Çin, Seyahat Teknolojisinde Merkez Haline Geliyor 0

Çin’in seyahat piyasasındaki mevcut durumunu teknoloji aracılığıyla ortadan kaldırmak büyük bir meydan okuma anlamına geliyor. Tanınmış Nasdaq listesinde yer alan dünya liderleri, mobil ödeme sağlayıcıları ve ev paylaşım platformları, yüzlerce, milyarlarca dolar değerinde bir ekosisteme katkıda bulunuyor; ancak yine de büyümeye yer var.

Ctrip’in Liderliği

Ctrip’i Çinli bir Çevrimiçi Seyahat Acentası olarak tanımlamak yeterli olmayacaktır. İşletme, seyahat sektörünün tamamında ve giderek artan bir şekilde küresel düzeyde bir portföye sahip. İlgi alanları, havayollarındaki azınlık yatırımlarından, kendi şirket içi inkübatör programından ve hatta Çin’de çevrimiçi araç hizmeti sunmasına izin veren bir lisansa kadar uzanıyor.

Küresel bağlamdaki en büyük hamlesi ise, Edinburgh merkezli meta arama sitesi olan Skyscanner’ın yaklaşık on sekiz ay önce satın almasıydı. Daha yakın bir zamanda Trip.com’u da satın aldı ve URL’yi Çin dışındaki pazarlara satış noktası olarak kullanıyor. Çin’de üretilen güçlü teknolojisi ve mobil kültürü, Çin’in dışındaki birçok ve çeşitli stratejik yatırımları ve işbirliğini de tamamlıyor.

Taksi uygulamalara geçişi, Ctrip’in tam hizmet vaadine herhangi bir marka kadar yakın olduğunu gösteriyor. Ctrip, kendi taksi ağını işletecek ve taksileri, gezginleri havaalanından otellerine, evlerinden havaalanına, iş toplantısından restorana götürerek onlara ulaşmak için bir yöntem olarak kullanacak.

Bu inisiyatif sadece Çin’in ilk günlerinde iken, bunun Ctrip’in küresel genişleme planlarıyla nasıl bir uyum içinde geliştiğini görmek de ilginç olacaktır.

Didi ABD Yolunda

Uber gibi taksi uygulaması işletmeleri artık mobilite tedarikçileri olarak adlandırılıyor ve segmentin evrimini şoförler, yemek teslimatı, araç paylaşımı, özerk araçlar ve akıllı şehir istihbaratı gibi yeni ürünlere aktarıyor.

Didi, Çin’i bu hareketliliğe gerçek anlamda küresel bir yaklaşım olarak kullanması açısından ilginç bir işletme. Mart 2017’de Silikon Vadisi’nde yeni bir araştırma ve geliştirme tesisi olan Didi Labs’ı açtı.

Ancak, stratejik yatırımlarının ve Grab, Lyft, Ola, Uber, 99, Taxify ve Careem ile teknolojik ortaklıkları sayesinde dünya nüfusunun% 80’ine erişim sağlamasına rağmen, Çin dışında göreceli olarak ölçeğin altında kalıyor.

Ctrip’in bu sektöre doğru ilerlemesiyle, mobilite tedarikçileri, seyahat deneyimleri içinde giderek daha kritik bir unsur haline geliyor. Çin, mevcut ve gelecekteki gelişmelerin çoğunun kalbinde yer alıyor. Didi, kısa bir süre önce, kullanıcıların toplu taşıma, çevrimiçi araç kiralama ve paylaşımlı bisiklet hizmetlerini tek bir akıllı telefon ekranında aramalarına ve rezervasyon yapmalarına olanak sağlayan “intermodal ulaşım önerisi işlevi” olarak adlandırdığı bir uygulamayı başlattı.

Airbnb Çin’de Yer Almayı Planlıyor

Uber nasıl “taksi uygulamaları”için bir temsilciyse, Airbnb de “ paylaşımlı ev” alanında bir temsilci. Ancak, Uber’de olduğu gibi, özellikle Çin’deki gerçeklik ve rekabetçi manzara daha da sofistike.

Airbnb, 2016 yılının Kasım ayında, ev sahibi, misafir ve yetkililere daha yakın olması için bağımsız bir işletme birimi olan Airbnb Çin’i yarattı. birkaç hafta önce Şangay’da düzenlenen bir etkinliğe ev sahipliği yapan Airbnb Çin başkanı Nathan Blecharczyk katılımcılara, Çin’İn Airbnb’nin 2020 yılına kadarki en büyük kaynak pazarı olacağını söyledi.

Şanghay etkinliğinde üzerinde durulan yeni girişimler arasında, mevcut ve potansiyel ev sahiplerinin platformda varlıklarını en iyi nasıl kullanabilecekleri konusunda eğitim verilen çevrimiçi ve çevrimdışı “akademi” nin genişletilmesi de yer alıyordu.

Etkinlikte göze çarpan bir başka detay ise, Çin’deki turlarının ve etkinliklerinin gösterildiği Airbnb Gezileri’ndeki büyüme oldu.

Mobil Ödemeyi Benimsemek ya da Bedelini Ödemek

Ctrip, Didi ve Airbnb Çin, Çin dışındaki akranlarından çok farklı olmayan, teknoloji ürünü seyahat firmalarının örnekleri. Ancak, Çin ile dünyanın geri kalanı arasında net bir farkın olduğu bir alan var ki bu da Çin dışına giden yolcuların, destinasyonlarda ödeme yapmayı sevdikleri yöntem.

Özel ödeme tedarikçilerini, dijital cüzdanları ve finansal ürünleri anlamak, Çinli seyahatçilere iş veya tatil amaçlı seyahatler sunmayı planlayan otel, restoran, cazibe veya ulaşım tedarikçileri için bir ön şart.

Dragon Trail Interactive geçtiğimiz günlerde Çin dışındaki Çin mobil ödemelerine yönelik bir rehberde mevcut ödeme durumunu özetledi.

Destinasyon içerisinde en iyi hizmet en büyük iki Çinli mobil cüzdan tedarikçisinin Alipay ve WeChat Pay olduğunu kabul etmek önemli, her ikisinin de 2017 sonu itibariyle yarım milyardan fazla kayıtlı kullanıcısı mevcut. Ancak, aynı zamanda Çin UnionPay de var ve daha çok Çinli uluslararası gezginlerin tercih ettiği kredi kartı olarak bilinen bu karta ilişkin denizaşırı ülkelerde kullanılmak üzere dijital bir cüzdan ürünü eklemek üzerine çalışmalar da mevcut.

Ve belki de raporun en yankı uyandıran istatistiği de Çinli yolcuların% 91’inin Çinli ödeme yöntemleri kabul edilirse daha fazla harcama yapmaya istekli olacağının belirtmiş olması.

Y Kuşağı ile Buluşmak

UNWTO (BM Dünya Turizm Örgütü), 2016 yılında Çin’den 136 milyondan fazla sınır ötesi sefer gerçekleştirildiğini tespit etti. Makao’ya, Hong Kong’a ve Tayvan’a yapılan 60 milyon kadar yerel-uluslararası seyahatin çıkarılmasıyla bile ülke dışına 2015 yılına göre % 10’un üzerinde bir artışla 70 milyondan fazla gerçek uluslararası ziyaret gerçekleştiği belirtiliyor.

IPK International ve ITB Berlin tarafından üretilen ITB Dünya Seyahat Eğilimleri Raporu, Dragon Trail’den Roy Graff tarafından, Çin ‘den çıkışın büyümesinin tüm Çinli uluslararası yolcuların % 60’ını oluşturan Y kuşağı tarafından gerçekleştirildiğini söyledi ve:

“Bu nesil daha bireysel deneyimler istiyor, daha fazla çevrimiçi bilgiye erişebiliyor ve artık daha fazla destinasyon Çinli gezginler için vizesiz” dedi.

Büyük metropol alanlarının dışındaki şehirlerden gelen gezginler, Çin’in dış turizm büyümesini de artırıyor. İlk kez yurtdışına çıkan gezginlerin, dünyayı bir tur grubunun parçası olarak görme ve ana cazibe merkezlerini ziyaret etme istekleri de daha olası.

Ancak, Çin’in giden yolcularının yarısından fazlası “bağımsız” ve doğru pazarlama yaklaşımı ve ödeme seçeneklerine sahip olan tedarikçiler için büyük çoğunluğu önemli bir fırsatı temsil ediyor.

ITB Çin Büyüyor ve Daha İyiye Gidiyor

İkinci yılında, ITB Çin (Uluslararası Seyahat Fuarı) 2018, 15.000 katılımcı bekliyor. 2017’de açılış etkinliğine 10.000’in üzerinde bir katılım olduğu düşünülürse bu büyük bir artış .

Bu yılki ITB Çin fuarı önümüzdeki ay gerçekleşecek. Etkinlik sadece Çin endüstrisine odaklanıyor. Çin’deki etkinlik, Ekim ayında Singapur’da gerçekleşen ITB Asya’dan daha fazla önplana çıktı. Bu yıl etkinliğin 11. Yılı kutlanacak. Fuarda, Çin şirketleri, dünyanın dört bir yanından gelen meslektaşlarıyla ve rakiplerle, bölgedeki alıcılar ve ziyaretçilerle birlikte Asya genelindeki işletmelerle bir araya gelecek.

ITB Çin ziyaretçileri, her biri dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerle bağlantı kurmak isteyen 700 Çinli katılımcı şirketle tanışma fırsatı bulacak. Yaklaşık 800 alıcı da katılımcı olacak.

ITB Çin’in bir parçası olarak doğrulanan önemli ortaklıklar arasında; ortak destinasyon olarak Finlandiya , stratejik ortaklık için AB-Çin Turizm Yılı ve resmi otel partneri olarak Wyndham Hotel bulunuyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.