Danimarka ve İsveç’i Bağlayan Muhteşem Köprü

İskandinavya ülkelerinden İsveç’in Malmö şehri ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ı bağlayan bu eşsiz köprü Danimarkalı mimar George S. Rotne tarafından tasarlanmıştır. 1 Temmuz 2000 yılında açılan köprü Flint kanalı altında 4km.lik bir tünelden ve toplamda 8km.lik bir uzunluktan oluşuyor. 

tunnel-bridge-oresund-link-artificial-island-sweden-denmark-4

Öresund köprüsü dünyadaki en büyük sınırötesi köprü ve aynı zamanda özel teşebbüsle yapılıp işletilen en büyük köprüdür. İlk olarak köprünün kullanımı umulduğu kadar çok olmadı. Bunun nedeni çoğu zaman yüksek geçiş ücretlerine bağlandı. Ancak 2005 ve 2006 yıllarında köprü trafiğinde kayda değer bir artış gözlendi.

Bugün köprüde bir defaya mahsus olan geçiş ücretleri 36 avrodur. (325 İsveç kronası, 260 Danimarka Kronu) Köprünün düzenli kullanıcıları için %75’e varan indirimli tarifeler uygulanmaktadır. 2007 yılında, köprü üzerinden 15.2 milyonu araçlar içinde, 9.6 milyonu tren içinde toplamda yaklaşık 25 milyon yolcu geçtiği sanılmaktadır. Kopenhag’a oranla daha ucuz bir kent olan Malmö’de birçok Danimarka vatandaşı yaşamaktadır ve bu kişiler her gün işyerlerinin bulunduğu Kopenhag’a çalışmak için gitmektedirler.

tunnel-bridge-oresund-link-artificial-island-sweden-denmark-10

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!