Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu yaz nereye gitsem diye düşünüyorsanız Türkiye’nin en ünlü internet fenomenlerinin yorumlarını mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İşte internet fenomenlerinin yaz dönemi tatil önerileri

Duygu Sar (Biz Evde Yokuz)

Her sene Karadağ’a Avrupa Birliği’ne girdi / girecek söylentileri ile eyvah vize geliyor diye kalbimiz ağzımıza geliyor. Ülke AB ile müzakereleri epey ilerletti, çok yakında girecek. Euro’ya zaten çoktan geçti. Diyeceğimiz o ki, kapı kapanmadan bu yaz mutlaka Kotor’a gidin. Ülkenin Euro kullanmasına ve Türk Lirası’nın değer kaybına rağmen hala uygun  kalan harika bir Avrupa kaçamağı. 

Peki Kotor nasıl bir yer? Adriyatik Denizi’nin en büyüleyici yerlerinden biri. Kotor’u ortacağda Venedikliler kurmuş. 350 seneyi aşkın burada kalan İtalyanlar dünyanın en güzel körfezlerinden birin olan Boka’ya şiir gibi bir kasaba kurmuşlar. Kotor taş mimarisi, yüksek surları, dik yamaçları ile peri masalı gibi bir yer. Şehir UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Komşusu Dubrovnik’e çok benziyor, biraz daha ufak. Zaten Dubrovnik’e uğrayan cruiseları çoktan çalmaya başlamış bile. Yemeklerde de 100 senelik Osmanlı etkisini hissedeceksiniz. Kotor’a geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken birşey de çok özel bir yer olan Boka Körfezi’ni dolanmak. Dimdik göl dağların sarmalaması sebebiyle göl gibi görü. en, suyunun dalgasızlığı ve etrafındaki yansımalar nedeniyle çok değişik bir mavisi olan körfez de UNESCO Doğal Miras Listesi’nde. Körfezdeki bir diğer masal yer de Perast. Burada e kadar tarif etsek kelimelerin kifayetsizliğinin haksızlığına uğrayacak. Önerimiz hem Kotor’un, hem de Perast’ın görsellerine şöyle bir Google’da bakmanız. Özetle Perast ve Kotor’un evi Boka Bay, kendinize bu yaz geçebileceğiniz en güzel kıyak. Denize girmek, dinlenmek,  ve sindire sindire gezmek için en az 2-3 gün ayırın deriz.

Özlem Güsar (Oggusto)

Yurtdışında Türklerin neredeyse hiç gitmediği sessiz bir rotayı önermek istiyorum. Londra’ya arabayla 1.5 saat uzaklıkta olan Cotswolds bölgesi, doğa tutkunları için gerçek bir cennet. Prens Harry’den Kate Moss’a kadar İngiliz jet setinin haftasonları için vazgeçilmezi olan bölge adeta bir masallar diyarı.

Cotswolds, minik tepeleri ile sonsuzluk hissi veren yemyeşil vadileri ve koruma altındaki özel bahçeleri,  her kasabada bulabileceğiniz gastro pub’ları, İngiliz tarzının en güzel örneklerini sunan; Swan, The Manor gibi otelleri ile her zevke hitap eden bir bölge.  Steven Spielberg’in film çektiği Ortaçağ’da donup kalmış hissi veren Castle Comb, Broadway, Tetbury, Moreton in Marsh, Slaughters mutlaka görülmesi gereken yerler arasında..

Emrah AKIN (Gurmex.com)

“Biz Gurmex ekibi olarak her ne kadar yeme içme odaklı destinasyonlara ağırlık versekte genelde yeşilin ve mavinin her tonuna hakim daha sakin ve huzur dolu rotaları tercih etmeye çalışıyoruz. Günümüzde zaten ihtiyacımız olan en önemli şey huzur değil mi?

Dolayısıyla yurt içi önerisi olarak artık aramızda gönül bağı oluşmuş 2 destinasyon söyleyebiliriz. Birincisi Kaş ikincisi Bozcaada. Her iki destinasyonda gurme restoranları ile damak tadına düşkün insanlara da hitap ediyor.
Kaş pırıl pırıl denizi, etkileyici tarihi dokusu ve doğasıyla kalplerde o özel yerini her zaman koruyor. Özellikle daracık çiçekli sokakları, sırt sırta vermiş evleri, tepede tüm heybetiyle sizleri selamlayan Simena Kalesi, ev yapımı dondurmaları ve Caretta Caretta kaplumbağaları ile masalsı yer Kaleköy’e mutlaka uğramalısınız.

Bozcaada’ya olan sevgimiz ise çok başka. Daha feribottayken tüm ihtişamıyla bizi karşılayan Bozcaada Kalesini, surların zirvesine çıkıp Ege’ye doğru savururken saçlarımızı bizi sımsıkı saran rüzgarını seviyoruz. Rum mahallesinin Arnavut kaldırımlı sakız kokan dar sokaklarında bisikletle dolaşmayı, eski evlerin renk cümbüşlü duvarlarını, saçaklarından sarkan çiçeklerini seyretmeyi, organik pazarını, tereyağlı bademli ve damla sakızlı kurabiyelerini seviyoruz. Bağ ve bahçelerde turlamayı, dalından yediğimiz üzümleri, asmaların etrafında koştuğumuz çocukluğumuzu özlüyoruz.

Önünüzde sanki sonsuzluğa uzanan Ege Denizi, yanınızda en görkemli halleriyle rüzgar gülleri ve terk edilmiş bir deniz feneri. Burnunuzun ucunda toprak ve kekik kokuları ve yüzünüzü okşayan Bozcaada rüzgarıyla Türkiye’nin en güzel günbatımını bir kadeh şarap eşliğinde seyretmeyi seviyoruz.

Yurtdışı önerisi olarak ise huzur arayışımıza paralel olarak Karadağ, Hırvatistan Plitvice Milli Parkını ve Cinque Terre köylerini ziyaret etmenizi ısrarla öneriyoruz.

Alper Metin (Çelebi Alper

Yaz mevsiminde aşırı sıcaklardan uzak coğrafyaları tercih ediyorum. Temmuz ve Ağustos aylarında Kış mevsimi yaşanan Güney Afrika, Svaziland ve Botsvana seyahatim ideal hava koşullarında geçti. Sivrisinek yok, hastalık riski çok düşük, fiyatlar uygun. Yaz için diğer bir önerim Moğolistan. Dünyanın en bakir ülkesinde Kış koşulları zor ama Yaz mevsiminde hava ideal geçiyor. Issız bozkırlar, Orta Asya göçebe yaşamı, vahşi doğa ve ortak kökenlere dayanan bir kültürü görmek heyecan verici.

Fatma Ölçücü (Hayat ve Seyahat)

Bu yıl Ramazan Bayramı ‘küçük bir kaçamak’ olmaya daha uygun, o yüzden kısa Avrupa tatillerine çıkmayı tavsiye ediyorum. Okullar kapanmış olacağı için çocuklu aileler (veya çocuk ruhunu her daim koruyanlar) Disneyland Paris gezisine çıkabilirler. Avrupa’da okulların hala devam ediyor olması Disneyland’da kalabalıkların nispeten az olacağına işaret ediyor ve hafta içi gidildiğinde bu durum bir avantaja çevrilebilir. Disneyland’dan sonra ise Paris’in en romantik köşelerini keşfe çıkabilirsiniz.

Diğer tavsiyelerim ise Almanya Romantik Yol rotasının güney ucu Münih – Füssen – Rothenburg ob der Tauber, Avusturya’nın en romantik ve sanatsal üçlemesi Viyana – Salzburg – Hallstatt ve Fransa’nın masal kasabaları Colmar – Strazburg (Alsace) rotaları. Schengen vizesine yeni başvuracaksanız ve bir aksilik olmadan en az üç aylık çıkarsa, vizeniz yaz tatili boyunca ve Kurban Bayramı’nda da devam ediyor olacağından tek vizeyle yaz döneminde farklı Avrupa tatillerine çıkma imkanınız olacaktır.

Ferda Tangüder (İki Kadın Bir Dünya)

Yaz döneminde deniz güneş kum tatili isteyenlere önerim fazla uzaklaşmadan güney sahillerine inmek. Datça koyları ve Kaş çevresi deniz tatili için beklentileri fazlasıyla karşılayacak güzellikte. Kavurucu sıcakları sevmeyenler için alternatif rota olarak yaz döneminde beyaz gecelerin yaşandığı Rusya’yı veya özellikle doğa severlerin hayran kalacağı Norveç’i önerebilirim.

Öykü Yalçın (Öykü’nün Öyküleri)

Yaz dönemini başlatmak için kışın gidilmesi zor, yazınsa uzun beyaz akşamlar yaşayabileceğiniz kuzeyin kralı, Nordiklerin sultanı Kopenhag, Danimarka’yı keşfetmek için güzel bir adres.

Sıcaklar iyice bastırdığında yurt içinde Bozcaada’da serin sular ve şarap bağları arasında birkaç gün geçirip Polente’de gün batımı yapmak ya da Kaş’ın turkuazlığında mest olmaksa paha biçilemez.

Yaza vedayı ise İtalya Fransa sahil şeridinde Floransa, Cinque Terre, Nice, Cannes, Monaco, Monte Carlo, Marsilya’yı içeren bir road trip ile yapabilirsiniz.

Aslı Dumlu (Aslı’nın Yolları)

Yaz ha geldi ha gelecek derken..

Sonunda kavuştuk diyelim ben ve benim gibi tüm yaz severler olarak.
Favori mevsimim için henüz tatil rotalarınızı belirlemediyseniz sizler için küçük önerilerime kulak vermenizi rica ediyorum.

Deniz, kum, güneş mevsimi olan yazın ilk ayı haziran içinde birkaç günlük resmi de bir tatil mevcut, malumunuz ramazan bayramı.Hal böyle olunca eli çabuk tutup hemen bir tatil planı yapılmalı.Önerilerim; haziran ayı için yine bu ay içinde alışveriş festivaline de ev sahipliği yapan Singapur,( hem alışverişli hem deniz diyorsanız) yine uzak rota Malezya Langkawi, kısa yolculuklar olsun isterseniz avrupa destinasyonları İtalya, Fransa şeklinde olacaktır.Yine bunun yanında yurtiçi akdeniz ve ege bölgesi için sezonun başladığını belirtmeme sanırım gerek yok.

Hemen akabindeki temmuz ayı için rotalarınız yüksek sezondaki Tanzanya, Zanzibar, Kenya olabilir.Yine avrupa olsun bizim olsun derseniz kuzeyin nazlı kızı Finlandiya için çok doğru zaman.Yine yağmurların etkisini yitirmeye başladığı İngiltere, İrlanda doğru bir tercih olabilir.

Yakın olsun deniz olsun diyenlerdenseniz Yunan adaları hemen yanıbaşımızda bizi çağırıyor.

En favori rota agustos ayı için kuzey fiyordları.Yine safari isteyenler Kenya,Tanzanya rotalarından birini tercih edebilirler.Ülkemizde akdeniz ve egede tüm kıyı şehirleri muazzam bu mevsim bunu da ilave edelim.

Tatil rotası belirleme aşaması da tatilin kendisi kadar heyecan verici. Tadını çıkarın

Özlem Küçüközcan (Keyfi Güzergah)

Öncelikle yaz tatili için bütçe dostu 2 önerim olacak sizlere: Hey siz yurt dışı düşünenler! Euro ve doların alıp başını gittiği şu dönemde rotamızı vize istemeyen yerlere çevirirsek her konuda şanslıyız demektir! Bu yüzden benim 2 kez gittiğim ve çok sevdiğim Belgrad’ı tavsiye ederim. Hem yakın, hem yaşam ucuz, hem de eğlenceli! Bu sebepler bizim için son derece keyifli bir lokasyon olmasını sağlıyor. Berlin ve Paris kadar güzel caddeleri, harika bir coğrafi konumu, yemyeşil devasa parkları, her daim capcanlı bir hayatı ve renkli bir gece hayatı var. Hem tatil süreniz fazla ise güzel bir balkan turu da planlarsınız kim bilir! İşte o zaman tadından yenmez. Hem bütçe dostu hem de nefis lezzetleri tadarak harika bir tatil geçirebilirsiniz.

“Yok bana yurt içi lazım ayrıca ben denize girmek istiyorum.” derseniz de, bayram tatillerini göz önünde bulundurmazsak kesinlikle önerim Kaş! Kaş’ın eşsiz denizi ile nefis bir tatil geçirebilir, koyların tadını çıkarabilirsiniz. Kaş’da pek çok yapabileceğiniz aktivite mevcut. Tekne turlarına çıkabilir, ucundan Yunanistan havası alalım derseniz ise Meis adasına dahi geçebilirsiniz.

Bir diğer önerim ise vizesiz uzak diyarlardan: Endonezya’nın Bali adasıHaziran-Ekim aylarında gidilesi, eşsiz bir doğa, bambaşka bir kültür yolculuğu ve içinizi huzurla dolduracak bir tatil. Yaşam şartları bizle kıyaslayınca çok pahalı değil, hatta ucuz. Ama “Uçak biletini uygun fiyata bulmanız çok da kolay değil!” hatırlatmasını özellikle yapıyorum. Komple yenilenmek istiyor; konaklama, yeme-içme konularında sizi sıkıntıya sokmayacak bir tatil düşlüyorsanız buyrun!

Gülnur Dereli Gürbüz (Gezitta)

Bayram tatili, tam da yazin başladığı dönem olan Haziran’in ortasina denk geldigi icin size en güzel önerim yaz tatilini de açacağınız rotalar olacak: Ege kıyıları ilk etapta en güzel alternatif olabilir. Aman cebinize ve cüzdaniniza da dikkat edin diyorum akabinde:) En sonki Ramazan bayrami tatilinde Çeşme yerine Sakiz adasi’nda kaldigimi de belirtmek isterim…

Eğer sakin ve kafa dinlemelik bir tatil isterseniz Datça ve Selimiye kıyılarını öneririm, ama Ege’deyken Schengen vizeniz de varsa bir Yunan adası da tadindan yenmez. Çeşme’den Sakız adası, Bodrum’dan Kos adası, Datça’dan Simi Adası, Kuşadası’ndan Samos adası’na ya da Rodos’a geçebilirsiniz…

Ama yakin alternatif isterseniz Gelibolu Güneyli ya da Keşan Gökçetepe kiyilari da güzel alternatif olabilir hem kamp yapmak icin hem de kafa dinlemek icin…

Herkese iyi tatiller simdiden!

Emrah Apaydın (Gezgin Rehberler)

Bu seneki yaz tatilinizi nerede geçireğim diye düşünüyorsanız. Size bir önerimiz var. Eğer bizim gibi küçük çocuklu bir aile iseniz hem gezi alternatifi bol hem otel ve pansiyon çeşitliliği fazla olan Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz sizin için bir alternatif olabilir. Burada geçireceğiniz bir haftalık bir tatil size iyi gelecektir.

İsterseniz bir pansiyonda, isterseniz bir bungalow evinde ya da bir kamp alanında seçim sizin. İster dalgalı bir deniz, isterseniz özellikle küçük çocuklar için dalgasız bir deniz. Adrenali seviyorsanız Baba dağından yamaç paraşütü ile özel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Başka bir alternatif ise Ölüdeniz’den kalkan teknelerle Mavi Mağara, Kelebekler Vadisi, Akvaryum Koyu, Saint Nicholas Adası, Soğuksu Koyu ve Deve Plajını gezebilir ve harika bir vakit geçirebilirsiniz. Fethiye’nin alternatifi bol isterseniz, Off-road turu veya ATV turları ile zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Eğer araç ile gelecek iseniz Muğla ve çevresinde görülmesi gereken değerli antik kentler var. Seçim sizin.

Serdar Köseoğlu (Seyahat Dergisi)

Bu yıl son zamanların en sıcak yaz aylarından biri olacağı söyleniyor.Ramazan bayramında yurt içi tatil düşünenler için Karadeniz iyi bir alternatif olabilir.Popüler yerler dışında Sinop veya Zonguldak’ta bulunan gizli kalmış harika koylar tercih edilebilir.

Yaylalar yine Karadeniz‘de tercih edilecek yerler arasında.Yaylalar için Ayder yaylası, Perşembe yaylası, Pokut yaylası veya Kiraz yaylası tercih edilebilir.

Kübra Karatatar Diker (Kurumsal Turist)

Yaz döneminde yurt içinde seyahat etmek konusunda önceliğim sakinlik ve huzur. Kazdağları, bu arayışta olanlar için ilk önereceğim yer. Hasan Boğuldu Şelalesi gibi mangal dumanının merkezi olan noktalara uğramamak koşuluyla, milli park yakınlarındaki köylere yapacağınız bir hafta sonu kaçamağının bile bünyenize çok iyi geleceğine eminim.

“Denizsiz bir yaz tatili düşünemiyorum.” diyenleri huzurun adresi Datça’ya alabiliriz çünkü burada bayram kalabalığında bile kimselerin olmadığı koylar bulmak mümkün. Yaz sıcaklarının en hararetli hissedildiği zamanda kaçmanızı önereceğim yerler ise üşümeyi tekrar hatırlayacağınız Rize ve Artvin. Gözünü uzaklara diken, rotasını tropiklere çevirmek isteyenlere tavsiyem, Afrika’nın göz bebeği  Zanzibar. Mayıs ayı ile birlikte yağmurların da dinmeye başladığı adada Haziran-Ağustos arası en yüksek sezon ve tüplü dalış için en iyi zaman olarak gösteriliyor. Türkiye’den direkt uçuş bulunması, kapıda vize alma kolaylığı ve muadili adalara göre daha düşük fiyatlı konaklama alternatifleri sunması sebebiyle tercih edilebilir.

cortosafaristanzania.com’dan alınmıştır.

Gizem Dadalı (Gizem Dadalı)

Bayram tatili yaklaşırken hala bir programınız yoksa size çok güzel bir lokasyon önerim var uçak bileti almanızı gerektirmeyen feribotla hemen geçebileceğiniz: Midilli Adası. Turkiyeye en yakın yunanistan adası olan midilli, tarihi yapıları mas mavi denizi ve mutfağıyla herkesin gönlünü feth etmeye aday bir ada.

Benim adada ki en favori bölgem unesco dünya mirası olarak kabul edilen ” Molivos “. Arnavut taş kaldırımlarıyla sakin ama bir o kadar keyifli,  gerçek yunanistanı sonuna kadar yaşayabileceğiniz tüm özelliklere sahip nokta. Plajının ücretsiz ve konaklama seçeneklerinin de diğer yerlere göre çok uygun olduğunu düşünürsek euronun alıp başını gittiği şu günlerde çok keyifli bir tercih olacaktır.

Nilgün Karakaş (Yesempatik)

Yazın en gidilesi lokasyonlardan birisi kuşkusuz ki Yunan Adaları.. Ege kıyılarından feribotla kolaylıkla ulaşılabilecek bu adalar arasından Rodos benim için bir adım önde. Adanın dört yanı plajlarla çevrili olmasına rağmen ulaşım konusunda sıkıntı yaşayanlar için şehir merkezindeki Elli Beach dahi yeterli olacaktır. Tertemiz denizi, cüzi fiyatları ile deniz güneş kum tatili sevenlerin imdadına yetişiyor. Ayrıca şövalyeler döneminden kalan kaleler ve tarihi yapıları gezmek de bir o kadar keyifli.. Günün yorgunluğunu tavernalarda atmak da cabası.. Greek salad, caciki, musakka, kabak kızartması ve bilimum taze deniz ürünlerine eşlik eden uzo da vazgeçilmezlerden. Bu arada nefis frappelerini ve dondurmalarını da unutmamak gerek. Yaz sıcağında ferahlamak için bire bir..

Rodos Adası hem deniz tatili, hem kültür gezisi, hem de gurme turu açısından avantajlı, bir taşla 3 kuş vurulacak bir rota, denemekte fayda var..

Pınar Güloğlu (@Girlfromplanetearth)

Yaz geliyor, hepimiz tatil için araştırma ve plan yapmaya başladık. Malum, Uzak Dogu muson doneminde olacagi icin yagisli ve keyifsiz olacaktir. Amerika vizeniz varsa Miami guzel bir alternatif olabilir. O kadar uzaga gitmeden sakin,  bol dinlenmeli bir tatil istiyorum diyorsaniz ve henuz yapmadiysaniz, deniz güneş kum konsepti için sizlere önerim, Akdeniz’den başlayarak Ege’nin en ucuna kadar en bakir ve sakin koyları keşfetmeniz. Kendi aracinizla seyahat ederken yol ustunde bulup gireceginiz adi sani bilinmedik koylar size cennetteymis gibi hissettirecek.

Yok ben sicaga katlanirim illa yurtdisi olsun diyorsaniz Urdun ve Misir, Kizildeniz’in turkuaz sulari ve sualti zenginligiyle sizi cezbedebilir. Tarihi dokusuyla da fazlaca ilgi ceken bu iki ulkeden Urdun’un vizesiz olmasi ve Misir vizesinin minimum 40 gunde çıkıyor olmasını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Deniz tatili disinda ben yesil asigiyim diyenlerdenseniz, Karadeniz guzel bir alternatif olabilir. Ama orada da butun paket turlarin goturdugu ve artik tadi kalmayan Uzungol yerine cok daha sakin olan Pokut, Sal, Gito ve Samistal Yaylalari’ni kesfetmenizi ve imkaniniz varsa kamp yaparak Karadeniz’in essiz dogasinin tadini cikarmanizi oneririm. Herkese şimdiden bol tatilli, harika bir yaz dilerim.

Esra Berber Başlar (Esra Geziyor)

Yaz dönemi için benim seyahat önerim hep adalar. Vakti az olup değerlendirmek isteyenler feribotla Çeşme’den 30 dakikada Sakız Adası’na ya da Bodrum’dan 20 dakikada Kos Adası’na geçebilirler. Biraz daha uzun zamana sahip olanlar Barselona ve Palma Adası ikilisine seyahat edip hem deniz hem şehir tatilini bir arada yapabilirler. Çok daha fazla zamanı olanlara ise favorilerimden Sri Lanka’yı öneririm. İster online ister kapıda vize alarak Sri Lanka’nın el değmemiş doğasını baştan başa keşfedip, harikulade çaylar tadıp, dünyanın en iyi tren yolculuklarından kabul edilen Kandy-Ella rotasını yapmak inanılmaz bir deneyim yaşatıyor. İsterseniz Sri Lanka’dan dönüş yolunu uzatıp Maldivler’de su altının zenginliğiyle de mest olabilirsiniz. Yeter ki yakın uzak farketmeksizin bir adaya gidin. Ada havası iyi gelir 🙂

Yılmaz Bozan (Yılmazbozan.com)

Benim önerim İrlanda Dublin üzerine olacak

Tarihi dokusu ve fantastik gezilesi yerleri ile İrlanda! Mutlaka buraya gitme imkanınız var ise aşağıda gidilesi yerleri sıralıyorum.

Dublin başkenti, bir çok tarihi mekan, kale ve eğlence mekanı ile vaktinizin çoğunu burada geçirebilirsiniz.

Bölgeye adını veren ve Guinness Rekorlar Kitabı’na adını veren Temple Bar ilk durağınız olmalı. Burada etnik canlı müzik eşliğinde tarihi bir gezinti yapacaksınız. Bu barın diğer bir özelliği ise Gitarist Dave Browne 114 saat sahnede kesintisiz gitar çalarak Guinness rekorlar kitabına girmiştir.

Temple Bar bölgesinde bir çok gezilecek mekan var, hepsini ziyaret etmenizi öneririm. Sonraki planınız Dublinia olmalı, burası Viking ve Medieval tarihini merak edenler için görsel şölen yaşayacağınız bir müze. Keyifle gezeceğinizi düşünüyorum.

Şehir merkezinde gidilecek en güzel kale Dublin Kalesi, burası da tarihi dokusunu korumakta ve büyülemektedir. Gerek rehber gerek rehbersiz dolaşabilirsiniz. Şehirde bir çok Cathedral var ama “Christ Church Cathedral” en iyilerinden, burayı mutlaka gezmenizi öneririm.

Harry Potter filminde bir kütüphane sahnesi vardı, işte o kütüphane sahnesi ve “book of kells” ismi ile de bilinen tarihin en eski kütüphanesi ülkenin en iyi üniversitesi Trinity College’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Doğa düşkünleri için şehir merkezinde uğrayacağınız ST. Stephen’s Green parkda dinlenebilir, kuğular eşliğinde yapay gölde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Biraz daha şehir merkezine yaklaşık 10 KM ötede Phoneix Park da ise Geyik görmek isterseniz gidebileceğiniz harika bir park. Bisiklet ile yaklaşık 3 saatte ancak bitirebilirsiniz

İlk olarak aklıma gelen ve ortalama 3-4 gününüzü alabilecek etkinlik içeriğini yazmaya çalıştım, umarım beğenirsiniz.

Eylül Tunç (Instagrammer)

Yaz tatili denince akla deniz geldiği için hem muhteşem plajlara sahip hem vizesiz gidilebilen rota önerim Karadağ. Budva ve Kotor şehirleri doğası, denizi ve lezetli yemekleriyle yaz tatili için oldukça keyifli olacaktır. Döviz kurlarındaki artış Avrupa ulkerinde tatili pahalılaştırdığı için diğer bir deniz tatili önerim biraz daha uzun süresi olanlar için Tayland ve Filipinler. Hem konaklama ve yeme içmenin ucuz olduğu hem de mavinin her tonunu görebileceğiniz sayısız plaj alternatifi sunan bu iki Güneydoğu Asya ülkesini yaz tatili planı yaparken değerlendirebilirsiniz.

Ege Şahin (Egeli Gezgin Ege)

Bu yaz da her sezon olduğu gibi Yunan Adaları en gözde tatil rotalarından biri olacak. Her ne kadar döviz artışı olsa da hala tatil yapmak için sebeplerimiz fazlasıyla var. Benim önerim, bize en yakın Yunan Adaları’ndan Sakız, Samos ve Midilli Adaları. Her birinde masmavi denizler, taze deniz ürünleri ve samimi ada yaşamıyla keyifli bir tatil sunuyor.

Deniz Tarhan (Hohhoyyt)

Ben yaz mevsiminde çoğunlukla Türkiye’deki kıyı bölgelerine ve Avrupa ülkelerine seyahat etmeyi tercih ediyorum çünkü yaz aylarının en güzel yaşandığı yerler buralarda. Haziran ayında gün ışığından maksimum faydalanabileceğiniz, doğasıyla büyüleneceğiniz İzlanda gibi kuzey ülkelerini tercih edebilirsiniz. Temmuz için uçsuz bucaksız lavanta tarlaları ve şarap bağlarıyla Fransa’nın Provans bölgesini tavsiye edebilirim.

Ağustos ayında ise Yunanistan’ın Halkidiki yarımadasına gidilebilir. Ücretsiz plajları, turkuaz denizi ve muazzam doğasıyla herkesin çok seveceğini düşünüyorum. Türkiye’de, özellikle Kuzey Ege’deki tatil beldeleri sıcaklık açısından daha ideal ve fiyatlar da Güney kıyılarına göre daha hesaplı, Ayvalık ve Assos çevresi benim favorilerim. Tropik bölgelerde tatil hayali kuranlar için ise yazın diğer tropik adaların aksine güzel havalar vaat eden Zanzibar’ı öneririm.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz