Çin Gezi Rehberi 4

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın en kalabalık nüfuslu ülkesir. Çin’in, ÇHC’nden önce de yaklaşık dört bin yıl geriye uzanan bir ‘yazılı tarihi’ vardır. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kağıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır.

cin

Çin, son yıllarda dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline gelmeye başlamıştır. Çin‘in bölgede ve dünyada nüfuzu, askeri alandan çok ekonomik alanda kendisini hissettirmektedir. 20 sene içerisinde Çin’in dünyanın en zengin ekonomisi olacağı öngörülmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti, hem kültürel hem de coğrafik yönüyle her türlü ilgiyi uyandıran bir turizm cennetidir. Kırmızı renkli çatılarıya yüzyıllık tarihe sahip tapınaklar, uçsuz bucaksız çay bahçeleri, dünyanın üçüncü en geniş nehri olan Yangtze Nehri gibi coğrafik zenginlikler, güney sahilinde dünyanın en cazip plajlarından örnekler, Xian kentinden başlayan Tarihi İpek Yolu ve Çin Duvarı gibi tarihi abideler, Çin İmparatorluğu’ndan benzersiz eserler ve modern dünyanın sembolleri olan gökdelenler… Hepsi ve çok daha fazlası ülkenin herkese hitap eden turizm potansiyelini meydana getirir. Çin’in başkenti Pekin, ülkenin efsanelerle yoğrulmuş en önemli tarihi değerlerine ev sahipliği yapar.

Ülkenin en büyük tarihi bölümü ve bulundurduğu saray, bahçe ve konaklar ile büyüleyici Unutulmuş Kent (Forbidden City), Cennet Tapınağı (Temple of Heaven), imparatorluk ülkesinden kalma Yazlık Saray (Summer Palace) ve dünyanın en büyük meydanı Tiananmen Meydanı, Pekin’in sahip olduğu turizm değerlerinden birkaç örnektir. Şangay, sayısız gökdelenleriyle New York ile yarışırken aynı zamanda ülkenin modern yüzünü temsil etmektedir.

Ülkenin güneyinde yer alan Hong Kong; doğu ve batıyı kaynaştıran zengin kültür yapısının yanı sıra benzersiz plajları, farklı türde bitkiler barındıran zengin bitki örtüsü, baş döndürücü deniz manzaraları ve tropikal alanları ile insanı cezbeder.

Destinasyonlar

Pekin

China_Beijing_Forbidden_City_Hall_of_Supreme_Harmony

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin doğa ve tarihin iç içe geçtiği muhteşem bir tatil geçirme imkanı ile ziyaretçisi olan herkese ayrı tatlar yaşatacak güzelliklere sahip.

Mutlaka Görün

 • Çin Seddi
 • Yasak Şehir
 • Tiananmen Meydanı
 • Yazlık Saray
 • Kung Fu Show

Mutlaka Deneyin

 • Peking Roast Duck
 • Steamed Dumpling

Xian

Xian in China tourism destinations

Çevresi su ve tepelerle çevirili olan Xi’an, antik uygarlığın doğduğu yerlerden biri ve kuzeybatı Çin’in en önemli şehri.

Mutlaka Görün

 • Terra Cotta Savaşçıları
 • Atlar Müzesi
 • Bell Tower
 • Drum Tower
 • Şehir Duvarları
 • Tang Hanedanı Operası

Mutlaka Deneyin

 • Yang Rou Pao Mo
 • Guan Tang Baozi
 • Fanji

Guilin

Guilin

Çin’in güney doğusunda yer alan Guilin’in geçim kaynağı turizme dayanıyor. Bu nedenle diğer şehirlere göre daha temiz ve yeşil.

Mutlaka Görün

 • Li Nehri
 • Fil Vadisi

Mutlaka Deneyin

 • Noodle
 • Horse Hoof Cake

Shanghai

Shanghai-tower

Eskilerde Doğu’nun Paris’i olarak anılan şehir, günümüzde 17 milyon nüfusu ile Çin’in ana ticaret merkezi haline gelmiş bulunuyor.

Mutlaka Görün

 • Yuyuan Bahçesi
 • Jade Buddha Tapınağı
 • Shangai Müzesi
 • Akrobasi Show

Mutlaka Deneyin

 • Da Zha Xie
 • Smoked Fish Slices
 • Shanghai Peper Duck
 • Beggars Chicken

Çin Seddi

babel_o_chi-great

Dünyanın 7 harikasından biri olan, dünyanın en uzun savunma duvarı Çin seddi ‘nin yapımına Savaşan devletler döneminde başlandı. Bu dönemde beylikler birbirlerinden korunmak için birçok irili ufaklı savunma setleri inşa ettiler. Çin imparatorluğu kurulduktan sonra ise imparatorluğun ilk hükümdarı Qin Shi Huang tarafından bu duvarların birleştirilerek bir bütün haline getirilmesi emri verildi.

Çinliler M.S.17. yüzyıla kadar bu Çin seddi inşaatına devam ettiler.

Çin seddi ne kadar uzun?

2000 yıl süren yapım süreci sayesinde de bugün Çin seddi ‘nin uzunluğu toplamda 6.700 km’yi bulmaktadır. Yüksekliği 4 ile 6 metre arasında, kalınlığı ise 6 ile 7 metre arasında değişmektedir. Bilinenin aksine duvarın tamamı aynı malzemeden yapılmamıştır. Bazı bölümleri kum, kerpiç gibi zayıf malzemelerden bazı kısımları ise taş parçalarından yapılmıştır. Sette 200 metrede bir gözetleme kulesi, 9 kilometrede bir ise fener kulesi bulunmaktadır.

Çin seddi yapımında kaç kişi çalıştı?

Çin seddinin yapımında köylü, asker ve tutuklulardan oluşan yaklaşık 1 milyon kişi çalıştırıldı. Bunların binlercesi yapım sırasında bir şekilde hayatını kaybetti. Çünkü o dönemde bu inşaat aynı zamanda tutukluların cezalandırılması için de kullanılıyordu.

Çin seddi 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine kabul edilerek Dünyanın 7 harikasından biri ünvanına kavuşmuş oldu.

İklim: Ülkede büyük değişkenlik gösteren kıtasal muson iklimi hüküm sürüyor. Pasifik Okyanusu kıyısındaki bölgelerde muson iklimi oldukça belirgin olarak görülüyor. Kışın kuzey rüzgarları, yazın da güney rüzgarları hakim. Dört mevsimin belirgin yaşandığı bölgelerde yağışlar yaz mevsimine rastlıyor. Karasal iklimin hakim olduğu bölgelerde ise büyük sıcaklık farkları görülüyor. Ülkenin büyük bölümü ılıman iklim kuşağında yer alıyor. Bazı güney kesimleri tropikal ve astropikal bölgelere giriyor ve en kuzey kesimi de hava sıcaklığının büyük değişkenlik gösterdiği Kutup Bölgesi’ne yaklaşıyor.

Telefon: Ülke kodu: 86 Konsolosluk: 10 6532 17 15

Vergiler: Vergi iadesi bulunmuyor.

Bahşiş: Birçok restoran ve otelde bahşiş sistemi uygulanıyor. Rehberinize bunun gerekli olup olmadığını sorabilirsiniz. Fakat büyük otellerde ve iyi restoranlarda % 10’luk bir servis ücreti fiyata dahil edildiği için bahşiş bırakmanız gerekmiyor.

Çin Parası ( Yuan = Renmenbi)

100 yuan

50 Yuan

20 Yuan

10 Yuan

ÇİNCE KONUŞMA KILAVUZU
TÜRKÇE OKUNUŞU ÇİNCE
MERHABA ni hav
NASILSINIZ ni hav ma
BEN ÇOK İYİYİM wo hın hav
HOŞGELDİNİZ huanying
GÜLE GÜLE zay cien
TEŞEKKÜRLER şi şi
ÖZÜR DİLERİM dey bu çi
VAR yo
YOK Me yo
TANIŞTIĞIMA MEMNUN OLDUM ren şı ni hın gao şing
ÖZÜR DİLERİM dey bu çi
EVET şı
HAYIR bu şı
OLUR(OKEY) kı yi
OLMAZ bu kı yi
BU KAÇ PARA ce gı do şav çiyen
BU ÇOK PAHALI ce gı hın guiy
KALİTESİ ÇOK KÖTÜ cı liyang bu hav
BIRAZ UCUZLAT yo huiy yi diyen
Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

4 Yorum

 1. verdiğniz bilgiden dolayi tşk ler faydalı bilgiler çinde bikaç kelime yazmışsınız maalesef 5 ses tonu kuralından dolayi ses tonu değiştimi karşıdaki çinli seni anliyamaz ses tonunu kuralına güre yapmak lazım tşk ler bende çinde bayağı dolaştım 10 cu defa oluyor bu gidişimle 2014 nisan hon konga shenhzene ningbo şahanghai yani 140 sat ternle otobüsle zman zaman gittim yataklı otobüsleri var gezmeyi çok seven biriyim çin harikadır uzunca düm düz yollar dağları delen tüneller çift gidiş gelili yolları yolların kenarlarına dağlarına önem verilmiş çin 9 yıl önceye nazaran batının sükülmüş fabrikalarıyla dopdolu şangay çansu ve yiwo adeta nerdeyse birleşmiş durumda artık çinde aylık otuz dolarla çalışma dünemi bitmiş durumda hayat şartları gittikçe yükseliyor ücretler bayaği bi far etmiş eski binalar her yıl geçen yıla fark atiyor yüksek binalar kafeler kendini emperyalizme teslim etmiş durumda hon kong lular çinlilerden çok farklı hong kong lular inglizleşmiş tipik bir ingliz olarak gürmek mümkün hon kongu bir avrupa kenti olarak tanımlamak yalnış olmaz fakat çinin içişlerine daldığında halim selim bir zamanki küylüler gibi saf insanlar ile karşıya kalabalirsizi çok nazik erkeklerle el sıkızmaz eski çinliler bu da budanın islami kültüründen kaynaklaniyor olabilir eski geleklerini devam ettiren çinlilerın sayısı azımsanmayacak kadar var beni tapınağa gütürdüler fabrika sahibi budanın heykeli namazda durduğumzu gibi heykelini yapmışlar ve onlara dedim buda müslüman sonrasında sapıtmalar olmuş birada kur’anın ayetlerini okudum onlara bana şüyle dedi senin bana anlatıkların budanın üğretilerının aynısır dedi ben doğrudur dedim kuranı okumasını iletince bende kur’an var pakistanlı bir iş adamı bana hediye etti dedi evet gerçekten çinlilerle iyi anlaşiyoruz onların içinde elbete kütü niyetli insanlar var devletın müslümanlara bakış açısı farklı uygurlara karşı sert tavırlarıyla meşhur olmuşlar ama halkı devletten ayrı tutmak lazım dedkodu yok kavga yok kütü kelime kulanmak yok şehirleşmede hızlı ilerleme var hem halk hem devletçe hızlı gelişmeler hgızlı zenginleşmeler var

 2. bismillah deyip katarda başlamak istiyorum,aktarmalı 09/04/2014 gidiş hong kong a ve guangzhouya ve 150 saattan fazla çin şehirlerine daliyoruz,yatakli otobüsle ve trenle.katara varıyoruz,minicik güz kamaştıran bir şehir.havaalanı büyüklüğü ve güz kamaştıran minicik şehirin gece renkli ışıları.minicik şehirin güz kamaştıran ekonomisi,fazla diyecek birşey yok.hong konga uçuyoruz 9 saat yolculuk,9 saat sonra hong konga variyoruz,üzerimde geçen yılda yaırdığım hong kong ve yuen RMB i var,zorluk çekmemek için hazır yanımda,şehir merkezıne inmek için 21 A numaralı otobüse gittim 33 hong kong dolar otobüs ücreti vererek otobüse bindim sakın taksiyle gitmeyin pahalıdır,21 A sizi kowlon parkına ucuz otellerın yanında hong kongun en büyük mescidi yanında bırakır,hemen karşısında ucuz oteller var,eğer lükse çok bağımlı değilseniz,o ucuz oetelleri tercih edin,klasik oeteller okadarda idare edeceksın,pazarlık yaparsanız banyosu içinde 150 hong kong daları yani 43 tl ye tutarsınız.diğer lüks otellere gidersenız para yetiştiremezsınız,oeteli garantiye alın,sonra pahalı yemekler çinden çok pahalı,hong konga gidenler bilir çok pahalı elektronik hariç herşey ateş pahası,hong kong bir avrupa şehri olarak tanımlamak yalnış olmaz inglizleşmiş bir şehir 50 yıl inlizler sümürüsü altında kaldı,çinden farklıdır insanları,uyanık 3 kuruşluk birşeyi bin kuruşa verse acımaz,yabancıların zaif yünlerini tesbit etme yetenekleri harika hemen iğnesini batırır,dünek şeytanlıkları meşhur.

  Hong kongda kowlon parkı harika güzeliğe sahip,geceleri parkta dolaşmak insana zevk verir, o sesizlik sabah olunca yerini değişik kuşların ütmesine bırakır,hong kong geceleri gündüzleri sıcak,havalar bulutlu olabilir sesiz yağmur tanecikleri yağabilir,fakat insanlarıı genelde incitmez,gece sabahlara kadar insanlardan hali kalmaz,sabahlara kadar insanlar dolaşır sabah namzı yaklaşınca hong kong un en değerli yerde yapılmış 3 katlı mescidi kowlunun içinde,ana caddenın kenarında,namaz kılarket bir tarafta imamın okuduğu harika kur’an sesi,diğer tarafta kowlon parkındaki üten kuş sesleri bir birine karışıyor,bambaşka bir zevk,sabah namazı olunca hersabah namazında camiye gelen sakalı takalı insanlar oluk oluk camiye akıyor,hong kong mescidi büyük onun dışında toplam mescid sayısı 4 2 sıne gittim diğer 2 sını gürmedim ,cumartesi pazar günleri tatil olduğu için islama giren çinliler kowlon parkına pikniğe gelirler,her müslüman bir çinli birkaç açık saçık çinliği beraber getırır islama ısındırmak içın,park içınde cemaatle namaz kılarlar ufak teflerle zikir yaparlar,yani her tarafa dağılırlar,bu tüm cami çevrelerınde mevcut,

  Hong kongun ledli renkli geceleri,tüm büyük markaların diktiği yüksek binalar,sahile giden yabanci ve hong kong lular stres atmak için adeta yarışiyorlar.metrolarla yolculuk hayatlarının bir parçası haline gelmiş,otobüslerle yolculuk cazip değil,hong kong un denizi ağaçlarla kaplı ormanları şehir içinde renkli ledleri güdlelenleri dağlık düzlük ve deniz iç içe ne diyeyim çok güzel,ama istanbul bana daha güzel ve bir olduğu kanaatı var artık hong kong tan üç saatlık bir yola çıkıyoruz sehenzen ve guangzhou ya yolculuk başliyor nisan 15 ınde 2014 fuar başliyor,otel fiatları uçuk,ana baba günü,200 bin civarında iş adamı gelme günü,3 4 katlı yeraltı metro yolculuğu var sabah fuara akşam otele uyanık çinliler iş başında genelde afrika asya ülkelerınde arap ülkelerınde gelen yabancılar xıaobei semt ismi ama okunuşta şawbei olarak konuşman lazım yoksa çinliler senden anlamaz o semte gittiğinizde xıaobei güsterın onlar anlar o semte müslümanlar mescid açmışlar ufakli tefekli mescid idare eder müslümanların lokantaları var namaz kılmaktan zorluk çekmezsınız hem çinli hemde türyide arap ülkelerınde lokanta açanlar var ben çinli ve ara sokaklarda müslüman lokantalarına gidiyordum ucuz ve temiz lokantalar var ev için bişeyler almak isterseniz oralarda fiatlar iyi fiatlar konusunda birçok yere bakarak uygun fiarlarla alabilirsiniz,şawbwi ye yakın otobüs ve otobüsler terminalleri var tren terminalı var 550 nolu otobüsle çok yakın 550 nolu otobüsün son durağı,çinde kütü şeyler konusunda eskiye güre halk hep ticarete yüneldi devlet halkı ticarete yüneltiyor bimem şawbei benim için istanbula yakın bişehir gibi mülüanların çok olduğu bir bülge marketler hep o bülgelere odaklanmış otobüslerle yolculuk daha ucuz metro pahalı otobüse nazaran fuar 5 gün hergün sabah fuara akşam otele bitaraftan elinde çanta kataloğ toplama sırası kart ver kart al inglizcen varsa orada rahatsın az ise zorluk çekiyrsun hiç yoksa adres ve cataloğ almanın dışında başka yapılacak birşey yok.

  sıra jıangsu da chengzhou ve zhenjıan ve yiwo ya gerçekten tüm şehirlerde çin şehirleşmede harikalar yaratiyor ekonomik olarak en büyük yükseliş çinin ve dev binalar çift gidiş gelişli yollar tüneller harika halk ve hikimette hızlı gelişme var ticarete bayanlar ün planda patronluk genelde bayanlarda. çok şehire gittim hepsini yazmak beni yoracağı için bununla yetindim hızlı trene bindim zevkli geçti,geri dünerken yiwoya gittim 4 gün yiwoda kaldım şehir hep market bu yıl bambaşka olmuştu 3 km lık bir markette 50 000 işyeri olduğunu süylediler doğru yalnış bilmem ama çok uzum ve 4 5 katlı ufak ufak işyerleri ne ararsan bulursun sözü yerine bir deyim 30 000 civarı arap var türkiyede giden var tüm islam ülkelerıne gidenler var oradada zorluk çekmek yok yuçinke gittim ve yataklı otobüse yer ayırdım tekrar guangzhou ya ertesi gün yola çıktım siyahlar araplar ve ben yataklı otobüsle 17 saat civarı gangzhoya ulaştık bir taraftanda resimler çekiyorum yanımda yiyecek falan pirinç ununda yapılmış kaç ekmek aldım o ekmekleri yalnız müslümanlar yapiyor ekmeği ekmekle yiyen sadece biz müslüman ülkeler var orda çinliler ekmek yemez tabi bazılarını alıştırmışız çinlilerden son olarak gaungzhouya geldın bu yıl hiçbir şeyimi kayb etmedım sevindim sıra eve hediyelik bazı şeyleri alayım derken çok güzel boncuklu el çanda torunlara aldım ve metroya geldım çantaları yanıma bıraktım çok yorgundum ve metrobüs geldi çantaları bıraktığım yerde unuttum çok yorgundum biner binmez hareker edince eyvah çantalar giti tekrar geri geldım malesef çantaları bririleri alıp gütürmüş polis molis gitti çantalar bu yılda zayiattan kutulmadık hırsızlık olayları oluyor ayriyetten pasaportunuzun kayb etmeyin yeter eğer pasaportu kayb ederseniz işin içinde çıkamazsınız perişan olursunuz para için pantolunu ün tarafında cep yapın ve paralarınızı oraya yerleştırın cüzdan hikaye jilet ataıp cüzdanı cepten çıkarmak çok kolay ordaki hırsızlarda çok profesyoneldır tekrar hong kong a dünüyoruz son uyarı hong kong da elektronik fiatları iyi ama işin ekliyseniz kandırılmiyacağınızı kesin eminseniz sorun yok hon kong esnafı annesini boyatıp babasına satacak kadar üçkağıtçılar bende süylemesi size bir tavsiye yeniyseniz 15 günlük yiyecek birşeyler valizinize yerleştırın ve onunla idare edin fazla para çinlilere kaptırmayın.bu yıl ki gezim bu kadar allaha emanet olun

 3. merhaba, çinde dolar mı bozdurdunuz? bir arkadaşım eski dolar kabul edilmiyor bankalarda dedi? bilginiz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe