Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin Bilimler Akademisi’nin bir üyesi olan Bao Weimin, Çin’in en iyi uzay yolculuğu araştırmacılarının, insanların dünyanın herhangi bir yerine bir saat içinde seyahat etmesine olanak tanıyan yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını duyurdu.

Duyuru, bu hafta bir konferansta, dudak uçuklatan teknolojinin önümüzdeki onar yıllık dilimlerde gerçeğe dönüşebileceği duyurdu. Fuzhou’daki 2020 Çin Uzay Konferansı’nda konuşan akademisyen, olağanüstü yolculukların 2045 yılına kadar bir havayolu uçuşu yapmak kadar rutin hale gelebileceğini söyledi.

Çin Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi’nin Bilim ve Teknoloji Komisyonu’nun da direktörü olan Bao, hipersonik uçuş teknolojisinin ve yeniden kullanılabilir taşıyıcı roket teknolojisinin ulaşılacak yüksek hedef için çok önemli olacağını açıkladı.

2045, gelecekte uzun bir yol gibi görünse de, önemli teknolojik gelişmelerin ilk diliminin 2025 yılına kadar gerçekleştirilmesi gerektiğinden, projenin nasıl ilerlediğini çok geçmeden ortaya çıkarmalı.

Akademisyen ayrıca, 2035 yılına kadar, uçak benzeri uzay yolculuğunun, binlerce kilogram kargo ve yolcunun sevk edileceğini görecek kadar artacağını belirtti.

Bundan on yıl sonra, uzay yolculuğu için genel sistem tamamen tamamlanacak ve işler hale gelecektir. Tam hızda çalışırken, sistem her yıl on binlerce yolcuyu içeren binlerce uçuş gerçekleştirebilir.

Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yetişmeye ve 2030 yılına kadar büyük bir uzay gücü olmaya çalışıyor. Son yıllarda uzay uçuşlarını daha ekonomik hale getirmek için birkaç adım attı. Yeniden kullanılabilir roketler geliştiriyor ve bu ayın başlarında yeniden kullanılabilir bir uzay aracını başarıyla fırlatıp indirdi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz