Booking.com, Sadakat Programında Geri Adım Atıyor 0

6 ay kadar önce Priceline Grubu Mali İşler Müdürü bir perakende teknoloji konferansında yatırımcılara, sadakat programlarının masraflı ve müşteriler için hayal kırıklığı kaynağı olabileceğini, bu yüzden şirketlerin kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanması gerektiğini söylüyordu.

Finnegan Mart ayında, “Sadakat programlarına bağlı olmadan iyi bir performans sergilediğimizi düşünüyorum.” demişti.
Ama o zamandan beri çok şey değişti. Finnegan’ın o zamanki patronu Darren Huston bir ay sonra şirketten ayrıldı, Booking.com’un operasyon direktörü Gillian Tans Booking.com’un CEO’su oldu ve grubun başat birimi, resmi bir seyahat politikası olmayan şirketlerde çalışanlara yönelik olarak işletmeler için Booking.com‘u (Booking.com for Business) takdim etti.

Ve şimdi Finnegan’ın sadakat programlarına burun kıvırmasının ardından bir süre sonra, Booking.com, Booking.com Seyahat Ödüllerini iş seyahatine çıkanlar için sunmaya başladı. Bu ödüllerle seçilen otellerde %10 indirim ve diğer bazı avantajlar sağlayıp yaz mevsiminden beri yeni kayıtlar artırılıyor.

Booking.com üzerinden bir otelde yer ayırttığınızda, site bu rezervasyonu dinlenmek için mi yoksa iş seyahati olarak mı yaptığınızı soruyor ve eğer ikincisini seçip rezervasyon yaparsanız, işletmeler için Booking.com’a ücretsiz geçmek için bir davet epostası alıyorsunuz. Ödül programı dahilinde 5 rezervasyon yaptığınızda, gelecek seyahatler için özel indirim ve avantajlara erişim kazanıyorsunuz.

Booking.com Seyahat Ödülleri üyelerinden en az 5 adet rezervasyon yapanlar “Genius” etiketi kazanıp programın ayrı müşteri hizmetleri hattına bağlanabiliyor. Diğer avantajlar ise Genius etiketi alanlar için çıkış işlemini geç yapma ayrıcalığı ve bazı seçeneklerde hoşgeldin içkileri ve ücretsiz havaalanı servis araçları gibi avantaları içeriyor.

Booking.com buna rağmen, Seyahat Ödüllerini bir test olarak görüyor ve bunu kesinleşmiş bir program olarak değerlendirmiyor.

Bir konuşmacı Pazartesi günü “Booking.com‘da müşterilere ve ortaklarımıza daha değerli hizmet sunmak için farklı seçenekleri her zaman test ediyoruz, ve bu stratejik yaklaşımımızın bir parçası olmaya devam edecek” şeklinde konuştu. “En sık seyahat eden müşterilerimize yeni programları test edilmesi için sunmayı hep bir avantaj olarak gördük ve “Genius” programı da bu şekilde ortaya çıktı. Şimdi, işletmeler için Booking.com aracılığıyla “Genius” programını da test ediyoruz, ama her ne kadar daha iyi hizmet vermek için testlere devam edecek olsak da şu anda herhangi başka bir program somutlaştırılmadı.”

Priceline Grubu çalışanları geçmişte site üzerinden gelecek otel rezervasyonlarının yalnızca %20’sinin iş seyahatleri nedeniyle olacağını düşündüklerini söylemişti, ancak müşterileri seyahat sebepleri konusunda sorgulamaya ancak geçen yıl içinde başladılar.

5 Ağustos tarihinde Priceline Grup adına Jeffery Boyd şirketin ikinci çeyrek sonuçlarını açıklarken “Kurumsal seyahat olanağı konusunda ise her zaman belli sayıda işletme bazlı kullanıcılarımız olduğunu tahmin etsek de yakın zamanda kesin verileri(1/5) elde edene kadar bundan emin değildik. Ve bu sezgi piyasaya daha saldırganca bakmamız ve iş seyahatine çıkanları hedeflemek için daha da işlevsel hale gelmemiz için bir neden sağladı.” diye konuştu.

Bu işlevsellik, artık işletmelerin Booking.com’a kaydolanlarını da içeriyor.

Finnegan’ın önceki rekabetçi üstünlük için sadakat programlarını reddetmesine rağmen, grubun Agoda birimi ve OpenTable işletmeleri sadakat programına sahip, ama grubun ezici çoğunluktaki karı bu yaz Seyahat ödülleri programı başlatılana kadar hiç bir sadakat programı olmayan Booking.com üzerinden elde ediliyor.

Boyd grubun kesinlikle kurumsal seyahat üzerinden avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Ağustos ayında yaptığı açıklamada “Birleşik Devletler‘de, ortalama bir otel %30 oranında iş seyahati yapanlar, %30 kendi istekleri üzerine seyahate çıkanlar ve %30 oranında büyük otellerde konaklayan geniş gruplardan oluşuyor, ve bu da en azından ABD’de piyasanın ne durumda olduğunu görmemize ihtimal veriyor.” demişti. ” İş seyahatleri yapanlar arasında Booking.com’un harika bir araç olduğu konusunda farkındalık yaratacağını düşünüyoruz.”

Bir sadakat programının avantajlı olup olmayacağı zaman içinde görülecektir. Sorulması gereken soru ise Booking.com’un Expedia’nın Egencia aracı gibi sağladığı kazançla yönetilen seyahat konusunda ilerleyip ilerlemeyeceğidir.
Kaynak: Skift

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe