Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dünyanın önde gelen şirketlerinin siber saldırılarla başı dertte. British Airways (BA), konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hack saldırısının iki hafta sürdüğünü ve 380 bin yolcusunun bu ihlalden etkilendiğini söyledi.

Detaylara göre, geride bıraktığımız iki hafta süresince ünlü havayolu şirketinin web sitesini ve mobil uygulamasını kullanan 380 bin müşterinin kart bilgileri ele geçirildi.

British Airways yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Alex Cruz, siber saldırı sebebiyle yaşanan aksaklık için özür diledi. Müşteri verilerinin korunmasını çok ciddiye aldıklarını söyleyen Cruz, olayla ilgili polisi ve yetkili birimleri hızlı bir şekilde bilgilendirdiklerini belirtti.

Geçtiğimiz hafta Air Canada, 20 bin müşteriyi etkileyen bir veri ihlali olduğunu açıklamıştı. Benzer şekilde ABD’li havayolu şirketi Delta ise Mayıs ayında bilgisayar korsanlarının saldırısına uğramıştı.

British Airways, olaydan etkilenen müşterilerine, tüm maddi kayıplarının telafi edileceğinin garantisini ve sözünü verdi. BA’nın bilgisayar sistemleri geçen yıl çökmüş, bunun sonucunda 75 bin yolcunun seyahat planları aksamıştı.

Devam eden süreçte olayla ilgili gelişmelerin ne yönde seyredeceğini hep birlikte göreceğiz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz