Çevrimiçi Seyahat Acentaları %85 Daha Fazla Hizmet Satışı Gerçekleştirdi 0

Çevrimiçi (Online) Seyahat Acentaları (OTAs) online promosyonel pazarlama (merchandising) alanında çarpıcı bir değişime öncülük ediyor. 2015 yılının ilk 3 çeyreğinde Amadeus Bilişim Teknolojileri Grubu, seyahat acentaları aracılığıyla satılan yardımcı hizmet satışlarında %85’lik bir artış olduğunu gördü. Bu eğilim gösteriyor ki; artık çevrimiçi seyahat acentaları promosyonel pazarlama alanında büyük bir oyuncu haline geliyor.

2014 ile karşılaştırıldığında ürün tekliflerine yardımcı hizmetleri de entegre eden çevrimiçi seyahat acentalarının sayısı üç kat arttı.

Bundan kısa bir süre öncesine kadar çevrimiçi seyahat acentaları tarafından yapılan yardımcı hizmet satışları çok kayda değer değildi, bugün ise; her 100 uçuş rezervasyonunun 15’ine yardımcı hizmetlerin de dahil olduğunu görüyoruz, belirli uçak firmaları için ise bu sayının 30 ‘a ya da 40’a kadar yükseldiği görülüyor. 2014 ile karşılaştırıldığında ürün tekliflerine yardımcı hizmetleri de entegre eden çevrimiçi seyahat acentalarının sayısı üç kat arttı.

Amadeus Promosyonel Pazarlama (Merchandising) ve Kişiselleştirme Müdür yardımcısı Pedro Espin; bu değişimin müşteri talepleriyle ortaya çıktığını ve önemli sayıda havayolu firmasının da yardımcı hizmetleri küresel dağıtım sistemleri (GDS) için uygun hale getirdiğini söylüyor.

Çevrimiçi seyahat acentaları rekabette kalabilmek için sürekli olarak kullanıcı deneyimini geliştirmeye ihtiyaç duyuyorlar, eğer ben pencere kenarı bir koltuk istiyorsam ya da fazladan bir bagajım varsa ve çevrimiçi bir seyahat acentası bana bu seçeneği sunmuyorsa, o halde ben de birkaç tık’la başka bir seyahat sağlayıcısı bulabilirim” diyor Esprin

Ayrıca Çevrimiçi seyahat acentaları, promosyonel pazarlamanın kolay ve iyi bir iş olduğunun farkına vardılar. Örneğin; “Logitravel” yardımcı hizmetler ve aile tarifeleri sayesinde gelirlerinde %5 ile 15 arasında bir artış beklentisinde olduğunu açıkladı.

İyi haber şu ki; havayolları da bu eğilimden fayda sağlıyor. Amadeus sistemi sayesinde zaten 60’tan fazla havayolu şirketi, yardımcı hizmetlerinin ve aile tarifelerinin satışını gerçekleştiriyor. Diğer 40 havayolu şirketi ise sisteme dahil olma süresinde. 2015 yılında havayolları firmalarının yardımcı hizmet satışı sayesinde ne kadar gelir elde edeceklerini söylemek için henüz erken; fakat 2014 yılında “IdeaWorks” 63 havayolu firmasının toplamda 38.1 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bunun da yolcu başına 17.5 dolar ile bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %21’lik bir büyüme sağladığını açıkladı.

Uçak bileti rezervasyonlarında önemli bir kişiselleştirme imkanı sunan Promosyonel Pazarlama, çevrimiçi seyahat acentalarının attığı ilk adım. Bu trend; gezginler, çevrimiçi seyahat acentaları ve havayolu şirketleri dahil herkese fayda sağlayacak.” diyor Esprin

Aralık 2014’te bu trendi çerçevesine ekleyerek yardımcı hizmetleri satışlarına dahil eden yalnızca 11 çevrimiçi seyahat acentası vardı ve bu acentalar hiçbir havayolu firmasının aile tarifesi satışına iştirak etmiyordu. 2015 yılının sonunda ise; Amadeus’un beklentisi; 30 çevrimiçi seyahat acentasının daha çerçevesine yardımcı hizmet satışını dahil edeceği ve ayrıca 6 tanesinin aile tarifesi satışı sunacağı yönünde. Dünyanın en büyük bazı çevrimiçi acentaları olan; Expedia, eDreams ODIGEO, Fareportal/CheapOair, Logitravel, Voyage Prive ve Tripsta bu trende dahil oldu ve bunlar yardımcı hizmetler ya da aile tarifesi satan çevrimiçi seyahat acentalarından yalnızca bazıları.

Şaşırtan Gerçekler

Amadeus’un yardımcı hizmet satışlarını gerçekleştirmek için anlaştığı 100 havayolu müşterisi var ve bunlardan 60 tanesinin yardımcı hizmetleri hali hazırda Amadeus tarafından satılıyor.

Amadeus, 30 Çevrimiçi Seyahat Acentasının daha 2015 yılı sonuna kadar yardımcı hizmet satışı veya aile tarifesi satışına dahil olmasını bekliyor.

2014’ e göre seyahat acentaları tarafından gerçekleştirilen yardımcı hizmet satışları ve aile tarifelerin satışları %85 arttı.

Toplam Küresel havayolu rezervasyonlarının %45’ini gerçekleştiren çevrimiçi seyahat acentaları yardımcı hizmetler ya da aile tarifeleri satışları gibi promosyonel ürünler sunabiliyor.

2016’da bu sayının %60’a yükselmesi bekleniyor.

Tam donanımlı havayolu taşıma firmalarının yardımcı hizmet sunma oranları %10 ile %40 arasında değişmektedir.

Bazı çevirimiçi seyahat acentalarının gelirlerindeki artışın promosyonel satışlar sayesinde %5 ile %15 arasında yükselmesi beklenmektedir.

Görsel Kaynağı: Amadeus

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe