Moskova ve Berlin Arasında Yeni Yüksek Hızlı Tren 0

Rusya ve Almanya başkentleri arasında yolcu taşıyan yeni hızlı uluslararası tren seferleri 17 Aralık 2016’da başladı. 13/14 Numaralı tren ilk yolculuk için Moskova’nın Kursk İstasyonu’ndan Berlin’e doğru yola çıkmıştı.

Etkinlik, Rus hızlı treni Sapsan’ın faaliyete geçmesiyle başlayan High Speed Day (Yüksek Hız Günü’nü) kutlamak üzere zamanlandı.

Resmi uğurlama seremonisinde Rus Demiryolları Müdürü Oleg Celozerov. “1435 mmlik dar hatlı Avrupa demir yolu sisteminden 1520 mmlik daha geniş Rus sistemine geçiş sorunu onyıllar boyunca devam etti. Şimdi ise bu problem çözüldü. Demiryolları insanları bir araya getirmeli, ve günümüzde bir hattan diğerine yaklaşık 20 dakikada geçiş yapabilen modern demiryolu araçlarına sahibiz. Eskiden ise bu işlem saatlerimizi alıyordu.”

Rus Demiryolları Müdürü yeni uluslararası hızlı trenin tüm yolcular için daha rahat seyahat şartları sunacağını özellikle vurguluyor, özellikle engelli yolculara daha geniş yer ayrılarak rahatlık sağlanıyor.

Ulaşım Bakanı Maksim Sokolov ise şöyle söylüyor: “Moskova-Berlin arasındaki bu yolculuk eskisinden 5 saat daha kısa yani 20 saatten biraz fazla sürüyor. Rusya Demiryollarını ve tüm kullanıcıları kutlayıp tüm üretici ve Rusya ile yurtdışındaki tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Bu tren, artık uluslararası aktiviteler konusunda yeni ortak doğrultumuz olacaktır.”

Moskova ve Berlin arasındaki bu yüksek hızlı tren, Rusya ve Avrupa arasında demiryolu taşımacılığı için artan talep sonucu ortaya çıktı.

Örneğin, 561.400 kişi 2016 yılının Ocak ve Kasım ayları boyunca uzun mesafeli tren yolculuklarıyla Rusya’dan seyahat etti. Bu sayı ise geçen senenin aynı dönemine göre %9 artış demek. Rusya ve Almanya arasındaki yolcu sayısı ise 25.800’e ulaştı, bu da 2015’in aynı dönemine göre %35 artış demek oluyor.

Yüksek hızlı uluslararası tren, İspanyol şirketi Patentes Talgo S.L. tarafından üretildi ve uluslararası taşımacılıkta kaliteyi yeni bir aşamaya taşıyor.

Bu gelişme bir Rus treninin donatıldığı ekipmanlarla hat genişliğinde değişim yapabildiği ilk örnek. Sonuç olarak, iki farklı hat sistemi arasındaki geçişin sağlandığı Belarus-Polonya sınırındaki Brest noktasındaki geçiş zamanı oldukça kısalacak. Daha önce ise vagon alt düzeninin çözülmesi gerekiyordu ve ilk tekerlek takımlarının çıkarılıp diğer takımların yerleştirilmesi için lokomotiflerle vagonlar kriko ile kaldırılmak zorundaydı.

Sonuç olarak, AB sınırını geçecek bir uluslararası trenin tekerlek takımlarını değiştirmek yaklaşık olarak iki saat alıyordu.
Yeni sistemli trenlerde ise tam tersine, 1520 mmlik Rus geniş hattından 1435 mmlik Avrupa sistemine geçişi sağlayan özel tasarlanmış dönüştürme cihazının bir uçtan diğer uca ulaşması sadece 20 dakika sürüyor.
Moskova- Berlin arasındaki yüksek hızlı tren hizmeti haftada iki defa Cumartesi ve Pazar günlerinde Moskova’dan, Pazar ve Pazartesi günlerinde ise Berlin’den gerçekleşecek.

Tren yol boyunca Smolensk, Orsha, Minsk, Brest, Terespol, Varşova, Poznan, Rzepin ve Frankfurt istasyonlarında duruyor. Moskova’dan Berlin’e yolculuk ise tam olarak 20 saat 14 dakika sürüyor.

Her tren farklı sınıflar ve farklı özelliklerde toplamda 20 vagondan oluşuyor. Ayrıca çevresel destek sistemlerinin işlerliğinden emin olmak için teknik vagonlar da bulunuyor.

Tren, yolculara ayrıca multimedya portalı ve internet bağlantısı da sunuyor. Portalda bazı temel yolcu bilgileri ve rota detayları ile zaman çizelgesi, restoran menüleri, tren biletleri gibi haberler ve filmler bulunuyor.

1. sınıf bileti alan yolculara ayrıca multimedya içeriğini görüntülemek için tabletler de veriliyor.

Trenin tasarımında teknik yeniliklerin sunulması seyahatte yolcu rahatlığını artırırken trenlerin özellikle sert virajlarda yarattığı merkezkaç kuvvetinin etkisini de azaltıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe