Çevrimiçi Seyahat Acenteleri; Arama, Ücretler ve İndirim Uygulamaları Konusunda Uyarılıyor 1

İngiltere’deki Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun soruşturması Ekim 2017’de başladı ve sekiz aydır devam ediyor, şimdi ise “yaygın endişe” oluşturduğu söylenen bir dizi öğeye odaklanıyor.

Eylemlere yönelik hiçbir site ismi verilmezken, CMA, bir dizi siteye eylemlerini düzelttiklerinden emin olmak üzere “uyarı mektupları” gönderdiğini belirtti.

Ajans, bu adımın OTA’ları “adil olduklarından ve tüketici koruma kanunu ile uyumlu olduklarından emin olmak üzere şartlarını ve uygulamalarını gözden geçirmeye” zorlamak için tasarlandığını söyledi.

OTA’lar talebe uymazsa, icra eylemi mümkün. CMA, “Tüketici markaları ve pazarlama taktikleriyle ilgili şikayetleri ele alan bir düzenleyici olan Reklam Standartları Kurumu, soruşturmaya katılıyor” dedi.

İnceleme altındaki konular

Rekabet ve Piyasalar Kurumu, uyarıları ve diğer eylem tehdidini tetikleyen dört özel alan belirdi:

Arama sonuçları: Otellerin nasıl sıralandığı, örneğin, arama sonuçlarının, müşterinin siteyi ödediği komisyon tutarı gibi, müşterinin gereksinimleriyle alakalı olmayan faktörlerden ne ölçüde etkilendiği.

Zorlama satış: Aynı odaya kaç kişinin baktığını, kaç oda kaldığını veya bir fiyatın ne kadar süre kaldığını iddia edip edemeyeceğini, oda müsaitliğine dair yanlış bir izlenim yarattığını veya müşterileri bir rezervasyon kararına dönüştürdüğünü iddia ediyor.

İndirim iddiaları: Sitelerdeki indirim iddialarının müşteriler için adil bir karşılaştırma sunup sunmadığı. Örneğin, iddia yalnızca kısa bir süre için mevcut olan veya müşterinin arama kriterleri ile alakalı olmayan daha yüksek bir fiyat temeline dayanabilir. Örneğin, haftasonu için daha yüksek bir oda fiyatının, müşterinin aradığı hafta içi gün oranıyla karşılaştırılması gibi.

Gizli masraflar: sitelerin müşterilere ilk olarak gösterdikleri fiyatta tüm maliyetleri içermemesi veya kişilerin daha sonra vergi veya rezervasyon ücretleri gibi beklenmedik ücretlerle karşı karşıya olup olmadıkları.

Expedia Group’un bir yetkilisi; “CMA’nın duyurusunun farkındayız. Expedia Group sürekli olarak Expedia.co.uk’de uygun fiyatlarda cazip, anlaşılır ve anlaşılması kolay yollarla çekici seyahat seçenekleri sunmayı hedefliyor. bilinçli seyahat seçenekleri yapabilir.

“Expedia, bu tüketici sorunlarıyla ilgili olarak CMA ile çalışmaya devam edecek, çünkü seyahat sektöründeki araştırmalarına devam ediyor” dedi.

Booking.com ise yorum isteğine yanıt vermedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

  1. Ülkemizde de turizm sektöründe hatta farklı birçok kategoride bu tarz manipülatif uygulamalar mevcut. Bizdeki çevrimiçi uygulamalara da en kısa zamanda ciddi düzenlemeler getirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe