Belgrad Sokak Sanatı ve Grafiti’nin Sanal Gerçeklikte İlk Sergisi

Sanal gerçeklikte ilk Belgrad sokak sanatı ve grafiti sergisi, VR-All-Art platformu aracılığıyla dünyanın her yerinden ziyaretçilere açık. Yerli ve yabancı sanatçılar tarafından Belgrad sokaklarında yaratılan 40’tan fazla eser sergileniyor.

“Take III – Loving Street Art Belgrade” sergisi, VR-All-Art platformunun benzersiz sanal alanı kullanılarak ziyaret edilebilir.

Dünyanın her yerinden ziyaretçiler, sergiye herhangi bir bilgisayardan veya dizüstü bilgisayardan web sitesi aracılığıyla erişebilir – ayrıca VR ekipmanlarını da kullanabilirler. Serginin amacı, benzersiz bir sanatsal deneyim sağlamak ve ziyaretçilere, Belgrad grafiti dünyası ve sokak sanatına ilişkin bir bakış açısı sağlamaktır.

Sokak sanatı ve grafitinin sunumuna yönelik bu yenilikçi yaklaşım, ziyaretçilerin yerli ve yabancı sanatçılar tarafından Belgrad sokaklarında yaratılan sanat eserlerini tanımalarını sağlıyor.

Sanat tarihçisi ve serginin yazarı Ljiljana Radošević; “Grafiti ve sokak sanatına gerçek hayatta bakmanın yerini hiçbir şey tutmasa da, son yıllarda ve özellikle 2020’de yeni teknolojilerin bu sanat formlarına ekstra bir boyut ekleyebileceği ortaya çıktı” dedi.

Ziyaretçiler “Take III – Loving Street Art Belgrade ” sergisine “adım attığında”, birkaç kategoriye ayrılmış 40’tan fazla eseri görüntüleyebilirler: geleneksel grafiti, ortak çalışmalar, karakterler, şablonlar, çıkartmalar ve duvar resimleri. Eserlerin tanımı, Belgrad’daki grafiti tarihi ve sokak sanatı kültürü hakkında bir fikir veriyor. Tüm metinler İngilizce ve serginin sesli anlatımı imkanı mevcut.

Sergiye ek olarak, bir Belgrad duvarının gerçek boyutlu sanal bir kopyası var. Ziyaretçiler duvara yaklaşarak eserleri detaylı bir şekilde inceleyebilirler.

Projenin yazarı, üyeleri yirmi yıldan uzun süredir sokak sanatı ve grafiti üzerine araştırmalar yapan, belgeleyen ve popülerleştiren “Sokak Sanatı Belgrad” örgütü. Sergi için seçilen eserler, bir önceki dönemin Instagram hesabı “Sokak Sanatı Belgrad” da en çok ilgi gören eserler oldu.

Sergi, sanat eserlerini sanal ve genişletilmiş gerçekliklerde sergilemek ve keşfetmek için bir yer olarak hizmet veren devrim niteliğindeki VR-All-Art platformunda yer alıyor.

“Sokak Sanatı Belgrad” projesinin ve serginin amacı, grafiti ve sokak sanatı hakkındaki görüntüleri ve bilgileri geniş bir izleyici kitlesine ulaştırmak.

Proje, Sırbistan Cumhuriyeti Kültür ve Enformasyon Bakanlığı’nın desteğiyle yapılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!