Dünyanın En Gözde Seyahat Şehirleri 0

Euromonitor International’ın yeni raporuna göre, terör saldırıları Batı Avrupa ve Kuzey Afrika seyahatleri üzerinde büyük bir etkiye sahipken, Çinli turistler Asya’daki turistik şehirlerin başarısını ya da başarısızlığını belirliyor.

Euromonitor’ün En Gözde 100 Seyahat Şehri Sıralaması 2015’te dünyanın önde gelen yüz şehrini kapsıyor ( Gelen ziyaretçiler üzerine en son kapsamlı veriler tüm şehirler için mevcuttur). Bu yönteme göre Euromonitor 24 saatten fazla kalacak olan dış hatlar gelen yolcularına odaklanıyor ve dolayısıyla havaalanı transferi yapan yolcuları ya da günübirlikçileri hariç tutuyor.

İçinde bulunduğumuz çalkantılı zamanlara rağmen bu sıralama, şehirlerin küresel iş ve eğlence endüstrisi için önemini arttırmaya devam ettiğini gösteriyor. Nitekim 2014-2015 yılları arasında ilk yüz şehre olan ziyaretler yüzde 5.5 oranında büyüdü.  Bu, aynı dönem küresel seyahat akışlarıyla kıyaslandığında yüzde 4.3’lük bir büyüme.

En İyi 10 Seyahat Şehri

Sıralamadaki İlk Üç Şehir

Hong Kong, ziyaretçilerde düşüş olmasına rağmen, biraz farkla en gözde seyahat şehri olarak sıralamadaki yerini koruyor. Coğrafi yakınlığı ve de Çin’de net gelirin hızlı bir şekilde artması, Hong Kong’un Çinli gezginler için kilit varış yeri olma özelliğini sürdürdüğü anlamına geliyor. Bununla beraber, Çin’in iktidar partisi ve Hong Kong sakinleri arasında artan gerginliğin ortasında Hong Kong, özellikle Çinli genç gezginler arasında cazibesini devam ettirme noktasında bazı zorluklarla karşılaşıyor. 2015 yılında ülkeden gelen ziyaretçi sayısının %6 oranında düşmesiyle, Çin’den gelen ziyaretçilerdeki hızlı artış durma noktasına geldi.

Bangkok, uluslararası varışlardaki %10’luk artıştan faydalandı, bu da onu 2. sıraya taşıdı. Şehir muhtemelen daha güçlü bir büyüme gösterirdi fakat, Ağustos 2015’te Erewan Shrine patlaması nedeniyle, Filipinler ve Singapur dâhil olmak üzere birkaç ülke, vatandaşlara Tayland’dayken kişisel güvenlik için tüm gerekli önlemleri almaya teşvik eden tavsiyelerde bulundu.

Londra ise 2015’te uluslararası varışlarda yüzde 7’den birazcık az bir büyümeyle sıralamayı üçüncü olarak kapatıyor. Varışlar, İngiltere’nin 2015 Eylülde Rugby Dünya Kupasına ev sahipliği yapması ile artış gösterdi. Bu pozitif sonuca rağmen, Londra ve İngiltere’yi saran birçok soru işareti de mevcut. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden ayrılacak olması ülkenin ekonomisi üzerinde kara gölgeler bırakarak, yüksek ölçüde belirsizliğe neden oldu. Sterlin’in değer kaybetmesi İngiltere giden yolcu pazarını önemli ölçüde sınırlandıracak fakat bunun 2016 gelen turizminde Londra için bereketli bir yıla neden olması bekleniyor.

Batı Avrupa Şehirlerindeki Terörist Saldırılar ve Güvenilir Akdeniz Şehirlerine Geçiş

Ocak 2015’te Paris’te Chalie Hebdo ve Bataclan saldırıları, 2015’in sonunda da Paris’in diğer yerlerinde saldırılar yaşandı. Ocak saldırısının daha küçük boyutta olması nedeniyle Paris’e varışlar 2015 yılında çok az gerilerken, 2016 başlarındaki varış verileri Kasım saldırısının önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Disnayland ‘ın bulunduğu Paris’in sadece 10 km dışında bulunan Marne-la-Vallee’de de hafif bir etki hissedildi. Paris’ten başka, 2016’da düşüş bekleyebilecek iki şehir de Nice ve Brüksel. İki şehir de 2016’da teröristler tarafından hedef alındı.

Türkiye, Mısır ve Tunus’taki şehirler terörist saldırıların potansiyel ziyaretçiler arasında korku yaymasından olumsuz etkilendi. Rus uçağının bombalanması ve Susa sahil saldırıları gibi yüksek profilli saldırılar, Şarm El-Şeyh, Cerbe, Susa dâhil olmak üzere şehirlerin güçlü düşüşler yaşamasına neden oldu. İstanbul özellikle iş Seyahati yolcuları ile iyi bir performans sergiledi fakat sahil tatil yerleri, zayıf Rus ekonomisi (ki Rusya kilit bir kaynak pazar) ve 2015 yazı boyunca artan terör saldırıları nedeniyle ziyaretçilerde düşüş yaşadı. 2016’da havaalanını saldırısı, askeri darbe girişimi ve de Yılbaşı Gecesi saldırısı ile İstanbul’un ülkedeki eğilimi takip etmesi ve 2017’de varışlarda düşüş yaşanması bekleniyor.

Özellikle İspanya, Yunanistan, Portekiz ve İtalya, diğer şehirlerde yaşanan düşüşler neticesinde artan sayıda ziyaretçi çekti. Göçmen krizinden etkilenmeye devam eden Rodos ve Girit’teki Kandiye dışında, bu ülkelerdeki bütün şehirler güçlü bir büyüme gösterdi.

En Gözde 100 Seyahat Şehri Sıralaması’nın tamamını görüntülemek ve daha fazla bilgi almak için, ücretsiz raporu buradan indirebilirsiniz.

Bu makale Euromonitor seyahat analisti Wouter Geerts tarafından yazılmıştır. Euromonitor, WTTC Bilgi ortağıdır ve Medium’daki WTTC bloguna aylık katkıda bulunur.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.