısıyla kavuştu. Üreticiler mezcal şişesine bir adet tırtıl ekleyerek içkiyi büyük popülerliğe kavuşturdular. Mezcal egzotik ve herkesin içmeye cesaret edemeyeceği bir içki olarak öne çıktı, dolayısıyla pazar talepleri bir anda yükseldi. Tırtıl özelikle halüsinatif etkileri nedeniyle tercih ediliyor ama özellikle gerçek mezcal isteyenler şişelerde kimi zaman gerçek tırtıl yerine konan plastik tırtıllara dikkat etmeli. Mezcal dünyanın birçok yerinde bulunabiliyor. Özellikle de marketlerde tekilanın hemen yanında.

Pizza Beer – Illinois, ABD

2006 yılında Tom ve Athena Seefurth’ün Amerika’nın en sevilen yiyeceği pizzaya eş olacak bir içki yaratma teşebbüsü sonucunda ortaya çıkardığı Pizza Beer yani pizza birası artık sadece Illinois değil Indiana, Wisconsin ve Pennsylvania’da da en çok tüketilen içeceklerden. Tom Seefurth’un yarattığı bu içeceğin içinde biranın yanısıra domates, sarmısak, reyhan, mercanköşk var. Seefurth, deneylerinin salsa birası, körili bira ve yulaf ezmeli kurabiye birası üzerinde de devam ettiğini söylüyor. İnsanların biralarını içmemesinin en büyük nedeninin önyargılı olmaları olduğunu ifade eden Seefurth içeceklerinin açık fikirli insanlar arasında çok tutulacağını söylüyor. Çift içeceği hazırlamak için yüzlerce kiloluk buğdayı çapaklarından tek tek elleriyle ayıklıyor, sarımsak, oregano, domates ve fesleğeni yine elleriyle doğruyor ve bu şekilde biranın maltını oluşturuyor. Pizza birası yapımında kullanılan malzemelerin kalıntılarından %100 ayrıştırılmış yani filtre edilmiş durumda. Birayı yudumlarken bu malzemelerden hiçbiri dilinize gelmiyor. Sadece içtikten sonra ağzınızda hoş bir pizza tadı kalıyor. Pizza beer Illinois, Indiana, Wisconsin ve Pennsylvania eyaletlerinde, 200’ün üzerinde dükkan ve restoranda satılıyor.

Ruou Mat Ran or ruợu mặt rắn (Yılan Öd Şarabı) – Vietnam

Tüm Vietnam’da özel birtakı restoranlarda bulabileceğiniz bu içkiyi içmek, Çin’deki kertenkele liköründen bile daha fazla cesaret istiyor. Canlı bir kobra yılanının karnı hemen yanı başınızda yarılıyor ve öd kesesi açılarak içindeki öd sıvısı pirinç şarabıyla karıştırılıyor. Bu geleneksel içki yeşil-siyah bir renkte oluyor ve yılanın diğer kısımlarından yapılan yemeklerden sonra hazmettirici olarak ikram ediliyor. Erkeklerin bu içkiyi içtiklerinde cinsel güçlerinin arttığına inanılıyor. Ho Chi Minh City’deki restoranlardan Huang Rung bu içkiyi bulabileceğiniz yerlerden.

Chicha – Peru

Bir zamanlar Inkalar’ın kurban törenlerinde ve festivallerde içtikleri chicha aslında mısırdan yapılan bir bira. Chicha bugün Peru’da halâ aynı geleneksel yöntemlerle yapılıyor. And Dağları’nın kuş uçmaz kervam geçmez köylerinde yaşayan kadınlar mısırı çiğniyor ve posasını toprak kaplara tükürüyorlar. Kaplardaki sıcak su iiçnde fermante olan mısır posaları sarımtırak bir renk ve süt kıvamı alıyor. Sıvı pilche denilen su kabaklarında servis ediliyor. Cuzco ve Lima’daki ‘chicherias’larda bulabileceğiniz chicha, And Dağları’nın taşra kesimlerinde de sıklıkla tüketiliyor. Chicha’ları tanımak hiç de zor değil. Kapısında beyaz veya kırmızı bir bayrak sallanan bir Peru evinde mutlaka chicha satılıyor demektir.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe