Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

BM Dünya Turizm Örgütü(UNWTO) tarafından bu hafta açıklanan Dünya Turizm Barometresi’ne göre, hemen hemen tüm kaynak pazarlar 2017 yılında daha yüksek turizm harcaması bildirirken tüm dünya bölgelerinde uluslararası turizme yönelik güçlü talebin devam ettiği görüldü. Hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomilerde büyüme görüldü, yurtdışına seyahat ise hızlandı, ABD 12 milyar dolar daha fazla harcama gerçekleştirdi.

Çin ise bu yıl 8 milyar dolar daha fazla harcama gerçekleştirerek dünyadaki en büyük harcama sahibi olarak liderliğini pekiştirdi. Rusya Federasyonu 7 milyar dolar daha fazla harcama gerçekleştirirken Brezilya ise 5 milyar dolar daha fazla harcadı. Her iki ülke için de geçen yıl gerçekleştirdikleri harcamalara göre bir sıçrama mevcut. Güçlü turizm harcamaları, gelişmiş bağlantı, artan vize kolaylığı ve küresel ekonomik yükselmenin bir yansıması.

Raporda da vurgulandığı üzere, en büyük 25 kaynak pazarın tamamı 2017 yılında uluslararası turizme yönelik yüksek harcamalar bildirdi. Çin, yurtdışı harcamalardaki liderliğini 258 milyar dolarlık (yerel para biriminde% + 5) harcama ile pekiştirmiş oldu.

Diğer üç BRIC (Berzilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ekonomisi de 2017 yılında harcamayı önemli ölçüde artırdı. Rusya Federasyonu (+% 13), birkaç yıl süren düşüşün ardından 31 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Brezilya (+% 20) güçlü bir şekilde toparlandı ve 19 milyar ABD doları harcama ile sekiz sıra yükselerek on alıncı oldu. Hindistan,% 18 artışla 18 milyar dolara yükselirken ve sıralamada dört sıra birden yükseldi.

“Gelişmekte olan önemli pazarlar büyümeye ve piyasa çeşitliliğine katkıda bulunuyor”

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili “Gelişmekte olan ekonomiler turizmin gelişiminde önemli bir rol oynuyor ve Rusya Federasyonu ile Brezilya’nın toparlanmasını ve Hindistan’ın süregelen yükselişini görmekten memnuniyet duyuyoruz , çünkü gelişmekte olan bu önemli pazarlar birçok destinasyonda büyümeye ve piyasa çeşitliliğine katkıda bulunuyor” dedi.

Gelişmiş ekonomiler, Amerika’nın (dünyanın en büyük ikinci dış pazar) (% 9) liderliğindeki 2017 yılında da güçlü bir performans gösterdi. ABD’li gezginler uluslararası turizme 12 milyar dolar daha fazla harcayarak 135 milyar dolar harcadılar. Almanya (3. en büyük pazar) ve Birleşik Krallık (4.) harcamaları % 3, Fransa (5.), % 1 arttı.

Avustralya (6.) % 7 ve Kanada (7.) % 9 artış bildirdi. Kore Cumhuriyeti (9.) harcamalarını %9 arttırarak ilk 10 içerisinde yer aldı. İtalya (10.) % 6 oranında bir artış gösterdi. İlk 10’un dışında ise İsveç (% + 14) ve İspanya’nın (% + 12) turizm harcamalarının önemli ölçüde arttığı görülüyor.

Dış turizmdeki bu güçlü sonuçlar, 2017 yılında uluslararası turistlerin % 7 oranında artmasına ilişkin olarak da tutarlılık gösteriyor. Geçen yıl varış oranlarının %8 artış gösterdiği Avrupa için seyahat talepleri de özellikle yüksek.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz