Thy ile Airbus Anlaşmayı İmzaladı 0

Türk Hava Yolları (THY) filosuna katacağı 117 uçak için Airbus’la anlaşma imzaladı. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 2020’de 375 uçak olacağını, ortalama 6.6 olan filonun yaşının da 5’e düşeceğini dile getirdi. Airbus Başkanı ve CEO’su Fabrice Bregier ise THY’nin 10 yıl önce sadece 65 uçağı olduğunu şuanda 375 uçağı hedeflediklerini belirterek, “THY Airbus’tan da hızlı büyüyor ve biz bunu kıskanıyoruz” dedi.

Türk Hava Yolları, Airbus’a verdiği 88 adedi A321 NEO, 25 adedi A321-200, 4 adedi ise A320 NEO’dan oluşan 117 uçaklık siparişi ile bir rekora imza atarak, Türk sivil havacılık tarihinin en büyük uçak siparişini verdi.

THY’nin ev sahipliğinde Genel Müdürlük VIP toplantı salonunda gerçekleşen törene, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY Genel Müdürü Temel Kotil ve Airbus Başkanı ve CEO’su Fabrice Bregier katıldı. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Hava Yolları Genel Müdür’ü Temel Kotil’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen imza töreninde ulaştırma, sivil havacılık ve iş dünyasından temsilciler de yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY’nin yoluna yeni yatırımlarla devam ettiğini söyledi. Verdikleri siparişle büyüme hedeflerinin önemli bir adım attıklarını dile getiren Topzçu, “Geçtiğimiz günlerde bu önemli kararları aldık ve Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak siparişlerini açıkladık. Bugün atacağımız imza Türk Hava Yolları’nı, Cumhuriyetimizin 100.Yılı olan 2023 hedeflerine taşıyacak. Bu anlaşmayla Türk Hava Yolları, Avrupa’nın en büyüğü olma yolunda önemli bir adım daha atmış oluyor.” dedi.

THY’de 2003’ten bu yana yolcu sayısında 5, ciroda 5 kat büyüdüğünü hatırlatan Topçu, “THY geçen sene 15 milyar TL ciro yaptı. Bu büyüme rakamlarını kararlılıkla gerçekleşmesi bizleri mutlu etmektedir. Başarılarımız tesadüfi değil, izlediğimiz büyüme ve stratejilerin sonucudur. THY son yıllarda elde ettiği başarıların arkasında öncelikle ülkemizin yakalamış olduğu siyasi ve ekonomik istikrar yatmaktadır. THY’nin 2020’de 375 uçağı olacak. Ortalama yaşı 6.6 olan filonun yaşı da 5’e düşecek. Airbus’tan sipariş ettiğimiz uçakların yakıt tasarrufu sağlayıp bakımı kolay. Operasyon maliyeti düşük.” diye konuştu.

‘THY AİRBUS’TAN DA HIZLI BÜYÜYOR, BUNU KISKANIYORUZ’

Fabrice Bregier, THY ile yeni bir sayfa açtıklarını, THY’nin gelişmesine bir katkıda bulunduklarından dolayı memnun olduklarını ifade etti. THY’nin 10 yıl önce sadece 65 uçağı olduğunu hatırlatan Bregier, “Şuan 250 dediniz, önümüzdeki süreçte 375’i hedefliyorsunuz. THY Airbus’tan da hızlı büyüyor ve biz bunu kıskanıyoruz. THY’nin hizmet kalitesi, etkinliği ve güvenliği açısından dünyadaki en üst düzeyde bulunuyorsunuz. İkinci kez Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçildi. Burada sadece bir sözleşme imzalamıyoruz. Bir şirketin hırsını görüyoruz. Anladığım kadarıyla 39 milyon yolcuyu taşımış bir havayolundan bahsediyoruz. Dünyadaki en iyi 10 havayolu şirketi arasında yerinizi alacaksınız.” ifadelerini kullandı.

‘EURO BÖLGESİNE GÖRE TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ GAYET İYİ’ 

THY’nin Airbus’a olan güvenini görmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirten Fabrice Bregier şöyle konuştu: “Bu zamana kadar yaptığınız en büyük siparişi verdiniz. THY’nin ekonomik dinamizmi çok önemli. Euro bölgesindeki sorunlara bakacak olursak Türkiye’nin büyümesi gayet iyi. Bu durum THY’nin de Airbus’un da yararına. 2025 yılı itibariyle uçaklara 2.4 milyar dolarlık bir harcama ön görüyoruz. Bu noktada sanıyorum ki Türkiye’deki ticari havayolu alanında en ileri gelen şirketlerden biri haline geldik. Bu siparişinizle beraber dünyadaki en başarılı uçakların siparişi söz konusuydu. Gerçekten büyümeniz için doğru seçimi yaptınız.”

THY’ye ilk verecekleri 20 uçağın yüzde 50 yakıt tasarrufu sağladığını hatırlatan Bregier, bunun yılda bin arabanın tükettiği yakıta denk geldiğini, ayrıca karbon emisyonuna büyük katkı sunduğunu dile getirdi.

İstanbul’da yapılması planlanan üçüncü havalimanına da değinen CEO’su Fabrice Bregier, yeni havalimanı ve trafik artışıyla birlikte THY ile güven üzerine kurulu parlak ortaklıklarının ilerleyen yıllarda daha da güçlendireceklerini söyledi.

Kaynak: Turizm Güncel

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe