Bu Uygulama Dil Engelini Ortadan Kaldırmayı Hedefliyor, The Tandem Traveler 0

Seyahatleri bütünüyle mükemmel hale getirebilecek şeylerden birisi, diğer ülkelerde konuşulan dilleri öğrenmeye yönelik basit ve etkili bir araç elde etmektir.

Her bir yolculuktan önceki birkaç haftada ya da birkaç ayda bir dilde uzmanlaşmak mümkün olmasa da, ortaya çıkmakta olan bir mobil uygulama, kullanıcılara, bir turist olarak durumu idare etmek için gerekli araçları sağlama umudunu taşıyor.

Söz konusu uygulamanın ismi The Tandem Traveler ve bu uygulamanın sizlerin yardımına ihtiyacı var. Daha açık olmak gerekirse, uygulama Kickstarter’daki para toplama kampanyası ile kaynak arayışı içerisinde.

Kuruculardan Dan Sundberg, tasarımın itici gücü hakkında, bir basın bülteni aracılığıyla açıklamalarda bulundu: “Seyahatler ile ilgili içerikler, aslında sadece bir sözcükler listesiydi ve bütün mobil dil uygulamaları bizlere, dürüst olmak gerekirse, iki haftalık bir gezide ihtiyaç duymadığımız şeyler öğretmekteydi.”

Sundberg açıklamalarına, gezginlerin tam olarak neden bu programı sevebileceklerinden söz ederek devam ediyor: “Sadece nasıl yemek siparişi verebileceğimizi bilmeyi isterken, sayısız saatleri fiil çekimleri konusuna harcayarak hayal kırıklığına uğramaktaydık.”

Pek çoğumuz sadece yörenin pazarına göz atmak, bir arabadan bir şey sipariş etmek ya da şehirdeki en ilgi çekici lokasyonu bulmak istiyor.

Taksiler, yol üstü lokantaları, barlar ve pazarlar arasında yolu bulup ilerleyebilmek için dile dair bir kavrayış gerekli olsa da, yörenin insanlarıyla konuşmanın tadına varmak için o dili akıcı bir biçimde konuşmak zorunda değilsiniz.

Bu yazının yazıldığı sırada kampanyanın bitişine yaklaşık üç gün kalmış bulunuyor ve kampanya, 50,000$ olarak belirlediği hedefin yaklaşık 9,000$’lık kısmını toplamış durumda. İstediğiniz miktarda katkıda bulunabilirsiniz. Ancak, 20$’lık bir katkı, uygulamaya 4 ay boyunca erişim hakkı sunuyor ki bu, perakende fiyatına göre %50’lik bir indirim anlamına geliyor.

Kampanyanın açıklamasına göre toplanan miktar, iOS ya da Android destekli cihazları kullana gezginlere yardımcı olacak bir uygulamanın kodlama aşaması için kullanılacak.

Öğrenmeyi umut ettiğimiz dillere gelince, 50,000$’lık ilk kısım, İtalyanca için bir çözüm sunmaya harcanacak. Bundan sonra gelen her 25,000$’lık kısım, başka bir dil için yapılacak kodlama çalışmalarında kullanılacak. Umutlar ise İspanyolca, Almanca ve takiben Fransızca dillerinin desteklenmesi yönünde.

Kampanyanın başarılı olması halinde gezginler; olağan konuşmalar, sayılarla ilgili konular, toplu taşıma sistemini kullanmak ve en önemlisi, karın doyurmak için kullanılacak kadar dil öğrenmeye yardımcı olan bir araca sahip olacak.

Belki de, yörenin sakinlerinden birinin gözlerinin içine bakma şansı bulur ve muhtemelen kötü bir biçimde telaffuz edilen cümlelerle açıklanan, lezzetli bir yemeğin siparişini veririz, ve bu gerçekten çok özel bir şey olur!

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe